şükela:  tümü | bugün
 • arıların ccd'ye sahip olmalarının en temel nedeni böcek ilaçlarında bulunan bu bileşimdir. böcek ilacındaki bu bileşim arıların direkt beyinlerine işliyor ve sinir sistemlerine zarar veriyor. işin ilginç yanı ise araştırmacıların bu gerçeği açıklamada korkak davranmaları. sebep bu olabilir de emin değiliz çalışıyoruz da bilmem ne diyorlar. hangi ilaç şirketlerinden, hangi evil company 'den korkuyorlarsa artık.
 • greenpeace tarafından yasaklanması çağrısı yapılan tarım ilacı.

  13-jan-2017 to 20-jan-2017&c=gtkyxoa8mi75xv714kjlh3wzjvaurz%2ft&p2= neonicotinoid
 • dünyadaki bütün balların %75'inde olduğu tespit edilmiş. https://www.zmescience.com/…y-contamination-432423/
 • "türkiye’de neonikotinoid kullanımı tamamen serbest
  neonikotinoid bir böcek zehiri ve dünyada yaygın olarak kullanılıyor. avrupa birliği 2013 yılında üç neonikotinoid türünü yasakladı ve şu an tamamen yasaklanmasını gündeme almış durumda. kanada da benzer şekilde bir yasağı tartışıyor. ülkemizde ise neonikotinoid kullanımı tamamen serbest.

  bu zehirler bitkilerin tohumlarına uygulanabiliyor, böylece bitki büyürken zehri bünyesinde tutmaya devam ediyor. bitkiyi yiyen böcekler de zehirlenerek ölüyorlar. zehrin tohuma uygulanması, o tohumları yiyen canlıların da, serçelerde olduğu gibi, etkilenmelerine neden olabiliyor. ayrıca bitkilere uygulanan neonikotinoidlerin büyük bir kısmı bitki yerine toprağa geçiyor ve toprakta 19 yıla kadar etkilerini yitirmeden kalabiliyorlar. yani bu zehirlerin tam olarak hangi canlıya ulaştığını ve ne kadar zarar verdiği hesaplamak oldukça zor. neonikotinodlerin doğada yol açtığı zararın tam boyutu henüz bilinmiyor. ancak bu konuda ortaya çıkan her yeni gelişme, neonikotinoidlerin ekoloji için oldukça tehlikeli olduğunu gözler önüne seriyor.

  scientific reports‘ta yayımlanan araştırmaya göre güney amerika’dan ve meksika’dan kanada’ya göç eden serçeler üzerinde bir inceleme yapılarak neonikotinoidlerin serçelere olan etkisi araştırılmış. bir mısır tohumundan daha az miktarda neonikotinoid alan serçeler saatler içerisinde mide problemleri yaşamaya ve kilo kaybetmeye başladı. yemek yemeyi bırakan serçelerin daha sonra kuzey’e olan göçlerini tamamlayamadı ve araştırmacıların belirttiğine göre kuşlar kayboldu."
  https://yesilgazete.org/…arar-verdigi-ortaya-cikti/
 • avrupa birliği'nde nihayet tamamen yasaklanmış olan böcek ilacı etken maddesi. şimdi türkiye'de bedava dağıtırlar bu ilaçları.

  bbc haberi