şükela:  tümü | bugün soru sor
 • hamlet'ten bir sahnedir...

  hamlet - şu bulutu görüyor musun ? tıpkı deve.
  polonius - gerçekten deveye benziyor.
  hamlet - galiba gelinciğe benziyor.
  polonius - sırtı gelinciğinki gibi.
  hamlet - yoksa balinanınki gibi mi ?
  polonius - evet, evet neredeyse bir balina

  perde 3 / sahne 2

  ayrıca ulysses'te bu sahneye gönderme vardır, stephen'in bir iç monoloğunda geçer : "evet, evet neredeyse bir balina"..
 • bıkmadınız kardeşim şu evrim masalından diyenlere sade, akıcı , yalın anlatımıyla bilimsel olmaktan öte gazetelerin hafta sonu eki okuyormuşcasına basit diliyle yanıt veren; rahatlıkta okunabilen alternatif evrensel basım yayın kitabı.

  " evrim gerçektir ve 1996 yılında papa bile bunu kabul etti.( " yeni bilgiler bize evrim teorisinin bir hipotez olmanın ötesinde geçtiğini göstermektedir, " diyerek kaçak güreşse de.)evrim teorisine ilişkin bu durum , " galileonun dünyanın güneş çevresindeki hareketine ilşkin modelinin kabulüne fazlasıyla benzemektedir.galileonun haklı olduğunu biliyoruz fakat onun kanıtları nelerdi ? vatikan'la yaptığı tartışmada neden "ama o hala dönüyor" diye mırıldanmıştı.ileri teknolojinin yokluğunda , galileo'nun kanıtları yeterince sağlam değildi. teorisi derin uzaydaki sabit gökcisimlerinin oluşturduğu fonda gezegenlerin hareketini açıklıyordu.model , ancak ve ancak dünyanın dünyanın bir gezegen olması ve gökyüzünün onun çevresinde dönmemesi durumunda anlamlı oluyordu.galileo'nun kanıtları doğru olabileceği noktada ikna edici olsa da , onun düşüncelerine inananların çoğu için bilinmezliklerle doludur.evrim teorisinin durumu da buna benzer... "
 • türlerin kökenine güncel bir bakıştır.büyük bölümünde hıv virüsünün gelişimi ve değişimi üzerinden evrimi açıklamaya çalışır.
  --- spoiler ---

  evrim karşıtları için bile, hıv değişerek üremenin kanıtıdır, çünkü bu sürecin gerçekleşmesine tanık olmaktadırlar.kısacık geçmişinde virüsün yapısı değişim göstermiş ve karşılaştığı yeni durumlara karşı uyum sağlamayı başarmıştır.
  --- spoiler ---

  --- spoiler ---

  küçücük boyutlarına karşın, hıv virüsünün evrimi diğer canlıların evriminden farklı değildir.geçmişi açıklama yeteneği, nükleik asitlerde gizlidir.
  --- spoiler ---
 • biz bu kitap ile lisede biyoloji öğretmenimiz sayesinde tanışmıştık. kendisine teşekkür ediyorum tekrar o belki hiç bunları okuyamaycak olsa da. dili akıcı ve sade, upuzun, evrim teorisi hakkında çok şeker bir kitap.
 • bu kitabın türkiye'deki birçok baskısında çevirmen levent can yılmaz ve çeviride kabul edilemez hatalar var.
  ginko kitap (ki bilim kurulunda kerem cankoçak, bayram akçapınar, ferhat sarı olan bir yayınevi) ağustos 2018'de bu kitabı yeni baskıyla piyasaya sürdü fakat anlaşılan o ki; hiçbir editör kontrolünden geçirmeden ve çeviri maliyetine de girmeyelim diyerek kitabı eski haliyle birebir piyasaya sürmüşler.

  metnin türkçesi
  metnin ingilizcesi

  kitabın türkçe çevirisinde bilerek ya da bilmeyerek; (varoluşçuların eli uzun malum piyasada)
  darwin, 'balinalar ayılardan evrimleşti' şeklinde görüş belirtmiş gibi bir algı ortaya atılıyor.
  halbuki ingilizce baskıda darwin, bir ayının ağzının "gerekli ortam şartları oluştuğunda" ve "doğal seçilim yoluyla" balina ağzı gibi devasa boyuta ulaşabileceğini hipotetik bir biçimde dile getiriyor. yani bu çok uzun bir evrimsel süreçle ilgili öngörüsü.
  yani darwin, balina ayıdan evrimleşti gibi bir görüş belirtmiyor.

  konuyla ilgili yayınevine mesaj attığımda, önümüzdeki baskılarda gerekli düzeltmeyi yapacağız diye kestirme bir cevap geldi.
  türkiye'de bilimsel yayıncılıkla ilgili durumu da gözler önüne seren emsal bir çalışma.