şükela:  tümü | bugün
  • nedense adına ekşi'de rastlayamadığım büyük işlem hacmine sahip altcoinlerden. açılımı ise "new economy movement". borsa ismi xem'dir. java üzerine yazılmıştır.

" nem (xem), mart 2015’te piyasaya sürülen merkezi olmayan, eşler arası (p2p) bir kripto para ve blockchain platformudur. o tarihten bu yana, 3.7 milyar doların üzerinde pazar payı olan bir kripto para haline gelmiştir. (aralık 2017 itibariyle)

sirkülasyonda toplam 9 milyar xem koin var ve bunların tamamı lansmandan önce oluşturuldu. nem java ile yazılmıştır ve bugün birçok kripto para birimi tarafından karşılaşılan sorunları (kullanım kolaylığı, hız ve ölçeklenebilirlik gibi) ele almak için yerinden inşa edilmiştir.

nem, blockchain teknolojisine poı (proof of ımportance) adlı yeni bir özellik getirdi. biraz pos’a (proof of stake) benzer ancak daha fazla değişken içerir. nem’in poı’si ile bir kullanıcının koini ve yaptığı işlem sayısı arttıkça önemi de artar. bu sayede, koinleri tutmak yerine aktif bir şekilde kullanmayı teşvik eder.

madencilik yerine, nem’in hasat (harvesting) denilen bir özelliği vardır. özel bir donanıma ihtiyaç duymaz ancak hasat yapmaya başlamak için en az 10.000 adet xem koine sahip olmanız gerekir. süpernod (aşağıya bakınız) çalıştıran ve transaction’ları işleyen herkes ağdaki ödemelerden kazanır.

hasatın avantajı madencilikten çok daha az elektrik kullanmasıdır, bu da daha düşük işlem ücreti anlamına gelmektedir. bu nedenle, nem, bitcoin’den (btc) çok daha fazla enerji tasarrufu sağlar.

süpernode programı aktif nodlar çalıştıran insanlara ödül verir. yüksek performanslı nodlar ağın güvenliğini sağlar. bant genişliği, zincir yüksekliği, ping ve yanıt gereksinimlerini karşılayan kişilere rastgele ödüller verilir. ancak supernode programına katılabilmek için en az 30 milyon xem’e sahip olmalısınız."

daha ayrıntılı bilgi için:

kaynak burada.

nem(xem) satın alımını binance üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. (**)
  • early adopter'dım lan ben bunun. elimde 2.5milyon tane vardı. markete girdikten sonra tamamını 2bin tl ye sattım yaklaşık. kafamı hangi taşlara vursam bilmiyorum. şu an tanesi 1 dolar ediyor. düşün nasıl bir malım.
  • uzun zamandır yatırımımın durduğu coin.
    binance'dan alım-satımını yapabilirsiniz:
    https://www.binance.com/?ref=11791103