şükela:  tümü | bugün
 • 1864-1922 yılları arasında yaşayan, amerika'nın önemli kadın gazetecilerindendir.
  dönemindeki hemcinslerinden hatta erkek gazetecilerden daha cesur bir ifadeye sahip olmasıyla dikkat çekmeyi başarmıştır. bunlardan birincisi jules verne'nin romanı olan seksen günde devr-i alem 'in kurgusal kahramanı olan phileas fogg'u alt etmek için dünya etrafında yolculuğa çıkıp yolculuğunu 72 gün 6 saat 11 dakikada tamamlamasıdır; ikincisi ve daha önemlisi bir yıl öncesinde deli numarası yaparak new york'ta bir kadınlar akıl hastanesindeki barbarca koşulları açığa çıkarmayı başarmış olmasıdır.
 • amerikalı öncü bayan gazeteci.1864-1922 yılları arasında yaşamıştır. esas adı elizabeth jane cochran olmakla birlikte daha çok yazılarını imzaladığı "nellie bly" adı ile tanınmıştır. ayrıca bir endüstriyel girişimci ve hayır işleri gönüllüsüdür. gazetecilik faaliyetleri arasında özellikle iki dikkat çekeni ; seksen günde devrialem romanındakine benzer bir rekor dünya turu gerçekleştirmek (72 günde tamamlamıştır) ve bir kadın akıl hastalıkları tesisindeki kötü muameleyi birinci elden gözlemle haberleştirebilmek için deli numarası yaparak söz konusu akıl hastanesine hasta olarak düşmektir.
 • 80 günde devri alem eserinden esinlenerek başladığı seyahati sırasında amiens'de jules verne ile tanışan gazetecidir
 • bugün doğmuş önemli gazeteci. google kendisini anınca farkına vardım.
 • pittsburgh dogumlu gazeteci. google bugun nellie'nin dogum gununu bir doodle ile kutladi. "what girls are good for" yazisi ile un kazanmistir. 1880'lerde kadinin yeri evi olmalidir iddiasinda bulunan pittsburgh dispatch gazetesine, karsi yazi olarak kadinin neden bagimsiz ve kendi kendine yeten bir birey olmasi gerektigi konusunda guzel bir cevap vermis ve bu andan itibaren de hayati boyunca azinliklarin, ve toplumun baskisi altinda yasayan kadinlarin sesi olmustur.
 • 80 günde devr-i alem'i görüp artırması ve akıl hastaları hakkında yazı yazmak için akıl hastanesine kapatılmayı hedefleyerek deli rolü yapması ve hedefini gerçekleştirmesi dışında diğer vakaları da şu şekildeymiş; fabrikalar hakkında bir yazı hazırlamak için fabrika işçisi olarak çalışmış, cezaevleri hakkında bir yazı hazırlamak için de hırsızlıktan tutuklanmış, galeano'nun yalancısıyım.

  (bkz: mujeres)
 • fabrikalar hakkında yazmak için fabrika işçisi olarak çalıştı.?

  cezaevleri hakkında yazmak için kendini hırsızlıktan tutuklattı.?

  tımarhaneler hakkında yazmak için delirmiş gibi yaptı ve rolünü o kadar iyi oynadı ki, hekimler onu zır deli olduğuna hükmettiler. bu sayede, maruz kaldığı ve herhangi bir insanı delirtebilecek psikiyatrik tedavi yöntemlerini gözler önüne serebildi.
 • hayatı escaping the madhouse the nellie bly story adıyla tv filmi olarak uyarlanna gazeteci. başrolde christina ricci var.