şükela:  tümü | bugün soru sor
 • amerikali oyun ve oyku yazari
  yetishtigi donemdeki buyuk buhran i chogu zaman tercih ettigi komedi tarzindaki oyunlariyla hicvetmishtir.
  sade dili, zekice uretilmish esprileri onu populer kilmish unsurlardir

  brighton beach memoirs
  rumors
  ve good doctor gibi onemli eserleri mevcuttur
  devlet tiyatrosunun favori yazarlarindandir
 • ankara devlet tiyatrolarinda da anilar ve ikinci bolum isimlerindeki zevkle izlenen oyunlari sahneye konmuş yazar
 • the sunshine boysisimli oyunu 2003-2004 sezonunda istanbul devlet tiyatrosunda güneş çocuklaradıyla sahnelenen yazar.
 • 1994 yılında izlediğim ve nefret ettiğim "askerliğim" adlı oyunun yazarı olması dolayısıyla ismini duyduğum oyun yazarı. oyundaki iğrençlikler, basit ve özensiz kurgu, edilen küfürlerin vs. nin sözlükte yapılanlardan ve eleştirilenlerden bile daha çok olması, bir tiyatro sahnesinde olması gerekmeyen repliklerin iki dakikada bir ve can sıkarcasına havalarda uçuşması, insanın aklına "acaba yazarın odunluğu mu yoksa çeviriden mi kaynaklanıyor" sorusunu getiriyor.. bugün ünlü olan birçok genç oyuncuyu kadrosunda barındıran (cem davran gibi mesela) yazarın bu oyunundaki akılda kalan repliklerden bazıları "orospu çocuğu" (beş dakikada bir ), "otuzbir çekmek" ..gibi kalmış aklımda..getiren kişinin çok yakın arkadaşım olması ve hıyar gibi en önden ikinci sıranın tam ortasında oturuyor olmamız ve ne olursa olsun tiyatroya bir saygımız olmasından dolayı (yapanların olmasa bile) , oyundan çıkıp gitmemizi engellemiş ama onu takip eden 8 yıl boyunca devlet ve şehir tiyatrolarına gitmemememizi engellememiştir. oyundaki bu özensizlik ve bayağılık, oyuncuların tavrına da yansımış, koltuk altlarında bir karış sakalla sahneye çıkmalarına ve bundan rahatsız olmamalarına sebep olmuştur. herkes istediğini yapmakta, istediği gibi yaşamakta serbesttir ama bilseydik gitmezdik netekim
  neil simon, bu oyunun yazarı olarak tarafımızdan kırık not almıştır. uygulama sorumluluğu tiyatroculara ait olmakla beraber, oyundaki kurgu gayet basit ve espri düzeyi de ilkokul seviyesindedir. diğer oyunları hakkında fikrim yoktur, bu kadarı bana yetmektedir.
 • amerikan oyun yazarı. new york üniversitesinde kısa bir süre mühendislik eğitimi alan simon warner brothers new york bürosunda iş bularak cbs ye metin yazarı olmuştur. 9 yıl televizyon için program metinleri hazırlayan neil simon daha sonra tiyatro metinleri yamaya yönelmiş müzikaller kaleme almıştır. broadway için çalışmayıo sürdüren neil simon bir çok film senaryosu yazdığı gibi bazı oyunları da filme çekilmiştir. abd de ticari tiyatronun en başarılı yazarlarından olan simon orta sınıf amerikan yaşamına ilişkin komedyalarıyla ün bulmuştur. simon ın başlıca oyunları şunlardır:

  bir yıldız yakala, 1955

  küçücük ben, 1962

  gel borunu öttür, 1963

  tuhaf ikili, 1965

  vaatler, vaatler, 1968

  ateşli aşıkların sonuncusu, 1969

  sevgili doktor, 1973

  ikinci caddenin mahkumu, 1977
 • (bkz: biloxi blues)
 • tam adı marvin neil simon olan 1927 amerika, bronx dogumlu musevi oyun yazarı. otuzdan fazla tiyatro oyunu ve yine otuz civarında tv senaryosu yazmıştır. ilk oyunu 1961 yılında sahnelenmiştir.678 kez sahnelenen bu oyunun adı 'come blow your horn'dur. 1965'te the odd couple oyunuyla tony ödülünü kazanmıştır. 1991'de ise lost in yonkers'la pulitzer drama ödülü sahibi olmuştur.
  simon, genellikle sıradan insanların ciddi sıkıntılarını, derinlemesine, karmaşık ve evrensel boyutta irdeler hikayelerinde. komedileri, evliliklerdeki çatışmalar, yaşlanma korkusu, sadakatsizlik, gizli rekabet, ergenlik gibi konuları anlatır. karakterleri genellikle new yorklu ve yahudidir(kendisi gibi) 4 evlilik yapmış olan yazarın biri evlatlık olan üç çocugu vardır.
  new york'ta kendi adına bir de tiyatro vardır.