şükela:  tümü | bugün
 • yüksekliği 4450 metre olan nemrut dağı'nın dördüncü zamanda patlaması sonucu oluşmuş gol. dağın tepesinde biri sıcak, iki krater gölü var. soğuk göl 13 kilometrekare büyüklükte, derinliği 155 metre. sıcak gölün suyu 60 santigrat dereceye varıyor. üç kilometrekare alana sahip. en derin noktası 100 metre civarında. nemrut krater gölü, bitlis'e 26, tatvan ilçesine 15 kilometre uzaklıkta. yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken gölün çevresinde dinlenme ve konaklama tesisleri bulunmuyor. bitlis-tatvan karayolundan 13 kilometre uzaklıkta olan nemrut krater gölü'nün turizme açılması için bitlis valiliği'nce başlatılan çalışmalar sürüyor
 • türkiye' nin tek krater gölüdür.
 • yerin göğe bakan gözlerindendir. kirpiklerinden van gölü ile birleşecek gibi durur. kollarında sarı saçlı mavi gözlü koçer çocuklarını sarıp sarmalar. dizlerine çökmüş dengbejler ağıt yakarlar bu bağrı yanık dağa. bazen saçlarına kır düşer:

  http://butikotellerrehberi.com.tr/…_lake_oregon.jpg
 • adını m.ö. 2100'de yaşamış babil hükümdarı nemrut'tan almıştır. nemrut'un yaz aylarında serin olması nedeniyle göl çevresinde yaşadığı söylenir.
  barnabas incili'nin göl çevresinde gizli bir mağarada saklı olduğuna dair rivayetler vardır.
 • eğer bu taraflara yolunuz düşerse mutlaka görmeniz gereken bir yer. tatvan'a çok yakındır. yolu berbattır, mümkünse altı yüksek bir araçla çıkılmasını öneririm. baharda bile yukarıda hava buz gibi olur o yüzden yaz dışında bir mevsimde gidecekseniz, aşağıdaki hava sıcaklığından bir 5-10 derece daha düşüğüne göre giyinin. biri sıcak, biri soğuk suyu olan iki gölden oluşur aslında, sıcak olan küçük göldür. yukarı çıktığınızda göreceğiniz martılar sizi şaşırtabilir, keza dağ başında martı hakikaten enteresan bir görüntüdür. nemrut gölü inanılmaz bir fauna ve floraya sahiptir, çeşit çeşit kuşlar, böcekler ve çiçekler görürsünüz. eğer yaz aylarında giderseniz göllerde yüzebilirsiniz. biz yapmadık ama eminim göl kenarında kamp kurmak da çok keyiflidir. ülkemizin sadece batısında ve kıyılarında değil her yerinde böyle nadide güzellikler var, gitmek görmek gerek.
 • bugün hürriyet gazetesinin internet sitesinde fotoğraflarını görüp hayran olduğum ve bir gün mutlaka gidip orada kamp neyin yapmak istediğim anadolu cennetidir. öyle güzeldir ki insanı yaşadığı yere ve yaşadığı hayata lanet ettirir. sadece fotoğraflarına bakıp bana bunları dedirtebilen yerdir ayrıca.
 • avrupa'nın en büyük dünyanın 2. büyük krater gölüdür. talihsiz bir göldür aynı zamanda, şöyle avrupa'nın içlerinde bir yerde olsaydı kim bilir her yıl kaç milyon turistin huzuruna çıkma şansı olacaktı.
 • seneler önce muş'a gittiğim bir zaman o kadar yaklaşmışken gidip gördüğüm muhteşem bir görüntüye sahip, bir tarafı mavi renkli soğuk su, bir tarafı yeşil renkli sıcak su olan bir garip, bir değişik, bir harika göldür.

  ülkemizdeki bir çok doğa harikası gibi kıymeti bilinmemektedir. kıymetini bilmeyi geçtim, adını, yerini bilen bulursanız sarılıp öpün. zira bir çok insanın aklına nemrut dendiği anda adıyaman'daki nemrut dağı gelir hemen. çoğu insan bilmez ki, ülkemizde tatvan'da nemrut dağı adında bir yanardağ vardır. o dağın tepesindeki kraterde de işte bu muhteşem krater gölü bulunur.

  http://tr.wikipedia.org/wiki/nemrut_dağı_(bitlis)
  http://tr.wikipedia.org/wiki/nemrut_gölü
 • askerliğimi tatvanda jandarma olarak yaptım. kulakları çınlasın karakol komutanımız hakan başçavuş ne zaman bunalsam, bir nefes almak istesem kırmaz, idari kolluk görevi yazardı bize. atlardık görev arabasının arkasına doğruu nemruta. tepeye, kayak merkezinin oraya çıkınca karşılaştığın manzara muhteşemdir. sağ tarafında tatvan, sol tarafında van gölü ve her yer beyaza bürünmüşür gelin gibi. bi sigara yaktırır insana, unutursun askerde olduğunu. ulan askerlikte özleniyormuş demek ki.
 • bir dönem merak ettiğim, akabinde iş çıkartıp, bana bilet gönderen göl. muş'tan rahat gidildiği söylenen krater gölü, altında sıcak ama uysal bir dev olmasının umulduğu yer.