• yılmaz güney'dir. şöyle bir hikâye var, ne kadar doğrudur bilmiyorum.

"bir gün nereli olduğumu sordular.

- babam sivereklidir dedim.
    siverek adına şaştılar, hiç duymamışlar.
    - nerdedir bu siverek? dediler.
    - siverek napoli'nin kazasıdır dedim.
    düşündüler bir süre, birbirlerine bakındılar.
    - biz italya'yı çok iyi biliriz. yanlışınız olmasın. napoli'nin böyle bir kazası yoktur.

siverek italya'da olsa bileceklerdi. siverek urfa'nın bir kazasıydı. urfa da türkiye'nin bir şehriydi.

bizim memleketin insanları iyidir, akılları çoktur; italya'yı bilirler, fransa'yı bilirler. çinistanı, falanistanı bilirler, lakin kendi yurtlarını bilmezler. dünyanın öte ucundaki ülkelerin yardımına koşmak için can atarlar. onlar için şiirler yazar, onlar için ağıt yakarlar. falanistan köylüsünün acısını anlatan kitaplar kapışılır, benim memleketimin insanlarına sırtları dönüktür, onları görmezler, göremezler."

yılmaz güney
  • özellikle izmir menderes'e bağlı görece diye köy var ki çok özeniyorum;

-nerelisin?
    -göreceliyim
  • mantikli insandir. misal adam dogma büyüme kesanli. keşan nereye bagli? edirne. e edirne kesan arasi 114 km öyle bakirköy-taksim arasi bir mesafe degil, yani belki adam hayatinda 3-5 kere gitti edirne'ye, olabilir mi? olabilir. bir de tabi kesan'da selanik tarafindan göcmenler bulunurken edirne merkezde selanik-makedonya göcmeni sayisi kesanla karsilastirilamaz. kendini dogup büyümedigi bir yere ait hissetmeyebilir. bunun bir benzeri de biga-çanakkale rekabetinde vardir ki asil nedeni aradaki 95 kmlik mesafe degil canakkale merkezin bundan 80-90 sene önce biga sancagina bagli bir ilce hatta bucakken bugün bunun tam tersi biga'nin canakkale'ye bagli bir ilce haline gelmesidir. bunun disinda mesela edremitli, ayvalikli, bandırmalı bir adam gidip de balikesirliyim demez, keza balıkesir ile ayvalık ya da bandırma arasinda her yönden daglar kadar fark vardir, adam haklidir.

zöge: bunun nesini eksiliyorsun be allahin denyosu?!?! insan gibi aciklama yapiyoruz adam seri eksiye abaniyor hay amk.
  • -nerelisin?
    -çorlu
    -orası neresi, tekirdağ değil mi?
    -yok çorlu tekirdağ'dan daha büyük.
    -...
  • bunların sayısı memleketin nüfusundan fazla çıkacak neredeyse. o kadar çoklar ki. niye böyle yaparlar hiç anlamıyorum. bağlı olduğu şehri sevmiyor mu? ilçesinin artık şehir olması için bir protesto şekli mi bu? bir husumet mi yaşamış şehriyle? ilçe ismini söyleyince daha karizmatik mi oluyor? üstelik bölgeye göre de değişmiyor. memleketin dört bucağından örnekler mevcut.

+ nerelisin panpa?
    - karşıyaka!!?!

+ nerelisin bro?
    - pütürge!?!!

+ nerelisin cango?
    - ofluyuz?!!

+ nerelisin ey dost?
    - keşan??!?!

böyle böyle sayısız örnek. bilmiyorum dikkatinizi çekti mi, hepsi böyle bir giderli cevap veriyor. lan alla alla. niye atarlanıyorsun ki arkadaş. ben bağlı bulunduğun şehrin merkezinden çıksam kafayı koyacaksın sanki gibi. alla alla. çok tuhaf. keşke bu tip şeyler olmasa. şunu da demeden geçemeyecem. bunların söylediği ilçeyi bilmeyince bir de fena bozluyorlar. orası neresi ya'yı duymasınlar. nassssıl olur da bilmezsin lan ilçesini. ehehehe. çok komik bence.
  • - nerelisin?
    - akşehir
    - konyalısın yani
    - hayır akşehirliyim
    şeklinde diyalogların yaşanmasına neden olan insandır.
  • -memleket neresi?
    -karşıyaka, senin?
    -eskipazar.
    -nerde ki orası?
    -ben karşıyakanın nerede olduğunu biliyorum. sen de eskipazar'ın nerede olduğunu öğreniver bi ara.
    -0_o
  • (bkz: şebinkarahisar)
    (bkz: giresun)

giresunluyum diyen bir şebinkarahisarlı görülmemiştir. hatta "şebinkarahisar nereye bağlı abi?" sorusuna da şöyle yanıt verirler;

"direk yukarı bağlı kardeşim"
  • mersin'in mut ilçesindense eğer kötü esprileri de beraberinde getirme olasılığı yüksektir.
    +nerelisin?
    - mut'luyum, sen?
    +mutsuzum asdsfsf
    - kaç kaç kaç...
  • nerelisin sorusuna cevaben direk köy adı vermiş nesil için çok da garipsenmeyecek insandır.

efendim annemin sürekli anlatıp durduğu bir çocukluk anısı var. (kendileri izmirli ve köyünün en güzel hatunudur.) haliyle kadının çocukken karşılaştığı ve nerelisin diyaloğu kurabileceği tek ortamı civar köylerin düğünlerinde tanıştığı çocuklar falan olunca nerelisin sorusuna verdiği cevap da hep köyünün adı olmuş. kadın izmirli olduğumu bilmiyordum o zamanlar diyor o derece yani.

bir gün okulundaki öğretmen durumu fark etmiş olacak ki çocuklara "nerelisiniz diye sorulduğunda izmirliyim diyeceksiniz, bu köy izmir'in bir köyü, dolayısıyla siz izmirlisiniz" tarzında bir açıklama yapınca şaşırmış kalmış tabi bunlar. izmirli olmak, memleket sorulduğunda şehir adı vermek falan pek bir havalı gelmiş o zaman, çok mutlu olmuş. bir kaç gün ortalıkta ben izmirliyim diye saftirik saftirik dolanmış. her memleket muhabbeti açıldığında da anlatır bu anısını. anlattığını da unutuyor mu nedir bin üç yüz elli sekiz kere dinledim. her anlattığında da ilk defa duyuyormuş gibi yapıp veriyorum şükelayı tabi.

bu arada aradan yıllar geçti ama değişen pek de bir şey yok aslında, kadın nerelisiniz sorusuna hala köyünün ismiyle cevap veriyor.
hesabın var mı? giriş yap