şükela:  tümü | bugün
 • bu akşam bahar konserinde kendilerini dinleme fırsatı bulduğum şahane müzik grubu. başlığın daha önce açılmamış olmasına şaşırdım ne yalan söyleyeyim.

  "1995 yılında kurulmuştur. ismini kendilerini anadolu üniversitesi devlet konservatuvarı’nda müziğe başlatan ve 1995 yılında gerçekleşen trafik kazasında hayatlarını kaybeden macar sanatçılar ıstvan nemeth (keman) ve katalin nemeth (çello)’ten almaktadır.

  grup, gülen ege serter (keman), şeniz aybulus (keman), elena nayman ünaldı (viyola) ve mutlu varlık kocaili’den (çello) oluşmaktadır. gülen ege serter ve şeniz aybulus anadolu üniversitesi devlet konservatuvarı keman sanat dalı, elena nayman ünaldı ve mutlu varlık kocaili ise uludağ üniversitesi devlet konservatuvarı viyola ve çello sanat dalında görevlerini sürdürmektedir.
  nemeth quartet 1998 yılında “izmir genç yetenekler oda müziği festivali” ne ve 2000 yılında japonya, shizouka’da düzenlenen ''uluslararası japonya gençlik festivali” ne katılmıştır. festivale başvuran gruplar arasında türkiye’den seçilen ilk ve tek grup olarak burada başarılı 3 konser vermiştir. daha sonra tunus kültür bakanlığı tarafından düzenlenen “uluslararası sanat festivali” nde yer almıştır.

  2014 yılında grubun yenilenmesi ile çalışmalarına ve konserlerine yoğunluk veren grup, ankara cumhurbaşkanlığı senfoni orkestrası konser salonu ve istanbul caddebostan kültür merkezi başta olmak üzere bir çok salonda konser vermiştir. yine aynı yıl yunanistan’da düzenlenen “emuse uluslararası müzik yarışması”nda ikincilik ödülü kazanmıştır. 2014 yılının temmuz ayında frankfurt’ta düzenlenen saray festivali’nde, aralık 2014 tarihinde saraybosna’da, mart 2015 tarihinde moskova çaykovki devlet konservatuvarı’nda, ekim 2015 tarihinde kuzey kıbrıs türk cumhuriyeti’nde düzenlenen lefkoşa piyano festivali’nde konser veren grup, yurt içinde ve yurt dışında konserlerini sürdürmektedir. "

  http://www.nemethquartet.com/
 • şükela mı şükela müzik grubu.
  kesinlikle hayatınızda en az bir kere dinlemeniz gereken kadınlar.
  mutlu varlık kocaili'ne ayrıva hayranım.
  resmi internet sayfaları da budur: nemeth quartet
 • donizetti klasik müzik ödülleri'ne yılın oda müziği topluluğu dalında aday gösterilmişler.

  onları 9 mart'taki "dünya kadınlar günü" özel konserinde izlemiştim. modern görünümleri aksine auralarıyla, sanki mitolojiden günümüze kadar kendini korumayı başarmış 4 mistik karakter gibiydiler. öyle insanüstü, öyle büyüleyici... her eser başlangıcında gözleriyle anlaşabildikleri bir uyum vardı aralarında. ve adeta bu sessiz iletişimle, sözcüklerin, tek anlaşma kanalı olmadığını gösteriyorlardı. ardından notalar devreye giriyor ve bu dört kadın, o gece anlatmak istediklerini müzikle ifade ediyorlardı.

  üstelik seçtikleri eserlerde, kim çalarsa çalsın dinletir kurnazlığı yoktu. hele bazıları farklı türü nedeniyle yorumcu elinde, dinleyen için eziyete dönüşmeye müsaitti. ama onlar, performanslarıyla dinleyiciyi mest ettiler.

  her biri birbirinden zarif, yetenekli ve sevimli bu 4 kadını zaten takdir ediyoruz da umarım başarıları bu sene ödülle de taçlandırılır.

  ilave: ödülü kucakladılar.
 • muazzam bir keyif bu hanımları dinlemek. konserlerinin en azından bir kere tecrübe edilmesini şiddetle tavsiye ediyorum. klasik müziğe ilgi duymayan insanları bile mest edeceklerinden şüphem yok. dinleyiniz, dinletiniz...