şükela:  tümü | bugün
 • insanl toplumlarının avcı toplayıcı hayattan yerleşik hayata geçişi sonucu yaşanan değişimler. bu süreç yaşayış biçimini oldugu kadar düsünüs biçimini, ahlak anlayısını ve değer yargılarını da kökten değiştirmiştir.
 • toplumda kabul görmüş birçok değer yargısı - kadın bekareti, erkek ve yaşlı egemen toplum düzeni gibi - bu zamanlardan mirastır bize. mamafih halen daha öküz gibi bunları değerli saymamız tamamen bizim eşekliğimiz; atalarımızı suçlamamak lazım.
 • tarım devriminin en önemli sonucu tek tanrılı dinlerin ortaya çıkıçıdır. endüstri devrimi tek tanrılı dinlerin üstüne milliyetçiliği getirmiştir
 • son buzul çağının bitişiyle iklimde meydana gelen değişim daha ılıman ortamda yaşayan bitki ve hayvan türlerinin çoğalmasına olanak vermiş, günümüzdekine benzer doğal bir ortam oluşmuştur. arpa, buğday gibi bitkilerle koyun, keçi ve domuz gibi hayvanların yabani ataları bu ılıman ortamın flora ve faunasının arasına girmiştir.bu olumlu değişimin sonucunda insanlık tarihinin ilk büyük devrimi olarak kabul edilen neolitik devrim yaşanmıştır.neolitik çağ insanının m.ö. 9000-7000 yılları arasında ortadogu ve anadolu da bu devrimi gerçekleştirmesi sonucu * bu dönemde bir dizi gelişmeyi de beraberinde getirmiştir. artık beslenmek için av hayvanlarının peşinde göçetmeye veya tükenen bitkilerin yerine yenilerini aramaya gerek kalmamış, aksine ekilen tohumların yetişmesini, üreyen hayvanların büyümesini uzun süre bir yerde bekleme gereği doğmuştur. bunun sonucu olarak da insanlar göçebe hayat tarzından yerleşik düzene geçmeye başlamışlar, ilk köy toplumları da böylece yavaş yavaş ortaya çıkmıştır. güneşte kuruyan çamurun sertleşmesinin öğrenilmesiyle ilk evler, daha sonra da kilin pişirilmesiyle çanak çömlek yapımı gelişmiştir.

  http://www.arkeolog.org/…eoloji/tarihoncesi/neo.htm
 • ilk obezlerin, din adına sistemli soygunların ve siyasetin ortaya çıktığı süreç.
  (bkz: neolitik/#7573080)
 • sanayi devrimine dek sürecek üretim ilişkilerinin başlama noktasıdır.
 • taşdevrimi de denebilir bu devrime
 • bitki ve hayvanlarin evcillestirilmesi,uretici topluma gecis, arti urun fazlasinin olusmasi ve bu urunlerin depolama sorununun ortaya cıkmasi ile yerlesik hayata gecis sonucunu doguran devrim.
 • dünyayı sanayi devriminden bile daha fazla etkilemiş devrim. alışılması 1000 yıla yakın sürmüştür.
 • bu devrimin nedeni, bitki ve hayvanlarin evcillestirilmesidir (bkz: evcillestirmek). insanoglu boylece dogayi kontrolu altina almistir. ilk evcillesen bitkiler bereketli hilalde bolca bulunan ve hemen tarimina baslanan bugday, arpa ve cavdar gibi tahillardir. ilk evcillesen hayvanlar arasinda köpekin yani sira "inek, koyun, domuz, at" gibi eti, sütü, yünü, isgücü kullanilabilir hayvanlardir.

  evcillesme* süreci tarimi dogurmus, tarim yerlesik yasami baslatmis, yerlesik yasam sosyal hiyerarsi'yi dogurmus, sosyal hiyerarsi devleti ortaya cikarmis, sonra devlet yayil babam yayilmistir.

  neolitik devrim insan tarihinin, homo sapienslerin dünyaya egemen olmasindan sonraki en büyük devrimidir, zira sosyal olarak tüm yasam bicimini kökünden degistirmistir. bundan sonraki en büyük devrim ise 18.yy. ikinci yarisinda ingiltere'de ortaya cikan sanayi devrimidir ve o da bütün yasama bicimini degistirmis, dünyanin bu devrime alisip stabil bir düzen kurabilmesi icin iki büyük savas gecirmesi gerekmistir.

  bunlari uzun uzun anlatan süper bir kitap icin (bkz: tüfek, mikrop ve celik)

  (bkz: tahıl/@iwillshowyouwhatitmeans)