şükela:  tümü | bugün soru sor
  • adım gibi emin olduğum türkiye gerçeği.

cevap veren kişi güneydoğu'dan bir il ismi söylediğinde muhabbet fazla uzamaz.
    ama karadenizli ise %90 o akşam ailesiyle eve yemeğe davet edilir.
  • karşındaki sırf karadenizli diye akşam evine yemeğe davet ediyorsan gelirken ev hediyesi olarak beyin getirsinler lazım olur diye düşünüyorum.
  • saçmalamayın ama yeter artık.
  • nerelisin sorusu ülkemizde bir muhabbet açma klişesidir, bundan bile mağduriyet çıkarabilmek büyük bir başarıdır. akşama kadar nasıl mağdur olsak diye düşünüyorlar sanırım.
  • hayır ne alaka acaba ki kürtlük şimdi?
  • yanlış tespittir.

bir klişe olması dışında "nerelisin" sorusunun gerisindeki gerçek psikoloji, mikro milliyetçilik duygusudur.

çünkü bizim insanımıza göre dünyanın en kaliteli, en asil, en delikanlı, en müslüman, en en en hasso adamı sadece ve sadece kendi şehrinden, hatta yalnız ve yalnız kendi köyünden çıkar. geriye kalanı .bnedir, p.şttur, pezevenktir, kanı bozuktur, .rospu çocuğudur.

buna kimi zaman hemen bir kaç yüz metre veya bir iki kilometre ötedeki komşu köy bile dahildir.
  • evet bir yöntem olabilir. ama bunu sormana çok gerek kalmaz onlar zaten kendini belli eder.
  • - aynen panpa. misal ben muş iline ve diyarbakır'a gidene dek kimseden nerelisin diye bir soru duymamıştım.
    hamiş: bir de yıllar sonra kalmak zorunda olduğum çayeli'nde çok defa duydum bu soruyu.
  • var böyle bir şey. hatta bir zamanlar şöyle bir şey okumuştum yine sözlükte sanırım:

elemanın kürt olduğunu anladım da memleketini öğrenmek istedim. şöyle bir diyalog geçti aramızda:

+nerelisin
    -istanbulluyum.
    + aslen?
    -istanbul'da doğdum.
    + nerede doğdun demiyorum, aslen nerelisin?
    -istanbul.

"bizans kürdü müsün aq?" diyesim geldi demişti eleman.
  • kısmen doğru sayılabilecek bir önerme. bu sorunun asıl sorulma sebebi, yeni tanışılan bir insanın huyunun suyunun nasıl olabileceğini az da olsa kestirebilme yoludur. çünkü insanlar kafasında direkt olarak memlekete göre kodluyor. nerelisin sorusu sorulduğunda "göçmenim" cevabı alınıyorsa, "bu ailesine düşkündür, eli yüzü düzgün insanlardır" gibi profiller oluşuyor. bunun yanında kendi hemşehrisini bulma takıntısı olanlar da var tabii.