şükela:  tümü | bugün
 • fasizmin yeni modeli olsa gerektir, en iyisi (bkz: fasizm)
 • (bkz: neo nazi)
 • " liberal ekonomi ile uzlastiği ve ilk etapta sorunsali (daha dogrusu dusmani) göcmenler olan avrupada yukselen yeni dalga siyaset anlayisi " oldugu soylenir ve de birebir yansımasının genc parti oldugunu soyluyor bilenler...

  ozu itibarıyla ise "neo" bir tarafı olmayan bildigimiz fasizmdir... konjonktur geregi makyaj degistirmis, simdilik hedefini daraltmıs , ilk fırsatta yani burjuva demokrasilerinde yasanan ciddi bir bunalim aninda ozune donecek politik anlayistir ki , sanmayin takiyyedir diyorum " hayir" takiyye falan degil, takiyye bilincle tanisiktir ama bu tamamen reflekstir...
 • italya dışındaki faşizm rüzgarıyla pek bir alakası yoktur.
  hitler'le birlikte mussolini'nin savaşı kaybetmesi akabinde ülkede bulunan milliyetçi grupların marjinalleşmesi ile oluşmuştur.literatüre neo olarak geçmesi herhangi bir yönetimin katalizörü olarak değil kendilerine kurumsal bir şekilde bu ismi (faşist) vermeleri ve ayrı bir ideoloji olarak oturtmalarıdır.
  ki bunda haklılardır,mussolini korporotist devlet örgütlenmesi, ırka önem vermemesi, bireyi ortadan kaldırıp devlete kutsal anlamlar yüklemesiyle başlı başına 3. bir yol ortaya çıkarmıştır.
  italya, ispanya ve bir kısım latin amerika ülkelerinde yoğun takipçileri vardır. (tarihsel etkiler)
 • 5n1k ya konuk olan yılmaz odabaşı'nın referandumda hayır diyecek ulusalcı, kemalist entellektüeller için kullandığı kavram.
  yılmaz odabaşı özellikle sosyalist olarak bilinen, askeri darbe zamanlarında hapislerde yatmış entellektüellerin şimdi
  referandumda hayır demesine bir anlam veremiyerek, yeni zamanın faşistleri olarak tanımlamışdır.

  bu ithamlarla suçladığı yazarlardan biri olan ataol behramoğlu canlı yayına bağlanarak,
  faşizmin militaristi veya sivili farketmez. sen askeri faşizm gitsin diye evet diyeceğin anayasa belki de
  daha faşist olacak sivil diktayı getirecktir diye cevap vermiştir.