şükela:  tümü | bugün
  • aristophanes'in tahminen mö 423 yılında yazdığı komedya
  • aristophanes'in sofistleri ve kimi tartışmalara göre sokrates'i eleştirdiği oyundur. tiyatroya pek az gittiği bilinen sokrates'in bu oyuna gidip izlediği rivayet edilir. ayrıca bu eserin ardından yazılan plato'nun symposium isimli eserinde yazdığına göre beraber içen, muhabbet eden iki arkadaştır aristophanes ve sokrates... oyunun konusu ise oğlu phidippides yüzünden çok borcu olan strepsiades'in sokrates'e gidip derdini anlatıp çözüm istemesi ve ardından gelişen olaylardır. baba strepsiades bir halt öğrenmeyi beceremeyince sokrates'in yanına oğlu phidippides'i gönderir, orada özellikle hitap üzerine eğitim alan phidippides tüm derslerini verip okulu başarıyla bitirir. borç istemeye gelenleri strepsiades oğlu sayesinde savuşturur. ardından koro tarafından bu davranışları kötülenen strepsiades sokağa çıkıp koşmaya başlar ve bağırır "oğlum beni dövüyor" diye. ardından gelen oğluysa dövdüğünü itiraf edip dövme sebeplerini sayar. tartışma sürüp gider ancak oğul phidippides öyle bir sofist olup çıkmıştır ki babasını da alteder. daha sonra strepsiades sokrates'in okulunun çatısına çıkıp binayı ateşe vermeye kalkar. sokrates strepsiades'e ne yaptığını sorunca ilk tanıştıklarında aynı soruyu soran strepsiades'in aldığı cevabı bu sefer kendisi cevap olarak alır: “i am walking on air, and speculating about the sun.”
  • türkçeye bulutlar olarak çevrilmiş tiyatro oyunu. sokrates'in tutuklanmasının ve ölüme mahkum edilmesinin en önemli sebebi olarak bu komedya gösterilir.
  • (bkz: nephele)
  • sokrates i anlatan ve tüm atina önünde oynanmış olan oyun. bizde ki ismi bulutlar dır.
    muhtemelen sokrates de bunu izlemiştir. yazar aristophanes en azından idam edilmesini istemezdi sanırım ama bu oyun sokrates in iyice göze batmasına neden olmuştur.