şükela:  tümü | bugün
  • beton tanrısı'nın son çalışması.

2247 metre yüksekliğe çıkıp krater gölünün kaldera alanına beton dökmüşler.
    https://twitter.com/…ame/status/1294257026491723776

doğal koruma alanındaki gölün kenarına betonarme inşaat yapımına başlanmış. tabi bunun için de gölün kalderasına beton dökmüşler.
    doğal koruma alanı ilan edilen, çivi dahi çakılmaması için kanunla korunan ve bir jeopark statüsüne kavuşması için unesco nezdinde girişimde bulunulan yerde beton mikserleri ile beton dökülüyor...

vay anasını sayın seyirciler ya...
    düşün ki bir krater gölüsün.
    o gölün sularının biriktiği kaldera alanı denilen çöküntüyü 90 bin yılda tamamlamışsın.

ama akp diye bir oluşum çıkıyor, senin 90 bin yılda aldığın şekli beğenmiyor, beton dökerek değiştirmeye çalışıyor...

beton dökülmedik neresi kaldı? hala birkaç yer varsa aman kimse yazmasın.

bu akp'yi belki biz gönderemeyeceğiz, ama doğa ana gönderecek, artık buna eminim. doğa anaya bu kadar düşmanlık dünyanın hiçbir döneminde yapılmamıştır.

ek olarak diğer kaynak;
    https://www.gazeteduvar.com.tr/…ine-betonarme-yapi/
  • 10 bin yıl sonra yaşadığımız yerde kazı yapan insanlar "burada yaşayan insanlar geçmişte adına beton denen bir maddeye tapıyorlarmış, beton tanrısına olan bağlılıklarını her yere beton dökerek gösteriyorlarmış" diye antropolojik yorumlar yapacaklar.
  • nemrut krater gölünün, endonezya'da bulunan dünyanın en büyük krater gölü olan toba gölü den sonra en büyük ikinci krater gölü olduğunu hatırlatmak isterim.
  • --- spoiler ---

onlar ümidin düşmanıdır, sevgilim,
    akar suyun,
    meyve çağında ağacın,
    serpilip gelişen hayatın düşmanı.

çünkü ölüm vurdu damgasını alınlarına:
    -çürüyen diş, dökülen et-,
    bir daha geri dönmemek üzere yıkılıp gidecekler,
    ve elbette ki, sevgilim, elbet,
    dolaşacaktır elini kolunu sallaya sallaya,
    dolaşacaktır en şanlı elbisesiyle: işçi tulumuyla
    bu güzelim memlekette hürriyet.

bursa'da havlucu recebe,
    karabük fabrikasında tesviyeci hasana düşman,
    fakir köylü hatçe kadına,
    ırgat süleymana düşman,
    sana düşman, bana düşman,
    düşünen insana düşman,
    vatan ki bu insanların evidir,
    sevgilim, onlar vatana düşman...

nazım hikmet ran, 7 aralık 1945

--- spoiler ---
  • -memlekette neresi var güzel?
    - salda gölü
    - sik anasını sik sik sik... başka
    - uzungöl
    - nemrut dağı krater gölü

diye devam ediyorlar sanırım.
  • en son 1642'de patlamış ve yeniden patlayabilir diye sınıflandırılmış bir yanardağın kalderasına beton dökmenin mantığını anlamıyorum. binlerce yıldır, verimli arazileri nedeniyle, yanardağ eteklerine şehir kuruldu ama, kalderenın üstünü imara açmayı deli cesaretiyle bile açıklayamıyorum. düşünün dedenizin yaptırdığı yerde, ailenizle yaşarken, bir sabah bakmışsınız ki patlayan yanardağ yüzünden siz ve aileniz, küle dönüşüyor. bir insanın kendi soyuna yapacağı en büyük hıyanettir.
  • mezarına beton dökülesice oksijen israflarının icraatından başka bir şey değildir. ve ne yazık ki şaşırtmamıştır.
  • başlığı açan geçmişte yapılan restorasyonlara gönderme yapıyordur şakadır diye düşündüm sonra ortadoğuda yaşadığımız aklıma geldi kratere üzüldüm.
  • iyi ki ay'a çıkmıyoruz dedirten bir haber olmuş.şaşırma hissini kaybettim ben son yıllarda.
  • ya arkadaş binlerce yıldır gelip geçen milyarlarca insana bu göl kimseye batmıyor, kimsenin aklına burayı avuçlayalım diye gelmiyor; ama benim çağımın insanının aklına geliypor
    ya arkadaş derdiniz ne?
    oraya cami mi yapacan, tesis kurup oraya gelen turistlerden para mı kıracan?
    ya bi açıklayın...
    rant dağın tepesinde de olsa gidip alınız diye mi öğrettiler size nedir?