şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 1920 lerde turk liderlerini oldurmek icin, ve boylece ermeni soykirimin ocunu almak isteyen ermenilerin planladiklari harekatin kod adidir. operasyonun adi yunan tanrisi nemesisten ilham alinmistir.

  birinci dunya savasindan sonra osmanli ordusunda sorumlu tuttuklari turk liderlerin idamlari bu operasyon kapsaminda devrimci ermeni federasyonu * tarafindan on gorulmustur.

  turklerden mahkum olmus * suikastciler arasinda, talat pasa, enver pasa, said halim pasa, cemal pasa, cemal azmi, bahaeddin sakir bey gibi pek cok bilindik insan vardir.
 • (bkz: resident evil)
 • bu operasyonun önde gelen uygulayıcısı said halim paşa'yı, bahaeddin şakir'i ve cemal azmi'yi öldüren arşavir şıracıyan'dır.
 • keşke filme çekilse
 • steven spielbergin munih filminin bir nevi ermeni versiyonu.
 • devrimci ermeni federasyonu tarafından, 1915 tehciri'nin mimarı olan ittihat ve terakki partisi'nin lider kadrosuna karşı 1920-1922 yılları arasında düzenlenen suikast dizisi. 1918'teki kongresinde ilk ermenistan cumhuriyeti'nin bağımsızlık bildirisini yayımlayan federasyon, aynı kongrede suikast programını da çizmiştir. ilk harbin sonrasında bir alman gemisiyle kaçan cemiyet üyeleri, başta berlin olmak üzere dünyanın çeşitli noktalarına dağıldıklarından, suikastler de bu değişik ülkelerde gerçekleştirilmiştir.

  bu çerçevede 14-18 arası sadrazam olan sait halim paşa 1921'de roma'da;
  suriye kralı olarak da bilinen, triumvirlik'in ağabeyi cemal paşa 1922'de tiflis'te;
  bahriye nazırı enver paşa, türkistan'da yine bir devrimci ermeni tarafından öldürülmüşlerdir.

  cemiyetin sivil kolunu yöneten talat bey(paşa) ise 1922'de berlin'deki evinin önünde suikaste kurban gitmiştir. talat paşa'nın hanımı hayriye hanım eşinin naaşının türkiye'ye getirilmesi için uzun süre lobi yapmış, ancak atatürk'ün hayatı süresince bu mümkün olmamıştır. atatürk hayriye hanım'a; "almanlardan bu suikastin intikamını alacağım" dese de, müspet adım atılamamıştır.
  nihayet inönü devrinde, 43'te talat paşa'nın cenazesi yurda getirilmiş ve devlet töreniyle abide-i hürriyet meydanındaki mezarına defnedilmiştir.
 • bu operasyonun detaylarini anlatan bir kitap daha çok dizi oyuncusu olarak yüzüne aşina olduğum eric bogosian tarafından yazılmış. kitapta bu suikastlerin ne derece haklı olduğu havası genel olarak hakim olsa da, ermeni diasporası tarafından yayınlanan pek çok eserin aksine sürekli bir nefret hissetmedim. talat paşa'nın öldürülmeden üç gün önce ingilizlerle görüşüp onları "büyük bir islami ayaklanma çıkarırız haa" diye tehdit ettiğini, bu sırada taşnakların talat paşa'nın berlin adresini büyük ihtimalle ingilizler sayesinde teyit ettiğini öğrendim. bu operasyonun da bir dönem yaşadığım boston'un watertown mahallesinde planlandığını öğrenmek de ilginç geldi.

  neyse, dedesi bogosian küçükken rakı içer, rakıdan sonra da "bir türkle tanışırsan, onu öldür" diye nasihat verirmiş, öldürmemiş oturup kitap yazmış, iyi etmiş.
 • ittihatçileri alçakça öldürmelerinin yanı sıra, istanbul'da azeri türkü, azerbaycan'ın özgürlüğünü ilan ettiği ilk yönetiminde iç işleri bakanlığı yapan behbud han cevanşir de katledilmiştir bu operasyon kapsamında.