şükela:  tümü | bugün soru sor
 • nemrud, 2008 yılının sonlarına doğru profesyonel meslekleri müzisyenlik olmayan mert göçay, harun sönmez, aycan sarı, alpaslan altun ve adil giyici tarafından istanbul’da kuruldu. grup elemanlarının, haftada bir defa yapılan stüdyo provalarıyla müziğe başlamaları ile türkiye’de yapılan ilk konsept “progressive rock” albümüne imza atmaları arasında geçen sürede grup içerisinde çeşitli eleman değişiklikleri gerçekleştikten sonra grubun ilk album kadrosu oluştu ;

  mert göçay (gitar - vokal)
  harun sönmez (perküsyon)
  aycan sarı (bas gitar)

  ilk albumun yayinlanmasi sonrasinda konserlerle birlikte grubun son kadrosu sekillendi

  mert göçay (gitar - vokal)
  aycan sarı (bas gitar)
  mert alkaya (davul)
  mert topel (klavye)

  mert göçay ile tanışmalarından sonra sıkı arkadaş olan ve grubun kurulmasında büyük emeği geçen progressive rock‘ın efsanelerinden eloy‘un kurucusu frank bornemann belki de albümde oluşan soundun fikir babası olmuştur. grubun her aşamasını takip eden ve bilgi sahibi olan frank bornemann, albümün yurtdışındaki tanıtımı için gönüllü olmuştur. elbette uzun yıllar boyunca hayranı olup dinledikleri yes, genesis, pink floyd, eloy, king crimson, jethro tull ve camel gibi efsaneler, nemrud‘un şu anki soundunun başlıca etkilendiği gruplar olmuştur.

  nemrud, türkiye’de yapılan standart rock veya popüler mısra-nakarat düzeni üzerine kurulu şarkı yapılarının ötesine geçerek "rock müziğin teknik ve kompozisyon sınırlarını" zorlamıştır. bununla birlikte aranjmanlarında klasik, caz ve avangart unsurlar bulunmaktadır. grubun albümü klasik progressive rock albümlerinde bulunan; sürekli değişen melodiler, ritmler, tekrardan kaçınmalar, sözlerde kavramsal, soyut ve fantezi üzerine kurulmasının yanında; epik bir hikayeyi konsept albümle anlatıyor olması grubun progressive rock’ın altın çağı olan 70 li yıllara olan hayranlığını gözler önüne sermektedir.

  aycan sarı’nın türk mitolojisinden etkilenerek yazdığı fantastik hikayesinden esinlenen mert göçay , “journey of the shaman” adı altında üç bölümden oluşan ileride albüm haline gelecek şarkıları besteleyip sözlerini yazdı. harun sönmez, albümün tüm booklet konseptinin tasarımını tamamdı.

  orta asya steplerinde yaşayan şaman kabilesinde yaşayan “mitos”‘un rüyasında öte dünyadan gelen mesaj üzerine fiziksel ve ruhsal yolculuğa çıkışını anlatan albümde üç şarkı yer almaktadır. bu üç şarkı şamanizm’indeki üç âlemi temsil etmektedir.

  şamanizm'e göre, insanların yaşadığı “yer”, ölülerin göçtüğü “yeraltı” ve spiritüel anlamdaki “gök”’ten oluşan üç boyut, merkezlerinden geçen, direk bir eksenle birbirine bağlanırlar. bu eksen “göğün göbeği” ile “yer”in göbeği” arasında yer alır.”yeraltı” ve “gök” alemleri 7 katlıdır. herhangi bir nedenle “gök” ‘e çıkacak bir şamanın önce yeraltı denilen âleme inmesi gerekir. yani hiç kimse “yeraltı”na (öte-âlem) inmeden "gök"e çıkamaz.

  grup adını, albümde anlatılan hikayenin en önemli bölümünün geçtiği yer’in göbeği’nin bulunduğu ve “mitos” ’un yeraltına geçtiği yer olan nemrut’dan almıştır. bu dağ yüzlerce yıl boyunca insanların inandığı iki dünyanın; doğuyla batının birleştiği kutsal bir noktadır. grubun soundu da aslında anadolu ezgileri ile batı dünyasının rock soundunun karışımı gibidir.

  journey of the shaman” albümünün kayıtları 2009 kasım ayında türkiye’nin önemli stüdyolarından stüdyo 18’de levent büyük’ün idaresinde tamamen analog olarak kaydedildi. bugüne kadar çok başarılı albümlere imza atan levent büyük, amatör müzisyenlerin bir araya gelerek türkiye’de hiç denenmemiş bu müziği yapmalarına destek olup; aranjeler, kayıt, mix ve mastering konusundaki yeteneklerini esirgememiştir. albümün kayıtları sırasında gruba, konuk müzisyenler dahil oldu; 2008 yılı drummer contest birincisi doğaç titiz, albümün davul arajmanları ve kayıtlarına; hakan süersan bas/perdesiz bas arajmanları ve kayıtlarına; mert topel ise albümdeki tüm keyboard kayıtlarına dahil olmuşlardır.
 • bir gordian knot bir eloy bir barış manço dadını aynı anda veriyorlar. güzeller.
 • hayallerini gerçekleştirmek isteyen ve belki geçte olsa gerçekleştirmiş elemanların kurduğu progressive rock grubu.
 • 15 aralık'da kulakların pasını silecek leziz muzik yapan grup
 • türkiye piyasasının üstünde müzik yapan grup.
 • nisan ayı içerisinde bronx pi'de izlenebileek olan grup. hadi başlığını da biz verelim. (bkz: 14 nisan 2011 nemrud istanbul konseri)

  desteklenmesi ve kaçırılmaması gereken bir grup. canlı performanslarına hiç şahit olmadım ama önümüzdeki konser ile merakımı gidermeyi amaçlıyorum.
 • 16 haziran'da peyote'de izlenebilecek olan grup.