• müthiş bir japon cizgi dizisi, yani anime. 3 tane cocuk dev robotlarla (mecha) neo tokyo yu alien istilasına karşı koruyorlar..
  aslında daha derin konu biraz yazın bisiler konusuruz...
 • aslında tam ismi neon genesis evangelion, bu gainax ın yaptığı seri, ama olay shin seiki evangelion da başlıor olayın başı bu yani...
  eva ordaki mechalara denio...
 • genetik gelişmeler "biri"lerinin canını sıkıyor ve insanlığa "angel"larını yolluyor.. ayaklarını denk alsınlar die..
  insanlar angelların ne olduunu bilmiyorlar.. nerden geldiklerini de.. ööle genetik gelişmelerini ve de neo tokyo yu korumak için savaşıp duruyorlar..
  karakterler çok başarılı bence..
 • gainax'ın en büyük yapıtı
  26 bölümlük bir dizi + 3 filmden oluşan bir seri
  konusu anlatılırsa tadı kaçar
  izleyin sıyırın kafayı kısaca
 • ağır depresyondaki bi japon arkadaşın yaptığı bir anime.konusu çoğu yerde anlamsız derecede karışıktır.filmleri tam olarak anlayana daha rastlamadım.ama yinede animeye ilgiyi arttırdığı için saygı duymak gerekir
 • nette, tori amos'un crucify'ının arka planında oldugu bir klibi dola$maktadir bu evangelion'un elden ele . aslinda pek de elden ele dola$mamaktadir . 42mb yani az degil .
 • (bkz: evangelion)
 • bazı bölümlerini ve özellikle end of evayi izledikten sonra sinirlerinizin çok ciddi şekilde yıprandığını hissettiren, üzerinde senelerce düşünülebilecek, her şeyin yerli yerine oturduğu ve hiç havada kalmadığı, senaristini bulup yalamak lazım dedirten aşmış anime ve manga serisi... bir insan böyle bir konsepti, bunca ayrıntıyı vs. nasıl düşünür, hadi diyelim düşündü de nasıl hayata geçirir ya?
  şöyle diyaloglar mı geçmiştir acaba:
  -abi bak süper bi fikrim var, animede devrim yaratacam... bak şimdi angellar var...
  -ee?
  -bak şimdi... yani anlatılabilecek gibi bişey değil ki biz bi çizmeye başlayalım hastası olacan, bak evalar var...
  -.......
  -gel gel çizelim biz...
 • ilk bakışta evangelion sıradan bir bilimkurgu hikayesi gibi görünsede aslında bunun çok ötesindedir. karakterlerin derin ve etkileyici kişilikleri vardır. her insan gibi sorunları vardır, felsefi ve dini ikilemlerle karşılaşırlar. gerçekte evangelion insanın varoluşu ve evrimi üzerinedir. evangelion'un en önemli yanlarından biri metafiziksel ve dini teorilerle, eski medeniyetler ve doğaüstü gizlerle bağlantı kuran olay örgüsüdür. bazen gerçekliğin temel kanunları bile değerini yitirir. tanrı ve yaratılış daha önce görülmemiş bir bakış açısından incelenir ve insanın tanrı olma arzusu vurgulanır. anno hideaki tarafından yazılmış ve yönetilmiştir. hani mihenk taşı derler ya tam o hesaptır.
 • filmi 24. bölümün yarısından sonra izlenmesi gereken, film izlendikten sonra 25. ve 26. bölümleri anlaşılır hale gelen aşmış anime'dir. shinji'yi dövmek siter, misato'ya bayılır, rei'ye aşık olursunuz, bir de içinizde bir parça asuka varsa gözleriniz dolar sonunda. hikaye inanılmazdır, finalden sonra kafanızı koltuğa dayar ve kaldırmazsınız bir süre, yalnız rasyonel gelişen film hastalarının ve bir filmi anlamayınca kompleks yapanların nefret edeceği türdendir. rammstein'in engel adlı şarkısının klibi diziden alınan karelerle oluşturulmuştur, ve ağız hareketlerinin şarkıya uyumu gerçekten çok başarılıdır, montaj yapanı tebrik etmek isterim.