şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yarı belgesel tarzında çekilmiş 90 yapımı bir abbas kiorastami filmi...
 • bir abbas kiarostami filmi.. (bkz: yakin plan)
 • film içinde filmden ziyade; film için film. filmin ilginç yanlarından biri, iran’ın gelmiş geçmiş bütün yönetmenleri bir araya gelmişde böyle bir filmin; yapılmış olması için değil, çokca yaşanmış olan ve bizim iftaharla andığımız* yeşilçam’ın kamera arkasında bize pekde gösterilmeyen ayrıksı sıkıntılarının olağanlıgını yansıtması için kotarılmış oldugu. kiarostami tarzı yerli halkla geçen diyaloglarıyla başlamasına alışık olduğumuz* film, zanaat aşkı, sanat platonikliği ve evdeki bulgur hesabının arasındaki çapraşık ve bir o kadarda neden sonuç ilişkisine bağımlı yolu takip ediyor. sahte makhmalbaf’ımızın duruşma salonundaki şüpheli mizacı ve ısırgan otları arasında tek papatyalık renk anarşisi, kendimizi dogru olduguna dair henüz kafamızda yeteri kadar sekans yokken, bu itiraflara inanmayı arzulayan bir içgüdüyle başbaşa bırakıyor bizi. tabi iş görüşmelerinde takınılması vacipten olan, prim yapması muhtemel bu kırılgan, zeki ve sanatsever mizacın evrenselligi ukte olarak kodlanıyor amigdalamızda. belkide yeni bir star doğmuş da çoktan batmıştır bu filmi izlediğim vakit itibariyle. uzak diyarlardaki bir toprak parçası* olması sebebiyle bulamıyorum kendimde bu araştırmacı, bağımsız filmsever bağımlılığını. filmimiz kanal 7’nin gecegündüz verdiği islam ahalisine yönelik ve genellikle epilogue’unda ağlayan sakallı amca portresiyle nihayete eriyor. ne öğrendik dersenis ;

  1. iranlı yönetmenler kardeştir, ayıran filmlerdir.
  2. korkunç komikten beri, korkunç gerçek ileri.
  3. iranda türkçe konuşan insanlar vardır.
  4. iranda türkçe konuşan insanlarin olmasının milli duygular üzerinde bir etkisi saptanmamıştır.
 • içinde türkçe olarak "üç tane yumurta pişiresin." cümlesinin geçtiği film. (filmdeki aile azeri kokenlidir)
 • gerçek bir olay üzerine kurulmuş, kendini mohsen makhmalbaf olarak tanıtan adamın gerçek olaydaki adam oldugu, dolayisiyla kendini oynadığı, belgesel ve kurmaca sinemayı şaşılacak bir biçimde güzel birleştiren ve bu yolla seyircinin kafasını karıştıran abbas kiarostami filmi.
 • iranli yonetmen abbas kiarostami' nin yonettigi film.
 • 22 mart çarşamba 22.00 da cnbc-e ekranlarında olucak film.*
 • filme adini veren "close-up" denen seyin mahkemede kullanildigi sahne bana kalirsa herseyi ozetlemektedir zira close up lenslerin kullanimi daha da aciklayici olacaktir.
 • gerçek mohsen makhmalbaf ve sahtesinin motorsikletle yolculuk yaptığı sahnede kendi kendisine ayar verip, özeleştirinin allahını yapan, lezzetli, enteresan bir film.
 • yalnız iran filmi nitelemesini çoktan geçip, evrensel filmler arasında anılması gereken kiraostami filmi.

  filmin finali göz önüne alındığında, kiarostami nin filmlerinde mümkün olduğunca az müzik kullanmasının güzel ve yerinde bir tercih olduğu anlaşılmaktadır.