• sinirlenmeye gerek olmayan durum.
    sen mavi al hacı, karışan mı var?
  • araba alırken farklı bir renk tercih etmeyi bi deneyin. herkes "abi x güzel de bi de satarken düşün, beyaz al gitsin" diyor lan. ben bir önceki arabada milleti dinlemiştim, beyazı tercih etmiştim ama aynı arabanın bordosu hep içimde ukde kalmıştı. sonrakinde kimseyi dinlemedim, gittim bordo aldım. sonuç? hehe, mutluyum diyeceğimi sanıyorsanız yanılıyorsunuz. lan araba haftada bir yıkatmazsam tozdan kirden görünmüyor. her sabah başka bir renge bürünmüş halde buluyorum.

çıkan kısmın özeti: beyaz iyidir
    subliminal mesaj: kızlar eqlesin!
  • her kıyafete uysun diyedir.
  • milletimizin araba alırken sadece renk değil marka, model vs her türlü kriteri değerlendirirken keyfini değil de, yıllar sonra kolay satıp satamayacağını düşünmesinden ileri gelen zevksizlik örneğidir. bu sadece araba alırken değil, hayatın her alanında bir çok insan için bir davranış örneği haline gelmiş durumda. sonra yıllar geçer ve bu kişiler "biz hayatı yaşayamadık, gençler yaşasın." diyip yine de gençlerden kendisi gibi davranmasını bekleyen yaşlılara dönüşürler.
  • hakikaten 2. el piyasası ile çok büyük bağıntısı var bu olayın.
    zamanında bir miktar para biriktirmiştim, dedim şöyle çam sakızı çoban armağanı ufak tefek bir araba alayım bari. demez olaydım amk.
    eh; toyuz o zamanlar daha, pek anlamıyoruz bu araba işlerinden. malum, şirkette çalışan ve hayatını sahibinden.com'da bit ve byte olarak sürdüren abilerimizden yardım istedik:

ben: aa bak bu güzelmiş abi, fiyatı da uygun.
    abi: olmaz olm o, baksana kırmızı araba.
    ben: ???
    abi: olm kırmızı arabanın 2. eli olmaz, satamazsın. çok düşük fiyata gider. başka bak sen.***
    ben: tamam bunun siyahına bakalım o zaman, bu modeli çok beğeniyorum çünkü ben.
    abi: siyah araba çabuk kirlenir, çok kir gösterir. siktir et.
    ben: eeöö.. ee peki madem bak şu da güzel.
    abi: neaa? sarı araba mı alınırmış? olm taksi zannedeler valla satamazsın. elinde patlar. bak, başka arabaya bak sen.
    ben: (ya sabır).. hmmm.. iyi öyleyse, şunu bir arayalım mı hem fiyatı da uygun.
    abi: uygun olacak tabi! hahahah pezevenk!
    ben: abi sakin???
    abi: olm görmüyor musun araba mor. mosmor! travesti mi dedirteceksin kendine haa?!*
    ben: timim ibiciğim kızmaağğ... bak şu yeşil de güzel mi ki sanki neymiş? eleyim mi, elleh?
    abi: lan sen ne zirzop bir adamsın yahu! araba mı alıyon ağaç mı?
    ben: eeahh sikerim ama arabasını da tekerliğini de! nedir lan, altı üstü binip gideceğim, koynuma alıp sevişmeyeceğim ya?!
    abi: la abicim sakin ol, hemen parlama. ben tecrübelerimden yararlanarak, senin ileride üzülmemen için uyarıyorum. bak şu corsa'yı arayalım. metalik gri, yakışır kardeşime. olmadı beyaz beyaz corolla var onun altında, tertemiz çarşaf gibi, onları arayalım.
    ben: gadanallaaahh!!

sonuç: araba için biriktirdiğim paranın bir kısmını daha hayırlı bir işte kullandım. diğer kısmını da oturdum çatır çatır yedim. ulaşım aracı olarak da bisiklet kullandım. hem temiz, hem sağlıklı. case closed.
    diyeceğim şu ki; yaklaşık olarak 700 yıldır sanatın, sanatçının baskı altında olduğu, yasaklandığı, boynunun vurulduğu, tutuklandığı, en iyi ihtimalle sansüre uğrayıp susturulduğu bir coğrafyada yaşıyoruz.
    bu yüzden bu toprakların insanlarından sanatsal çizgiyi, renklerin uyumunu, sanatsal açıda gönül zenginliğini beklemeyin.
    bildikleri tek şey var: beyaz ise iyidir, temiz gösterir; metalik gri de karizmatiktir.
  • "ocak ekim doneminde trafige kaydi yapilan 471 bin 443 otomobilden %63,2 si beyaz, %16,8'i gri, 9,3 siyah, 4,7 kirmizi, 6 diger" iha
  • siyah araba sahibi olan biri olarak son derece kıskandığım şeydir bu beyaz ve gri arabalar. arkadaş kiri pisi belli etmiyor ki bunlar. benimki bir haftanın içinde şantiye şefi arabası gibi görünüyor. bir daha araba alırsam kesinlikle beyaz ve gri alırım.

edit: o değil de kırmızı şimdiki arabam. yine olmadı yani.
  • yillardir bordo, mavi ve siyah arabalar kullanmis biri olarak yetkili bi abiye benziyorum.

bi sonraki arabam kesinlikle gri olacak. sebepleri;

-orospu cocugu miktari metre kare basina en yuksek olan ulkelerden biriyiz. arabamin her tarafi cizik dolu. kaldirim kenarina oturan liseliden tut, 50 yasindaki amcaya kadar herkes araba ciziyor. acayip bise bu. renkli arabada da cizik muthis belli oluyor ve rahatsiz ediyor.

-ulkemiz klasik bi az gelismis ulke gibi aşiri pis. yollar pis hava pis, sokaklar pis. lan ben yurtdisindaki evimi 2 ayda 1 siliyordum lan. yemin ederim bak. burda sehpayi bugun sil, aksam 1 cm toz birikiyor ustunde. leş gibi sehirlerimiz. en buyuk toz temizleyicisi agac falan olmayinca sehirlerde normal tabi bunlar. bunun yaninda yollar camur, belediye bahce sulamalari kontrolsuz, esnaf su sıkar, beriki balkon yikar. arabayi 1 gun kullan leş olur. onu gec tertemiz ayakkabiyla sokaga cik. aksam leş oluyor. oyle pislik lan sehirlerimiz. kisacasi burda arabayi temiz tutmaz icin oto yikamaciya domalmak şart. gri araba kir gostermiyor en azindan.

-kendi adima bir diger sorun da sicak bi sehirde yasiyor olmam. izmirde yaz gunleri koyu renk araba cidden sorun. ama istanbulda olsam onu dert etmezdim.

-yine az gelismis bi ulke oldugumuz icin arabayi 2 hafta sokaga park et. dondugunde 2 tane kaza atlatmis olur. biri mutlaka surtmustur sagina soluna. ee bole olunca koyu renkte rotus cok zor oluyor. cunku zamanla boya soluyor az da olsa. rotus yapamiyorsun.

gelismis bi ulkede yasasam renkli arabadan sasmam ama bombok bi ulkede beyaz, gri candir.
  • kendi tecrübelerimden biliyorum, galericiler renkli araba almak istersen arabasına göre ek para istiyorlar. sadece beyaz, siyah ve gri alırsan ek para ödemiyorsun. kimse de çıkıp 'almıyorum lan o zaman' demediği için ve zevksizlik diz boyu olduğu için sokaklar beyaz araba doldu.
    harbiden soruyorum: beyaz araba ne amk ya?
    adam gitmiş 250 bin tl'lik araba almış ama estetik açıdan buzdolabımdan zerre farkı yok arabanın.
  • bu nedenle çocuklu arkadaşlara tavsiyem, yolda "araba rengi sayma" oyunu oynarken, beyazı griyi çocuğa, yeşili maviyi moru kendilerine almalarıdır. en son kartal-moda trafiğinde 650 araba saydı kızım. yolculuk neşeli geçiyor.
hesabın var mı? giriş yap