• insan sıfatını layığıyla taşıyan kişi.
 • abd topraklarında terörist olarak anıldığı için ülkeye girişi kısmen yasak olan kişi. hikayesi biraz abdullah öcalan'ı andırır. kendisinin kurduğu terör örgütü geçmiş yıllarda beyazların çalıştırdığı çiftliklere sabotaj düzenleyerek onlarca insanın ölümüne sebep olmuştur.
 • kabilesindekiler ona madiba lakabını takmıştır. yanlış hatırlamıyorsam ''büyükbaba'' demekti.
 • bu kırma zencinin dini tam olarak belli değildir. kısaca "metodist hıristiyan yehova şahidi gavur" denilebilir.
 • güney afrika para birimi randin bir yüzünde bir hayvanin, diger yüzünde de kendisinin resmi bulunan eski lider.
 • sıklıkla gandhi ile eşdeğer tutulan ve benzetilen ex-gerilla.

  afrika ulusal kongresi'nin silahlı, tetikçi kanadı umkhonto we siswe'yi kurmuş sevgi kelebeği. o silahlı kanat ki sivil katleden bir katil ordusudur. özellikle boer denilen hollanda kökenli çiftçilerin katledilmesinde, kadınlarına tecavüz edilmesinde payı vardır. katliam motiveleri olan "kill the boer" marşını da gayet coşkuyla söylediği bilinmektedir.

  ülkesi en sıradan, demokratik, refah döneminde bile tecavüz, cinayet, soygun gibi suçlarda bütün dünya ülkelerini sollamıştır, hala da sollamaktadır. bu icraatların önemli bölümünü de sevgi kelebeği mandela'nın pıtırcık milleti gene kendi pıtırcık milletine karşı gerçekleştirmektedir.

  ta öteden beri de ateşli bir apo ve pkk destekçisidir bir de bu sevgi pıtırcığı arkadaş.
 • iktidarı ele geçirdiğinde ülkesindeki bütün beyazların anasını ağlatabilecekken yapmamıştır.
 • 6 ağustos 2012 yılında yani yakalandıktan tam 50 yıl sonra yakalandığı yerde adına olağanüstü bir heykel yapılmıştır. sanatçı marco cianfanelli tarafından yapılmış ve 50. yılı temsilen 50 tane çelik çubuk kullanılmıştır.

  fotoğraf

  video

  detaylı bilgi
 • türkiye'de yaşasa, kendisine milliyetçi damgası vuracak bir çok faşistle karşılaşacak kişi.

  mücadele ettiği şey yalnızca siyahların özgürlüğü değildi.

  atatürk barış ödülü’nü “türk hükümetine yönelik insan hakları ihlali suçlamaları” nedeniyle kabul etmediğini açıklamıştı.

  mandela’nın avukatı ve sözcüsü olan mossa, mandela’nın abdullah öcalan için kurulacak bir hukuk komisyonunda temsilci olmayı düşündüğünü ancak sağlığı el vermediği için bunu yapmadığını söylemişti.

  o günlerden beri türkiye, tüm dünyaya rezil olmuş durumda. kürt meselesinin çözülmesi bu rezalete bir son verebilir.