şükela:  tümü | bugün
 • kabilesindekiler ona madiba lakabını takmıştır. yanlış hatırlamıyorsam ''büyükbaba'' demekti.
 • bu kırma zencinin dini tam olarak belli değildir. kısaca "metodist hıristiyan yehova şahidi gavur" denilebilir.
 • güney afrika para birimi randin bir yüzünde bir hayvanin, diger yüzünde de kendisinin resmi bulunan eski lider.
 • sıklıkla gandhi ile eşdeğer tutulan ve benzetilen ex-gerilla.

  afrika ulusal kongresi'nin silahlı, tetikçi kanadı umkhonto we siswe'yi kurmuş sevgi kelebeği. o silahlı kanat ki sivil katleden bir katil ordusudur. özellikle boer denilen hollanda kökenli çiftçilerin katledilmesinde, kadınlarına tecavüz edilmesinde payı vardır. katliam motiveleri olan "kill the boer" marşını da gayet coşkuyla söylediği bilinmektedir.

  ülkesi en sıradan, demokratik, refah döneminde bile tecavüz, cinayet, soygun gibi suçlarda bütün dünya ülkelerini sollamıştır, hala da sollamaktadır. bu icraatların önemli bölümünü de sevgi kelebeği mandela'nın pıtırcık milleti gene kendi pıtırcık milletine karşı gerçekleştirmektedir.

  ta öteden beri de ateşli bir apo ve pkk destekçisidir bir de bu sevgi pıtırcığı arkadaş.
 • 6 ağustos 2012 yılında yani yakalandıktan tam 50 yıl sonra yakalandığı yerde adına olağanüstü bir heykel yapılmıştır. sanatçı marco cianfanelli tarafından yapılmış ve 50. yılı temsilen 50 tane çelik çubuk kullanılmıştır.

  fotoğraf

  video

  detaylı bilgi
 • türkiye'de yaşasa, kendisine milliyetçi damgası vuracak bir çok faşistle karşılaşacak kişi.

  mücadele ettiği şey yalnızca siyahların özgürlüğü değildi.

  atatürk barış ödülü’nü “türk hükümetine yönelik insan hakları ihlali suçlamaları” nedeniyle kabul etmediğini açıklamıştı.

  mandela’nın avukatı ve sözcüsü olan mossa, mandela’nın abdullah öcalan için kurulacak bir hukuk komisyonunda temsilci olmayı düşündüğünü ancak sağlığı el vermediği için bunu yapmadığını söylemişti.

  o günlerden beri türkiye, tüm dünyaya rezil olmuş durumda. kürt meselesinin çözülmesi bu rezalete bir son verebilir.
 • 1985 yılında hapisteyken dönemin devlet başkanı pieter willem botha'nın bir çağrısına cevaben kaleme aldığı bir açıklamada "sadece özgür bireyler pazarlık edebilir. mahkumlar sözleşme akdine giremez. senin özgürlüğün ile benim özgürlüğüm birbirinden ayrı tutulamaz." demiş ve o tarihte 25 yaşında olan kızı zindzi mandela da babasının bu sözlerini de içeren mesajlarını johannesburg anglikan kilisesi piskoposu desmond tutu ile birlikte 10 şubat 1985 günü güney afrika'nın soweto bölgesi'ndeki jabulani stadyumu'na toplanan 9 bin kişiye hitaben okumuş.

  kaynak

  .

  --- spoiler ---

  dressed in the yellow t shirt of the united democratic front, a rapidly growing antiapartheid movement, zindzi mandela, 25, at the side of johannesburg's anglican bishop desmond tutu, stood silently for a moment in soweto's jabulani stadium. then she began to read to the 9,000 people gathered before her a message prepared by her father, nelson mandela, in his prison cell. "i cannot and will not give any undertaking at a time when i and you, the people, are not free," mandela, south africa's best-known black activist, said in his statement. "only free men can negotiate; prisoners cannot enter into contracts..."

  time dergisi

  --- spoiler ---

  .
 • hastaneye kaldırılan ve durumu ciddi olduğu açıklanan güney afrikalı lider
 • akciğer enfeksiyonu sebebiyle hastaneye kaldırılmış, ırkçılık karşıtlığının 94 yaşındaki sembolü.