şükela:  tümü | bugün
 • 1-bu yasa birdenn hoop para harcamaya başlayan sonra devrilen dokunulmazlığı kalkan kişilere sorulur ve fakat hiçbir cevap alınamaz: vakti ile tansu çillere de sorulmuş ve fakat annemin cevabı alınmıştır.
  2- sevgili bişi alınca ve fakat anne bilmeyince o sevgiliyi anne tarafından sorulur ve taksitle aldım hediye ablam aldı falan felan cevabı verilir..
 • (bkz: nereden)(bkz: guzel turkcemiz)
 • bazi kadinlarin "ay ben de baktim mudo'ya, istedigim renk yoktu yasasi", "sali pazarinda aynisi var, 10 milyon muydu neydi yasasi" ve "bence bi beden buyugunu alsaydin, yok, hani bu da iyi durmu$ da, ne biliim yasasi" ciksin diye israri bunaltinca kaldirilan yasa.
  (bkz: alisveris sonrasi diyaloglar)
 • bu eski yasaya göre örneğin yıllık geliri 100.000 tl olan kişinin serveti 1.000.000 tl artmışsa geri kalanını nerden bulduğu sorgulanır. açıklayamazsa yasal sürece göre ceza uygulanır.

  akp hükümetinin ilk icraatlarından biriyle kaldırılmış yasa. (edit: 9 ocak 2003 tarihinde kaldırılmıştır)

  imf şimdilerde tekrar getirilmesi gerektiğini söylüyor. http://www.hurriyet.com.tr/…4.asp?yazarid=82&gid=61
 • adam akilli bir vergi sisteminin en temel yasasi ancak turkiyedeki ucuk vergilerle uygulanirsa ayakta kimsenin kalmayacagi yasa.
 • zekeriya temizel'in maliye bakanlığı esnasında yapılmış bir yasa idi. en çok bir gecede, ayda, yılda zenginleşenlerin canını sıkıyordu. 10 yıl önce memlekete para lazım, piyasa dönsün iddialarıyla kaldırıldı. bir ara mehmet şimşek beyefendi geri gelmeli diyordu ama bir çalışma yok.
 • bugun insanin aklina gelen bircok sorunun cevabi.

  ornegin x bakanin kendisi ve yakin cevresinin mal varligi 1000 katina cikiyor, kimse de kalkip soramiyor "nereden buldun?" diye. bakani gec bunun gumruk memuru, belediye baskani, muhtari da var. oyle bir memleket ki kara para aklama diye bir sey kalmamis, gerek yok cunku.

  hakikaten turkiye'ye muz cumhuriyeti demek o ulkelere hakaret. adamlar yarin meclis'te "burasi turkiye degil" diye bagirsalar sasirmam.
 • boğazına kadar boka batmış ülkelerde bulunmayan, yokluğu sorgulanmayan yasa.
  tabii bazıları yine bir şekilde yolunu bulup işlerini görecekler ama en azından "hesap sorulabilirlik" adına eskiden olduğu gibi var olmalıdır. biz mi? bizde gerek yok zaten çok şeffaf bir ülkeyiz! tüm yiğitlerin malı meydanda.
 • akp hükümetinin kasım 2002'de iktidara gelmesinden sonraki ilk yasa tasarısı ile ocak 2003'te ortadan kaldırılan yasa.

  bu ve benzeri yasaları, günümüze kadar kaçakçıya-dolandırıcıya-zimmetçiye-kara paracıya yaraması için çıkarılan yüzlerce yasa ve khk izlemiş, işler karşılıksız çek yazanlara, vergi kaçakçılarına affa, onların kamu ihalelerinden milyon dolarlık işler alabilmesine kadar gelmiştir.

  artık ileri demokrasimizde süreç şöyle işliyor:

  - mübarek, ne oldu sizin bağış paraları?
  - uff snne be slk!1!!!11

  - 5 yıl önceki tapu kadastro memurluğu mal bildiriminizde bu ro-ro gemisi yok beyefendi?!
  - uff snne be slk!1!!!11

  - kardeş sizin bir göz yaşı ve vicdan medeniyeti vardı ne oldu ona?
  - uff snne be slk!1!!!11

  (bkz: mali milat/#2124735)