şükela:  tümü | bugün
 • suudi arabistan'da kurulması planlanan proje şehir. gelecekte adını sıkça duyacağımız muhtemeldir. şeriat yok, fosil yakıt yok. çok acaip bir şey:

  http://discoverneom.com/
 • arap vegasi.
 • bizim üçüncü havalimanımızı kıskanan araplar tarafından ortaya çıkmış fitne projesi. artık iş yapmayınca, götümüze sokarız bizimkini.

  şarmu'ş-şeyh ve dubai karışımı bir yer göreceğiz sanırım, toplam alan istanbul'un beş katı. o parayla yapılabilecek en gereksiz şey.

  acayip bir şekilde altcoin ico'larına benziyor site: tüm problemleri çözecek son coin/şehir. bi whitepaper koymadıkları kalmış, bu ne lan: http://discoverneom.com/…om_infographic_english.pdf yok yok.

  ve şeriat yok mu? yok.

  --- spoiler ---
  what ıs the nature of the judıcıal and regulatory framework that wıll govern all cıvıl and commercıal affaırs ın neom?

  neom will be the world’s first independent special zone spanning three countries,
  with a regulatory framework designed to adopt world-class investment laws that
  support the livelihoods of residents and the development of targeted economic
  sectors. the special zone will also adopt an autonomous judicial system subject
  to independent regulations and legislation, which will be drafted by investors in
  accordance with international best practice. the zone will be independent of the
  kingdom’s existing governmental framework, excluding sovereign laws. social
  norms in neom will adopt leading practices to improve standards of livability for its
  residents and visitors.
  --- spoiler ---
 • türkiye müftü nikahı vizyonsuzluğuna saplanıp, tüm yatırımı depremin ardından osuruk olacak istanbul'a yaparken, suudi arabistan içinde geleneksel olan hiçbir unsurun yer almadığı seküler, futuristik, öncü bir kurtarılmış ticaret bölgesini yepyeni bir lokasyonda sıfırdan inşa edecek vizyona ulaşmış durumda.
 • sitesindeki tanıtım filmini izlediğimde beni hayretlere düşürmüştür.
  bu proje bir suudi arabistan projesi ve halkına en ağır şeriat hükümlerini dayayan yobaz bir sistemden bahsediyoruz.
  bu adamlar tanıtım videosunda hep başı açık, modern giyimli, hatta beyaz yakalı diye tasvir edeceğimiz insanları seçmişler.

  videoda verdikleri mesaj da şu: "neom'da sizi bilime, teknolojiye, sanata, eğitime doyacağınız konforlu, elit bir hayat bekliyor." videoda bahsettikleri hayatın hiçbir noktasında dayatma yok, dinler yok.
  suudiler anlamışlar ki; günümüz dünyasında insanlar yukarıda saydığımız standartlarda ve özgür hissettikleri bir hayat istiyorlar. ama aynı suudiler ülkelerindeki insanlara halen yobaz ve dayatmacı sistemi layık görmeye devam ediyorlar:)
  insanlara şu kısacık ömür sürelerinde özledikleri bu hayat standardını sunmak yerine, onlara baskıcı bir sistemi dayatan bütün devlet yöneticilerine lanet olsun. dünyamızı kendimize zehir ediyoruz resmen.

  bu adamlar bile bazı şeylerin farkındayken; medeniyete en yakın müslüman ülkelerden birisi olan türkiye ise, geri geri gitmeye, dünyanın gözünde öcü bir ülke imajı çizmeye, vatandaşının özgürlüklerini kısıtlamaya, üniversiteleri ahıra çevirmeye devam ededursun.

  işte o tanıtım filmi:
  https://www.youtube.com/watch?v=uzwmqb1vw0i
 • $500b üzerinde değere sahip ve 2025 yılında bitirilmesi planlanan araplar'ın mega kenti. jet fadıl'lık durum yoktur inşallah.
 • suudi arabistan'ın kuzeybatısında akabe körfezi ve kızıldeniz kıyılarına inşa edilmesi planlanan inovatif bölge. özellikle yenilenebilir enerji, su, gıda, biyoteknoloji, eğlence ve ileri üretim gibi alanlara öncelik verilmesi planlanıyor. petrol gelirine bağlı ülke ekonomisini, gelecekte kendine yetebilen ,teknoloji,bilim,sanat ve yenilikçi üretim merkezi haline getirip, tek kaynağa bağımlılıktan kurtulmak amaçlanıyor. tutar mı? bilinmez. ama ortada bir arap zihniyeti gerçeği varken ben tutacağını sanmıyorum. niye derseniz?
  en başta böyle bir projeyi bile ''parası neyse verelim de buraya güzel bir bölge kuralım'' mantığı ile öne sürdükleri aşikar.
  muhteviyatı gereği bilim-teknoloji ve üretim merkezi olacak bir projeyi bile 'avm' açacaklarmış gibi tanıtmaları ve büyük ihtimalle kendi halkının da böyle algılıyor olması.
  çok kuvvetle muhtemel içinde çalışacak insan kaynağı dahil her şeyin ithal olacağı gerçeği.
  ve bence daha da önemlisi; amaç bilimsel gelişme ve bu şekilde ekonomik güç elde edip, insanları refaha kavuşturmaksa; yatırım insana, insanın eğitimine ve kültürel gelişimine yapılmalıdır.
 • alkol olmayacakmış. boşuna 500 milyar yatırmasınlar bu kafayla bir halt olmaz bunlardan.
 • modern iskenderiye. iskenderiye şehrinin 2350 yıl önce önasya ve mısır'da bıraktığı etki ne ise, neom'un da ortadaoğu'da bırakacağı etki aynı olacaktır. önümüzdeki 30 yıl 50 yıl içerisinde "ılımlı islam" ya da "neo islam" dünyasının başkenti olabilir. yani bunu bir çeşit oluşması muhtemel ortadoğu natosunun merkezi olarak görebiliriz.
 • avrupalı, asyalı ve diğer "kafir"lersiz bir hiç olacak şehir projesi, dubai gibi butik kent yerine yaşamın 7/24 akacağı, oturmuş bir şey düşünüyor gibiler. istenilene ulaşmak adına paranın yanında bir çekiciliği olması gerekiyor kentin ki nasıl sağlayacaklarını merak etmiyor değilim. eğitimin, sanatın, kültürün, teknolojinin, bilimin, üretimin, yaratıcılığın olduğu bir düş türkiye'nin de kuruluşunda vardı işler bizim için pek beklendiği gibi gitmedi https://www.youtube.com/watch?v=fe63syd6osi