şükela:  tümü | bugün
 • yunanistan'da bir dag...azgin aslanlariyla unludur.herakles'in gordugu on iki buyuk isten biri de nemea aslanini oldurmektir.
 • arkadia-korinthos yolu uzerinde bir sehir. nemea vadisinde zeus serefine senlikler yapilirdi.
 • university of california, berkeley'nin calistigi antik kent. nemea'li zeus'a adanmis tapinak bolgedeki en belirgin yapi. nemea'da ilk kazilari gerceklestiren fransizlar klasik donem kalintilarina ulasmak icin bizans doneminden kalan yerlesimi tamamen yok ettikleri icin, bu donemden neredeyse hic bir sey yok ama erken donem bir hristiyan bazilikasinin temelleri duruyor; neye benzedigini ise nemea'daki muze maketinden inceleyebilirsiniz. nemea'li zeus tapinaginin bolge modern donemde ilk kesfedildiginde ayakta duran uc dorik sutunu, yillardir suren restorasyon calismalari sonucunda simdilerde yedi tane. parcalarinin tamami bulunan sutunlarin da yerlerine yerlestirilmeleri calismalari suruyor, ama nemea'daki zeus tapinagi asla yuzde yuz restore edilecek bir yapi degil zira ozellikle cella bolumundeki tas bloklar daha sonraki donemlerde bina yapimlari icin kullanilmis. sutunlarin cogu da bu bloklari tasima islemleri esnasinda kasitli olarak (yolu acmak amaciyla) devrilmis.

  yeniden canlandirilan ve hem bolgedeki yerli halkin, hem de yabanci turistlerin ilgisini ceken nemea oyunlari icin bkz: http://socrates.berkeley.edu/…es folder/society.htm
 • homeros'un üzüm bağlarıyla dolu bir yer diye bahsettiği şarabıyla meşhur kent. bu isim ile çıkan şarap da vardır. agiorgitiko yani aya yorgi adı verilen koyu kırmızı üzümden yapılır.

  şarap uzmanı değilim bir kere onu söyleyeyim de hayatımda damağımda bu kadar yumuşak bir tat bırakan şarap pek hatırlamıyorum. ne kadar damak zevkime güvenebilirsiniz bilmem fakat yunanistan'da meşhur bir marka olduğu için belki buna güvenebilirsiniz. kesinlikle tavsiye ettiğim bir şarap.
 • şaraptan çok anlamamakla birlikte bir yunanistan seyahatim sonrası agiorgitiko üzümlerinden yapılma nemea boutari şarabını almıştım. dün deneme fırsatım oldu. etin yanında, yumuşak içimi ve tatlımsı aromasıyla içimi kolay ve fiyatı da gayet uygun bir şarap olarak tanımlayabilirim

  vivino rating

hesabın var mı? giriş yap