• avrupa'nın en büyük dünyanın 2. büyük krater gölüdür. talihsiz bir göldür aynı zamanda, şöyle avrupa'nın içlerinde bir yerde olsaydı kim bilir her yıl kaç milyon turistin huzuruna çıkma şansı olacaktı.
  • askerliğimi tatvanda jandarma olarak yaptım. kulakları çınlasın karakol komutanımız hakan başçavuş ne zaman bunalsam, bir nefes almak istesem kırmaz, idari kolluk görevi yazardı bize. atlardık görev arabasının arkasına doğruu nemruta. tepeye, kayak merkezinin oraya çıkınca karşılaştığın manzara muhteşemdir. sağ tarafında tatvan, sol tarafında van gölü ve her yer beyaza bürünmüşür gelin gibi. bi sigara yaktırır insana, unutursun askerde olduğunu. ulan askerlikte özleniyormuş demek ki.
  • yakın civarda doğu görevi yaptığımdan sık sık gittiğim, tamamına yakınını da kanoyla gezdiğim göl. uzunluğu yaklaşık beş buçuk, genişliğiyse üç kilometredir. büyük gölün suyu çok soğuk olup hemen derinleşir. dibi kaya bloklarıyla, sazlıklarla, yer yer kumla kaplıdır. tek tük de balık vardır. farklı noktalarda ulaşımı zor, ama bir o kadar güzel kumluk koyları bulunur. civarda günübirlikçi yoğundur. arabaların gidecebileceği son durakta büyük göl civarı ve ağaçlıklar maalesef ki çöpten geçilmemektedir. vahşi yaşam renklidir. örneğin en son bir tane hayvan gördüm, katlanır sandalyesinde dünya umrunda olmadan çekirdek çitleyip yere atıyordu. sonra orman yürüyüşü yapalım dedim. gezerken ağaçlardan çok alkol şişesi, mangal kalıntısı, peçete, ambalaj falan gördük. doğal yaşama doyduk. ne diyeyim ben size. yere çöp atınca sihirli bir şekilde yok olduğunu ya da birinin toplayacağını düşünen insanını saymazsan güzel ülkedeyiz.
  • seneler önce muş'a gittiğim bir zaman o kadar yaklaşmışken gidip gördüğüm muhteşem bir görüntüye sahip, bir tarafı mavi renkli soğuk su, bir tarafı yeşil renkli sıcak su olan bir garip, bir değişik, bir harika göldür.

ülkemizdeki bir çok doğa harikası gibi kıymeti bilinmemektedir. kıymetini bilmeyi geçtim, adını, yerini bilen bulursanız sarılıp öpün. zira bir çok insanın aklına nemrut dendiği anda adıyaman'daki nemrut dağı gelir hemen. çoğu insan bilmez ki, ülkemizde tatvan'da nemrut dağı adında bir yanardağ vardır. o dağın tepesindeki kraterde de işte bu muhteşem krater gölü bulunur.

http://tr.wikipedia.org/wiki/nemrut_dağı_(bitlis)
    http://tr.wikipedia.org/wiki/nemrut_gölü
  • yüksekliği 4450 metre olan nemrut dağı'nın dördüncü zamanda patlaması sonucu oluşmuş gol. dağın tepesinde biri sıcak, iki krater gölü var. soğuk göl 13 kilometrekare büyüklükte, derinliği 155 metre. sıcak gölün suyu 60 santigrat dereceye varıyor. üç kilometrekare alana sahip. en derin noktası 100 metre civarında. nemrut krater gölü, bitlis'e 26, tatvan ilçesine 15 kilometre uzaklıkta. yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken gölün çevresinde dinlenme ve konaklama tesisleri bulunmuyor. bitlis-tatvan karayolundan 13 kilometre uzaklıkta olan nemrut krater gölü'nün turizme açılması için bitlis valiliği'nce başlatılan çalışmalar sürüyor
  • tatvan'da bulunan, eşsiz bir güzelliği olan krater gölü.

nemrut dağının kraterinin içinde bulunuyor. google dan görsellere bakarsanız, net bir şekilde eski bir volkan olduğu anlaşılıyor. dağın etrafındaki kratere göre 400 metre civarında aşağıda kalıyor. burada 2 tane göl var. biri ufak olan yaklaşık 500 metre civarında bir çapa sahip. diğeri ise büyük olan yaklaşık 6 km uzunluğa ve 1.5 km civarında genişliğe sahip olanı. hala daha baloncuklar çıkmakta göllerin içinden. gaz ya da buhar artık ne ise. gidip kamp yapacaklara bir uyarım var. kraterin içinde 2 si yavru olmak üzere 3 tane ayı var. bize öyle söylendi. akşam bizi ziyaret etti hatta yavrulardan biri. insana alışkınlarmış. bişey yapmadan gitti. yiyecek bulmaya geliyormuş oralara.

dağın zirvesi ise eşsiz bir manzaraya sahip. 2950 metre civarında bir yüksekliğe sahip. kolayca yürünerek zirveye ulaşılabiliyor. zaten kraterin içine giden yol, kraterin üstünden geçtiği için zirveye yakın bi yere arabanızı parkedip 2 saatlik yürüyüşle zirveye ulaşıyorsunuz.

bir tarafınız van gölü, bir tarafınız süphan dağı, bir tarafınız da kraterin içindeki göl. tek eksik orman diyeceğim ama böyleyken bile eşsiz bir manzara sunuyor. oralara gidenlerin kesin görmesi gereken bir yer. araçla kolayca ulaşılabiliyor. sadece geçerken uğramak için değil, bir yaz tatilinizde gezip görmek için de ideal bir yer. kampçılar içinse mükemmel.

bir artısı da hem van gölü'ne hem mardin'e hem adıyaman'da ki nemrut a yakın mesafede. bunlar ilk anda aklıma gelen turistik yerler ki oralarda daha da çok vardır. bir 10 günlük tur içinde içinde 1 gece kamp kurmak suretiyle ayrılan zamana kesinlikle değecek bir yer. gidin görün derim.
  • yerin göğe bakan gözlerindendir. kirpiklerinden van gölü ile birleşecek gibi durur. kollarında sarı saçlı mavi gözlü koçer çocuklarını sarıp sarmalar. dizlerine çökmüş dengbejler ağıt yakarlar bu bağrı yanık dağa. bazen saçlarına kır düşer:

http://butikotellerrehberi.com.tr/…_lake_oregon.jpg
  • salda gölü ile birlikte bir an önce görmek istediğim göller listemde tepeye oynayan dünyanın en büyük ikinci krater gölü.
  • bugün gittiğim göl. öncelikle belirteyim yolunu yapmışlar. her türlü binek araba ile rahatlıkla gidebilirsiniz. yolun yarısı sıcak asfalt kalan yarısı parke.

herkesin görmesi gereken bir göl. daha göle çıkarken manzara güzelleşiyor zaten. bir tarafta tatvan, bir tarafta van gölü tepeden muhteşem görünüyor. bu manzaraya doyduktan sonra çıkmaya devam ediyorsunuz. tam tepeye geldiğinizde bu sefer nemrut krater gölü sol tarafınızda tüm ihtişamı ile beliriyor. bir 5-6 km daha gidince suyun dibine varıyorsunuz.

hem sıcak hem soğuk göl var. asıl güzel görünen soğuk olan göl. zaten yolun sonu da orada bitiyor. 2 tane çardak gibi bir şey yapmışlar çay satıyorlar. onun dışında bir şey görmedim ben. zaten yemeği çayı halledip gitmiştim. bol bol fotoğraf çektik. manzaranın tadını çıkardık ve döndük.

bitlis'te en çok görülmesi gereken yer burası kesinlikle.
  • volkanik göl konumundadır.
hesabın var mı? giriş yap