*

şükela:  tümü | bugün
 • new economic plan anlamina gelir. sovyet endustrilesme tarihinde bir donemdir..
 • nep sovyet rusya da lenin tarafından başlatılan ekonomik programlardır......devrim ardından ekonomide revizyona dönülmek istenilmişsede....1920 lerin sonuna doğru programdan vazgeçilmiştir
 • lenin bu planı ortaya atarken, "biz daha sosyalizm için yeteri kadar uygarlaşmadık." demiştir. marx'a göre kapitalizm olmadan komunizm gerçekleşemez, kapitalizmin zararları görülüp ondan sonra çözüm olarak komunizm'e geçilmelidir buyurmuştur kendisi. lenin de bu yüzden nep'i ortaya atar, ufaktan özel teşebbüse izin verir, ki kapitalizm meyvelerini göstersin. ancak daha meyvesi falan görülemeden lenin hayata gözlerini yummuş, stalin 1928 yılında beş yıllık kalkınma planını getirerek bu planı feshetmiştir.

  hakkında bir görüş, bu plan devam etseydi komunizmin çöküşünün 20. yüzyılın ilk yarısı gerçekleşeceğini ve bu nedenle ikinci dünya savaşı'nın tamamen farklı bir boyutta olacağını savunur.
 • esas olarak(rusca tabi ne dusunuyon) novaya ekonomiceskaya politika diye okunmalidur hacan usagum.
 • bolşevik devrimi sonrası rusya’da, lenin önderliğinde 1921 yılından itibaren uygulanmaya başlanan, ekonomik alanda denetimli bir kapitalizmi öngören politikalardır.rusya’da bolşevik ihtilalinden sonra çıkan iç savaş, özellikle işçi ve köylü kesiminde büyük çöküntülere neden olmuştu.fabrikalar boşalmış, işçi sınıfının en bilinçli kesimi cephelerde ölmüştü.ayrıca köylülerde savaş komünizmi politikalarına karşı bir tepki oluşmuştu; zira bu politikalar yiyecek ve ulaşım ihtiyaçlarını karşılamak için tarım alanlarına ve hayvanlara el konulmasını gerektiriyordu.bu büyük yıkım sonrası siyasal tabanın içinde bulunduğu zor durumu gören lenin, ekonomiyi canlandırarak, işçi sınıfının kendini toparlamasına yardımcı olmak için nepi yürülüğe koydu.bu politikalarla ekonomik alanda kapitalizm canlandırılırken, muhtemel bir burjuva sınıfının oluşmasına imkan vermemek için siyasal alanda komünist ilkelerden ödün verilmiyordu.lenin’in 1924 yılında ölmesinin ardından iktidara gelen stalin, 1929 yılında bu politikalara son verdi ve köylerde kolektifleştirme siyasetini benimsedi.
 • lenin’in tanımıyla, devrimin ekonomik alanda ''2 adım ileri, 1 adım geri'' atmasıdır. başta troçki olmak üzere, bu politikaya karşı çıkanlar, burjuva adetlerinin, özel mülkiyetin ve bu ekonomik politika sonucu ortaya çıkacak yeni bir zengin sınıfının bolşevik devrimi’ne tam bir ihanet olduğunu ileri sürmüştür.
 • iktisadi alanda kısmen daha yumuşak bir politikanın izlenerek iç savaş ortamından kısmi refaha ulaşılmasını amaçlayan bu ekonomi programının uygulaması, sovyetler birliği'ndeki bürokratik yozlaşmanın da kaynağı olarak gösterilmektedir değişik bakış açılarınca. buna göre, ekonomideki devlet kontrolünün azaltılması, sosyalizme geçiş sürecinde uygun görülen devletin baskın rolündeki sapmanın önüne geçmek amacıyla diğer alanlarda devlet kontrolünü güçlendirilmiş ve bu da aşırı bürokratikleşme için gerekli zemini yaratmıştır.

  geçenlerde murat belge "piyasacı sosyalizm" gibi farklı bir yaklaşımda bulununca, tekrar gözden geçirmek elzem oldu.
 • new ecological paradigm şeklinde bir kullanımı da mevcuttur. bilen varsa şeeder artık.
 • yeni ekonomik politika. 1921. lenin'in ekonomiyi canlandirma politikasi. buyuk sanayi yatirimlari yapildi. yabanci sermayeye imkanlar tanindi. urunleri pazarlama olanagi sunuldu. tarim urunlerine el koymaktan vazgecildi.
hesabın var mı? giriş yap