şükela:  tümü | bugün
 • ataturk karsitlarinin ataturk'u elestirmek icin kullandiklari bir detaydir. bu zavallilar artik o kadar komik duruma dusmeye baslamislardir ki, yakinda "ataturk ilkogretim okulunun egitim kalitesi cok dusuk, iste ataturk'un egitim anlayisi bu kadar kotu" vs diye de sacmalamaya baslarlar.
 • olayın iç yüzüne farklı bir bakış için:

  http://webarsiv.hurriyet.com.tr/…5/03/05/609146.asp

  ileride link çalışmazsa diye ilgili bölümü alıntılayalım:

  "mandela ödülü almamakta haklıymış

  başbakan erdoğan’ın afrika gezisinin ikinci durağı güney afrika cumhuriyeti’ydi. açıkçası atatürk barış ödülü’nü reddettiği günden bu yana mandela’ya ve ülkesine ‘sıcak’ bakamıyordum.

  ancak, gerçekleri öğrenince mandela’ya olan kızgınlığım geçti. kendimize olan kızgınlığım ise arttı.

  güney afrika ile türkiye arasında pek de dostane olmayan ilişkilerin temelinde turgut özal’ın koyduğu bir bomba var.

  güney afrika’da ırkçı rejimin hüküm sürdüğü ve bütün dünyanın bu nedenle güney afrika’ya ambargo uyguladığı yıllarda turgut özal, bu ülkeye bir dostunu yollar ve ticaret yapmanın yollarını arar.

  ve ambargoya rağmen bu ülkeye mal sattırmaya başlar. hacim öyle atla deve bir miktar değildir ama ambargo delinmektedir.

  daha sonra ırkçı rejim yıkılır. mandela serbest kalır. ülkenin başına geçer.

  mandela’nın çalışma arkadaşları ise ırkçı rejim döneminde iç savaşların ve çatışmaların hüküm sürdüğü çevredeki ülkelerde sürgünde bulunan güney afrikalılardır.

  bunlar ülkenin yönetimine geçince mandela’ya rapor sunarlar.

  bu rapora göre afrika ülkelerindeki iç savaşlarda kullanılan silahlar bu ülkelere türkiye tarafından satılmaktadır. daha doğrusu türkiye, israil yapımı bu silahların satışına aracılık etmektedir.

  bunun üzerine mandela türkiye’ye bir temsilci gönderme kararı alır. ve bu konuyu türk yetkililerle görüşmek maksadıyla thabo mbeki türkiye’ye doğru yola çıkar.

  ancak temsilci mbeki türkiye’ye sokulmaz bile. havaalanında kısa bir görüşmeden sonra adam ülkesine geri yollanır. ve ilişkiler büyük darbe alır. daha sonra mandela’ya verilen ödül ile bu yara onarılmak istenir ama iş işten geçmiştir.

  peki o gün türkiye’ye sokulmayan mbeki’ye ne oldu dersiniz!

  söyleyelim. bugün güney afrika cumhuriyeti devlet başkanı o gün türkiye’ye sokulmayan mbeki’den başkası değil.

  ne politika yapmışız değil mi!"

  fatih altaylı

  hürriyet, 05/03/2005
 • nelson mandela atatürk'ü hümanist bulmadığı veya kenan evren ile aynı niteliğe sahip olmak istemediği için değil türkiye'nin o zamanki güneydoğu uygulamasını insan haklarına uygun bulmadığı için gerçekleşmiş olaydır. zaten söz konusu uygulama da ohal denen ve insan haklarına azami itina gösterilmediğini adıyla da düzenlemesiyle de ikrar eden bir uygulamaydı ama yine de kızıldı mandela'ya. onun ödülü reddetmesi atatürk'e hakaret olarak algılandığı için kızıldı biraz... çocuktum ben. ben de kızmıştım. hatırlıyorum.
 • beyaz bir liderin adını taşıyan ödülü almamak içindir belki bu ret. hayır olayın iç yüzü bu da olabilir * beyaz liderlerden çok çekti ademceğiz malum.
 • nelson madela süper birisi, dünya barışının temeli.
  kendisine atatürk barış ödülü verilmek istendi, kabul etmedi.
  demek ki atatürk faşist, katil ve çok kötü birisi.
  hele atatürkçüler onların hepsi faşist.

  tüme varımına ulaşabilmek için kullanılan bilgi.

  bir de yüzsüz oluyor bu tipler. adamın ödülü neden almadığı ortada. açıklanmış, yazılmış... ben de yazayım...

  güney afrika'daki ırkçı rejimin hüküm sürdüğü günlerde tüm dünya tarafından uygulanan ambargoyu türkiye delmiş. yani türkiye güney afrikada'ki ırkçı darbeye destek çıkmış. hoş bunu kendi başına yapmış değil. amerika emir vermiş, israil silahını satmış, türkiye'de aracı olmuş... yoksa amerika izin vermeden türkiye kafasına göre ambargo delebilir mi, amerika istemeden başka bir ülkeye silah satabilir mi? asla... işte klasik sağcı bir hükümetin veya kafanın yapacağı şey. amerikanın kulu ve elçisi olmak.

  nelson mandela da ödülü bunun için almamış... sonuçta ırkçı rejimin hapse tıktığı birisi mandela. yani buradaki tepki atatürk'e değil, türkiye cumhuriyeti hükümetinin yaptığı bok yemeye... ki adam ödülü kabul etmediğini açıklarken şöyle demiş;

  "bu karar modern türkiye'nin kurucusu, reformcu mustafa kemal atatürk'e karşı hiçbir olumsuz görüşü yansıtmamaktadır"*

  ama bazı angutlar -ki bunlar sağcılardır, dincilerdir- 1986'da verilmeye başlanan bu ödül yüzünden veya bu ödülü vermeye kalkanların kimliğinden dolayı atatürk'e fatura kesiyor. ne kadar alçakça değil mi?

  bu adamları alıp incelemek lazım. insan kafası, aklı nasıl bu kadar sapabilir diye bakmak lazım... cidden...

  *http://www.belgenet.com/belge/atabaris1992.html
 • atatürk'ün umrunda bile olmayan olay.
 • şimdiki zamandan bakınca hiç de şaşırtıcı olmayan olay. kabul etse daha şaşırtıcı olurdu.
 • türkiye ve güney afrika ilişkilerini pek etkilememiştir; zira, güney afrika cumhuriyeti türk vatandaşlarından vize talep etmeyen ülkelerden biridir - ülkeye giriş anında 1 aylık dolaşma hakkı tanıyor.öğrenci vizesinde de ankara'daki büyükelçilik, istenilen belgeler hazırlandıktan sonra pek fazla sorun çıkartmıyor.