şükela:  tümü | bugün
  • bak ben bunu da yapıyorum.

lanolini aldık mı, evet. hah, benmari ısıtacağız bunu bir önce. badem yağı, bal, (ben e vitamini kapsülü de ekliyorum fakat şart değil, ha bir de karışım soğuyunca sonradan ilave ediliyor bu) ekleyip, karıştırıp, soğumaya bırakıyoruz.

cam kapta muhafazası halinde 2-3 ay buzdolabında dayanır. body buttervaricesine şahane oluyor.
  • ev yapimi olani makbuldur.

bitkisel yag, çiçek veya bitkisel su, dogal emülgatör ve dogal koruyucu ile gerçeklestirilmesi pek kolaydir. dileyen amaci dogrultusunda esans, vitamin ve dogal aktifler katabilir.
  • temel ihtiyaç olan kozmetik ürünü. her yerde bulunmasa da hobby classic (pembe olan) en iyi nemlendirici kremlerden biridir.
  • yıllardır tv lerde, kozmetik kataloglarında, reklamlarda devamlı bahsedilen krem çeşidi. hiç kulak asmazdım. lakin ne kadar da önemliymiş ve ben geç keşfettim kendisini. abarttığımı sakın düşünmeyin ama henüz 3 gün oldu kullanalı. çok canlanmış ve pürüssüz hissediyorum cildimi. gerçekten de önemli ve gerekli imiş. buradan bütün marka tavsiyelerine açık olduğumu da belirtmek isterim. çünkü satın alırken biraz zorlandım çok fazla çeşit var. aynı markanın bile başka başka ürünleri var.
  • kozmetikten hic anlamayan ama elinin ayaginin kuruyup durmasi nedeniyle cozum aramis ve bulmus biri olarak, kendi ustumde yaptigim denemelerin sonucunda elde ettigim bilgiyi, benim gibilerin isine yarar diyerek yazacagim baslik. bunca yildir nemlenmek fiili benim icin su bazli bir eylemdi. yani saniyordum ki su ile iliskili olarak cilt nemleniyor idi. yani tabii yine su ile iliskili ama benim sandigimin tam tersi imis. suyla ne kadar cok temas ederse bir cilt, o kadar nemini kaybediyor gozlemledigim kadariyla. ayaklar, eller, dudaklar, boyun, bunlar kuruyor, catliyor, burusuyor, yaslaniyor suyla temasi arttikca. dusta kullandigimiz, sabunlar, sampuanlar, jeller de hep yag cozme niteligine sahip (kirlerimiz yag bazli cogunlukla cunku) bunlar da kurutuyor. iste bunlarin caldigi nemi bizim cilde yag olarak geri vermemiz gerekiyor. nemlendirici kremlerin ana maddeleri bu nedenle yag bazli (cogu). bunu cozunce bir sekilde, bir de kremlerin cogunun kasindirdigini gorunce, kendi merhemimi yapayim dedim. kremin olayi yag, gerisine ihtiyac yok diye dusunup sadece yaglardan olusan bir sey yapmaya karar verdim. yani aslinda bu noktada iyi bir zeytinyaginiz varsa onu bile surmek yeterli bence. ama daha uzun sure gidecek, kati kivamli merhem gibi bir sey ariyorsaniz benim su yaptigimi yapabilirsiniz siz de. karisim basit: hindistan cevizi yagi (oda sicakliginda kati), kakao yagi (oda sicakliginda kati), kayisi cekirdegi yagi ve zeytinyagi. bunlardan bir olcu kakao yagi ile bir olcu hindistancevizi yagini benmari usulu erittim (fazla isitmadan)icine 1/2ye yakin kayisi cekirdegi yagi ve 1/3e yakin zeytinyagi karistirdim. agzi genis bodur bir kavanoza koydum. kendi kendine yaklasik bes gunde tamamen donuyor. hizli dondurmak icin buzdolabinda bir gun yeterli. sonra dollaptan cikarinca hava asiri sicak degilse cozulmuyor. asiri sicaksa dolapta tutun. iste bunu her banyodan sonra ayaklara, dizlere, dirseklere, boyuna, dudaklara, ellere surun. dudak icin kucuk bir kaba koyup orda ayrica dondurmak daha iyi oluyor. hem vucut krem icindeki gereksiz kimyasallari almayacak hem de sert topuklariniz bile bebek poposuna donecek. hindistan cevizi yaginin kendiliginden mantar onleme ozelligi var ustelik, baska cilt hastaliklarina da kullaniliyor. badem yagi da iyi bir nemlendirici ama tuylenme yapabilir diye korktugumdan ona hic bulasmadim bu genel nemlendirici icin. bu arada hindistan cevizi ve kakao yagi daha buyuk siselerde, kayisi cekirdegi yagi kucuk sisede satiliyor, onlari o boylarda alip dogrudan karistirabilirsiniz, icine de abartmadan gozkarari zeytinyagi. maliyeti cok ucuz olmuyor, ama cok bereketli gercekten, bu karisimi her yaniniza surseniz bile epey gidiyor, cunku asiri tok bir yag. muadili ve alerji yapmayan daha dogal kremler de epey pahali, onlara gore havada karada ucuz yani bu. ayaklarinizda kuruluk var ise ozel olarak, ilk donem geceleri yatmadan surup corap giyip yatabilirsiniz. ya da aksam bir saat boyle durup cikarsaniz da olur. iste benim icin nemlendirici krem budur. yani aslina bakarsaniz elle yagli gozleme bile yeseniz elleriniz nemleniyor, bu benim soktugum hali biraz daha merhem hali. ama ugrasmak istemezseniz iyisinden zeytinyagi alin surun gitsin. kozmetik tuzaklara dusmeyin.

edit: bu yaptigim body butter denen sey oluyor galiba.
  • atopik dermatitim var kortizonsuz nemlendirici buldum mis gibi de kokuyor ceradolin-p krem. su bazlı bir nemlendirici.
  • eller için nivea'nın bal mumu&gül kokusu kremi gayet güzel, yüz ve vücut için dönüşümlü olarak gül yağı ve hindistan cevizi yağı baya iyi. dudaklar içinse pot o'miracle'ın mentollü veya güllü bakım kremini öneriyorum. özellikle mentollü olanı muhteşem bir nemlendiricidir.

kızlar forumuna çevirdik sözlüğü ama olsun sonuçta faydalı bilgiler bunlar.