şükela:  tümü | bugün
 • icra edenlerin kayda değeri politiktir.
 • aslında folk ile pek alakası olmayan bir müzik türü. neofolk projeleri folk müzik icra edenlerin enstrümanlarının çoğunu kullandıkları için muhtemelen adı böyle; onun dışında müzik türü olarak pek belli bir alanı yok gibi. envai çeşit elektronik kısmı az/olmayan enstrüman (akustik gitar, piyano, keman; bazen davul, flüt, ksilofon) ile yapılan deneysel bir müzik çeşidi. genelde yavaş tempolu, anlaşılması güç şarkı sözlerine sahip, yumuşak tınılı bir erkek vokali şarkıları oluyor. neofolk şemsiyesi altına giren grupların çoğu aynı zamanda endüstriyel öğeler de bolca barındırıyor (kardeş janrı gibi bir şey olan martial industrial öğeleri). martial industrial gibi neofolk da çoğunlukla savaş, din, millet konuları üzerine temalara sahip; bazı bunlardan uzak projelerin ise doğa, aşk, okült gibi kavramlar üzerine şarkıları var. neofolk örnekleri için:

  (bkz: death in june)
  (bkz: rome)
  (bkz: current 93)
  (bkz: of the wand and the moon)
  (bkz: blood axis)
 • ulver'in kveldssanger'i ile vali'nin skogslandskap'ı bu tarzın mutlaka dinlenmesi gereken güzel örneklerindendir.
 • (bkz: empyrium)
  (bkz: agalloch)
  (bkz: tenhi)
 • borknagar grubunun origin albümü de bu tarza çok iyi bir örnek olarak gösterilebilir. avusturyalı grup mondstille 'in de am ende albümünün bir kısmı (8 - 14 şarkıları arası) çok muhteşem bir neofolk örneğidir.

  ama bu örneklerin ve üstteki entrylerde bahsedilen grupların dışında bu başlıkta adı altın harflerle yazılması gereken grup neun welten dir. neo folk/dark folk türünün başyapıtları sayılabilecek albümlere imza atmaktadır. türü ucundan kıyısından seven herkes için dinlenilmesi elzemdir.
 • yeni folk. 1980'lerin ortalarında ingiltere'den çıkmış bir müzik türüdür. daha eski adlandırmaları "apocalyptic folk", "pagan folk" veya "dark folk"tur. müzik türünün belli bir popülerlik kazanmasıyla 1988'den beri bu ad ile anılmaya başlanmıştır.

  douglas pearce ("death in june"dan), tony wakeford ("sol invictus"tan) türün kurucuları olarak kabul edilir. "punk" ve "post-endüstriyel" müzik gruplarının ("current 93" mesela) folk müzikten izler taşıyan, deneysel müzikler yapmalarıyla ortaya çıkmıştır. grupların çoğu "dark wave" de denen "yeni klasik"le de ilişkilidirler.

  felsefeleri veya arka planlarında yeni paganizm, sürrealizm ve okültizm etkileri ağır basar. modern dünyaya, aydınlanma ve akıl çağına duydukları tepkiyi dile getirir, şifayı eski, hristiyanlık öncesi avrupa kültürü, yerel inançlar ve çoğunlukla romantik dönemin edebi eserlerinde ararlar.

  almanya'da işler karışık; epey politik/sosyolojik tarışmaya neden olmaktadırlar. solun ve amerikan kültürünün egemenliğine alternatif olarak "eski avrupa kültürü"nü öne sürmeleri nedeniyle; -kendileri reddederek kimseye karşı bir garezleri olmadığını önesürseler de- eşitlikçiliğe, demokrasiye, moderniteye karşı, sosyal darvinizmci yeni sağda yer almakla suçlanırlar veya öyle olduklarını düşündürtürler. özellikle dinleyici kitleleri arasında neonaziler vardır gerçekten. bazı grupların saldırganlık ve şiddeti olumlar görünen sözlerinin, kendilerine göre insan doğasının karanlık yönlerini de incelemekten öteye giden bir derdi yoktur; faşizme de biraz hayranlık duymaktadırlar.

  not: empyrium ve ulver dinleyicilerinin endişelenmesine mahal yok; onlar daha edebi, doğa mistisizmi takılanlardan.
 • zamanımızın nadir samimi genrelarından biri.
  empyrium, vali, nebelung ve neun welten en güzel icra eden gruplardır bu müziği.
 • ilgi çekecek bir diğer grup, tabii ki:

  (bkz: omnia)

  bizde nedense karadeniz'in gürcistan'a yakın kesimlerinden böyle bir müzik grubu çıkarmış gibi geliyor. o bölgenin tarzına oldukça yakın.
 • (bkz: rome) ile tanıştığım müzik türü. çok beğeniyorum... sözler bana hitap etmese dahi kullanılan enstrümanlar beni kendisine çekiyor.