şükela:  tümü | bugün soru sor
  • hüsnü arkan'ın bir yalnızlık ezgisi albümünde ki 7. şarkı...
  • bugün ilk defa dinledigim, sonra tekrar dinledigim, sonra tekrar dinledigim sarkidir. icimde garip bi yerlere ulasti nedense sözleri.
  • ne güzel bir şarkıdır; önce insanın altında ezildiği bu gökyüzünü bildiğini anlatarak başlar, sonra umudunu güzel insanlardan al türkülerini meydanlarını unutma unutursan sen de unutulursun mesajıyla kavganın gerçek neferi işçi sınıfına selam ederek biter..

yani özgün bir farkındalık hali vardır üzerinde. umutsuzluk halini var eden tepedeki güneşin ışıldamaması değildir, kişi kendini yaşadığı toplumdan soyutlayıp bencil iradesinin zevk-i sefasının haline kapılarak bir umutsuzluk hali var etmeye hakkı yoktur..köle gibi ücrete tabi yaşayan bir güruh değil, düşmanını bilen onu insan olmaktan alı koyan duruma başkaldıran bir sınıf olmalıdır..

bana bunları çağrıştıran pekte güzel bir ezgiye de sahip olan dinlenilesi şarkı..
  • yapılmış en güzel şarkılardan biridir. hüsnü arkan'ın o duru sesine cuk diye oturmuş, tam da olması gerektiği gibi olan şarkıdır. yaşa be hüsnü abi.
  • ezginin günlüğü'ne ait, ezim ezim ezen şarkı. turnalar, zalime karşı direnen herkesin kalbine doğru uçar.
  • şarkılarıyla beni bana anlatan insanın, dostun en mükemmel parçalarından biridir.
    "eksilmesin dudağından gülüşün
    eksilse yaşamından güneş" der bana kendimi her dibe vurmuş hissettiğimde. hayyam gelir sonra yanında iki dizesiyle;
    "yağmudan sonra açan yeşili
    bir çocuğun gülümseyişini düşün" der.
    gülümseyiş umut belirtisidir, anlarım. güneşsiz kalsam da, "acımın sonsuz" olduğunu düşünsem de biliyorumdur artık umut gülümseyiştir.
  • bir hüsnü arkan karnavalı. karnaval sırasında başgösteren bir bombardıman misali.

kim götürdü bakışından ışığı,
    kim aldı gözlerinden onu?
    kadehlerden yüreğine boşalan ,
    acı bir umutsuzluk o mu?

kime söyledin derdini,
    kimi sevdin gizli gizli?
    kimler uyandırdı içindeki kötü kırık türküleri?

ne de çabuk yıktın kendini;
    sarıldın yalanlara, boşluğa..

hey! bak işçi tulumu giymiş umut!

isterse uçsun turnalar,
    isterse gitsin gökyüzü
    alıp kanatlarına bulutlarını rüzgarın..
  • maveraünnehir nereye dökülür kılıklı bir sorudur.
  • hüsnü arkan'ın güzel şarkısı, insanın turna olup uçası geliyor.