şükela:  tümü | bugün
 • the arcade fire'in uc bes zaman icerisinde cikaracagi yeni albumunun ismi. amerikanya sinirlari dahilinde 1-866-neonbible aranabilir. arayin hatta adamlar ugrasmis yapmis.
 • albümden ilk cikacak single keep the car running olacakmis, ki radyolarda calinmaya basladi bile. güzel güzel. bekliyoruz heyecanla geri kalanini da. albümün ismi aslinda bir marilyn manson albümüne yakisacak sekilde olmus (en azindan bende öyle bir cagrisim yapti direkt), ama dinleyip görecegiz, gelsin hadi hadi hadi.

  hadi.
 • sitesi goz kamastirici the arcade fire albumu. albumun sitesi olur muymus demeyin, sansinizi deneyin: http://www.neonbible.com/readme.html
  (bkz: read me)*
 • 2004 yılının son aylarına bomba gibi düşmüştü the arcade fire. tüm eleştirmenler söz birliği etmiş gibi uzun yıllardır yapılmış en iyi debut albüm olduğunu söylüyordu funeral'ın. tarihte benzerine az rastlanır bir kritik başarısı kazanmış, kısa sürede patlamış gitmişti. kendi içinde inanılmaz bir dünya yaratıyor, dinleyicilerine bugün bile özgün bir müzik yapılabileceğini ispatlıyordu orkestramız. o kadar dolu bir albümdü ki bir türlü bitmedi, bir türlü sıkmadı. kimse "hadi artık yeni arcade fire albümü gelsin." demedi. 2007 yılının bu ilk aylarında internete düşüverdi neon bible. her arcade fire sever albümü indirirken veya satın alırken tedirginlik içerisinde olacak gibi görünüyor. çünkü funeral gibisi çok nadir gelir ve grubun bunu aşması imkansız gibi görünüyor. benzer bir başarı elde eden the strokes ve franz ferdinand gibiler mesela, ikinci albümleriyle iyi bir iş çıkarmış ama yine de dinleyicilerini hayalkırıklığına uğratmaktan kurtulamamışlardı.
  şu an elimizde duruyor neon bible ve derin bir soluk alıyoruz. çünkü en baştan söylemek gerek, the arcade fire yine ortaya şahane bir iş çıkarmış. funeral'ın izinden giden, belki onun kadar kusursuz olmayan ama biraz daha olgun, daha zor bir albüm yapmış. zira grup başarısını biraz da, müzikal olarak kompleks ama kolay dinlenebilir olan müziğine borçlu. neon bible'da devrimsel bir değişiklik yok ama grubun kendini tekrar ettiğini söylemek de hata olur. albümde 11 şarkı var ve bazıları funeral'ın masalsı atmosferinden ağıtvari yollara doğru giriyor. ilk iki şarkı black mirror ve keep the car running bildiğimiz arcade fire tadında. peşinden gelen ve albüme adını veren neon bible minimalistik bir melodi ve ritm ile ilerliyor, ilk dinleyişte pek tat vermiyor. ama kulağa oturdukça sevilen bir şarkı olacağı hissediliyor. peşinden gelen intervention kilise orgları ile başlıyor ve ilginç bir şekilde eğlenceli bir hava yakalamayı başarıyor. ama asıl şok bir sonraki şarkıda bizi buluyor: black waves/bad vibrations. tahmin ettiğiniz üzere iki parçadan oluşan şarkının ilk bölümü kemanları ve kadın vokali ile leziz bir parça. ikinci kısım ise erkek sesinin egemenliğinde, arka fondaki kadın haykırışları ile bir ağıt, mükemmel bir eser. albümdeki favorimin şu an için bu şarkı olduğunu belirtmem gerek. albümün minimalizmi ikinci yarısında ortaya çıkmaya başlıyor. ocean of noise ve son parça my body is a cage vokal ağırlıklı iki pırlanta. piyanonun ve kilise orgunun gücünden faydalanabildiği kadar faydalanıyor grup. gerçi hakkını yememek lazım, neighbour-umsu the well and the lighthouse ritmi ile taze kan veriyor albümün ortasında. grubun fanatiklerinin (antichrist television blues) isimli 5 dakikalık eseri dinlediğinde ne tepki vereceklerini merak ediyorum. akustik gitarları ile "blues"lu şarkı ekolüne güzel bir eser daha katıyor orkestra. akordeon severler de üzülmesin, no cars go* tam aradıkları gibi bir şarkı, üstelik o pek sevdiğimiz "hey"lerini bile duyabiliyoruz grubun. son olarak bir de windowsill'den bahsetmek lazım, albümde en az ilgimi çeken şarkı olmasına rağmen bir filler değil. arcade fire farklı olsa gerek, gayet şık bir şarkı. hatta albümün genelini özetliyor gibi: zira bu albüm ilk albüme göre daha oturaklı, daha az melodik, daha karanlık. aynı havayı arayanları ilk başlarda biraz hayalkırıklığına uğratabilir. funeral kadar göklere çıkarılmayacağı, yakıp yıkmayacağı aşikar gibi görünüyor. yıl sonunda listelerdeki yerini alacaktır ama, dinleyici de şu an için gayet memnun gözüküyor halinden. kısacası arcade fire'ımız yeni bir albüm çıkarana kadar gayet meşgul olacağımız dolu bir malzeme duruyor yine elimizde.

  tracklist şöyle:

  1. black mirror
  2. keep the car running
  3. neon bible
  4. intervention
  5. black wave/bad vibrations
  6. ocean of noise
  7. the well and the lighthouse
  8. (antichrist television blues)
  9. windowsill
  10. no cars go
  11. my body is a cage

  aynı isimli şarkının sözleri de böyle:

  found a hope in a violet pane
  in the light they both look the same
  put ‘em out and look at the world
  on every boy and every girl

  sing the neon bible, the neon bible,
  not much chance for survival if the neon bible is right.

  take the poison of the rage
  don’t lick your fingers when you turn the page
  what i know is what you know is right
  in the city you see england light

  sing the neon bible, the neon bible,
  not much chance for survival if the neon bible is right.

  oh god well look at you now
  well you lost her but you don’t know how
  in the light of a golden calf
  oh god i have to laugh

  take the poison of the rage
  don’t lick your fingers when you turn the page
  it was wrong, but you said it was right
  in the future i will read at night.

  the neon bible, the neon bible,
  not much chance for survival if the neon bible is true…
 • bloc party ve the killers gibi akranlarına ilkinden-de-güzel-ikinci-albüm nasıl yapılırmış, zahmetsizce gösteren yepyeni arcade fire albümü. dünya kusursuz 1 yer olsaydı, ikinci albümler hep böyle olurdu muhakkak.
 • çok tatlı bir sadelikte, bir o kadar da insanın içini acıtan zarif bir parça. albümün sitesi ise bir insanın internette karşılaşabileceği en güzel sitelerden. şarkının doğru sözleri aşağıdaki gibidir:

  a vial of hope and a vial of pain
  in the light they both looked the same
  poured them out on into the world
  on every boy and every girl

  it's in the neon bible, the neon bible
  not much chance for survival
  if the neon bible is right

  take the poison of your age
  don't lick your fingers when you turn the page
  what i know is what you know is right
  in the city it's the only light
  it's the neon bible, the neon bible
  not much chance for survival
  if the neon bible is right

  oh god! well look at you now!
  oh! you lost it, but you don't know how!
  in the light of a golden calf
  oh god! i had to laugh!

  take the poison of your age
  don't lick your fingers when you turn the page
  it was wrong but you said it was right
  in the future i will read at night

  it's the neon bible, the neon bible
  not much chance for survival
  if the neon bible is true
 • flip book şeklindeki kartoneti pek güzel olan albüm. hatta deluxe versiyonunun kapağı da muhteşemmiş, içinden de iki flip book çıkıyormuş. alası geliyor insanın.

  http://www.youtube.com/watch?v=fk3oqx1j_wo
 • çok enteresan işlerin döndüğü klip tadındaki sitesinde sağa sola tıklatarak güzel zaman geçirten şarkı.
hesabın var mı? giriş yap