şükela:  tümü | bugün soru sor
  • güney afrikalı teorik fizikçi, kozmolog.

    hali hazırda kanada'da bulunan perimeter institute for theoretical physics'in yöneticisidir. daha önceden princeton üniversitesi fizik bölümünde profesör olarak görev almıştır.

    big bang teorisinin eksik gördüğü alanlarından biri olan ""big bang" anından önce ne vardı?" sorusunu yanıtlamak için matematiksel modeller geliştiren bir teorik fizikçidir kendileri. şu anda big bang'a göre bildiğimiz şey "o" andan önce hiçlik olduğu ki gözlemleyebildiğimiz evrendeki fizik yasalarıyla ve evrenle, hiçlik fikrinin bağdaşmayacağını söylüyor neil bey. bence de big bang'den önce sadece hiçlik vardı demek bilimin yıllardır aldığı bunca yola bir hakaret gibi. önce hiçbir şey yok sonra birden muazzam bir enerji zamanın hayal bile edemeyeceğimiz kadar küçük bir anında ortaya çıkıyor. "hiçlik" fikrinin bugün bu kadar kabul görmesinde, belki de, semavi dinlerin kitaplarıyla uyumlu olmasının bir etkisi olabilir. "ol dedi ve oldu!"
  • muhteşem iki kitabı olan, paul steinhardt ile beraber ortaya koyduğu döngüsel evren modeliyle ünlenmiş, camiada epey saygı gören bir fizik profesörü. kendisinin döngüsel evren modeli, roger penroseun döngüsel evren modelinden ("conformal cyclic cosmology") biraz daha farklıdır. şöyle ki turok'un modeli m teorisinden birkaç parça bileşeni de dikkate alır. kendisinin kitaplarından daha felsefi olani, ikincisi, içimizdeki evren-kuantumdan kozmosa ismiyle dilimize de çevrilmiştir.*