şükela:  tümü | bugün
  • "ve o günden sonra bostanlı'ya çiğdem dendi."
  • esleniklerinden bir digeri "ümraniye'de oturup bulgurlu'da (abartip libadiye'de diyen var) oturuyorum" demektir. ben 200 metreyle üsküdar'i kaçiriyor olmama ragmen yapmiyorum böyle sey, gurur duyuyorum ümraniyeliligimle.

evin önünden otobüse binip, evin önünde otobüsten inmek seklinde ikameti sinirlayinca pek sorun olmuyor : (
  • götüne şişe sokup "yanlışlıkla üstüne oturdum" demek gibidir. ne alaka diyeceksiniz; evet, bence de ne alaka?!!!
  • bir "atakent yerlisi" olarak ahahah diyerekten güldüğüm durumdur, büyütmeyin o kadar. allah'tan şemikler çocukları hallerinden memnun mazallah bi de bizi düşün dicem şimdi ayıp olcak.*
  • ikisi ayrı mahalleler olduğundan anlamsız durum. doğal olarak "bu ne lan?" diyenler için belirteyim; şair burada izmir'den bahsediyor. konya'da yaşayıp artvin'de oturuyorum demek kadar mantıklı. bunu söyleyen adamda olduğu kadar, bu komplekse takan adamda da sorun var bence. bize ne yahu? tut ki adamın cherry'si var ama mercedes'i olduğunu söylüyor. bize ne?
  • yeni nesil bostanlılıların* garip bulduğu eylem.
    oysa bir zamanlar -ki bu bir zaman, cumhuriyet dönemi öncesi filan değil olsun olsun 30 yıl önce- karşıyakalılar da bu bostanlılı arkadaşlar için söylerlerdi benzer bir şeyi.
    (bkz: bostanlı'da oturup karşıyaka'da yaşıyorum demek)
    işin komiği o zamanlar "nergiz" **de o zamanlar epeyce bir insan yaşıyordu. bostanlı'da ise...
    zaman işte. bakarsınız gelişmişlik halkası nergis'e kadar ulaşınca onlar da (atıyorum) "cumhuriyet mahallesinde oturup nergis'de yaşıyorum demek" şeklinde başlıklar açarlar.
  • bu garip mikro milliyetçilik nedir allah aşkına. şehri ,ilçeyi geçtim artık mahalle milliyeçiliği başlamış. dünya globalleşirken, yakın uzak kavramları ortadan kalkmışken bazı kafalar mahalle üzerinden prim yapmaya çalışıyor. bostanlı dediğin yer nedir allah aşkına, yeni ıslah edilmiş bir bataklık. ayrıca bostanlısı, nergizi, şemikleri hepsi karşıyakadır. ama yok efendim ona da itiraz var. karşıyaka ve bostanlı deniz kenarındaki evlerden ibarettir. sahilin bir arka sokağındaysanız bostanlılı olamazsınız. yani yerleşim olarak değil, kafa olarak bostanlılı olamazsınız. o bir avuç cücük beyinli kendini izmirin sahibi zanneder. halbuki en eskisi 60 yıl önce yugoslavyadan göçmüştür. oturdukları yerler de kendilerine bedava verilmiştir. tabi o zaman oralar bataklık , verimsiz topraklar...
    artık izmirli olmaktan utanmaya başladım bu tip saçmalıkları görünce, izmirin kızları güzel olur, gevrek, boyoz, asfalta, tantan , domat, karşıyaka, bostanlı, ksk, göztepe, 35.5, tam 35.... başka bir şey yok. insanların yaşadıkları yeri benimsemesi güzel. ben başka şehirdeyken kütahyalıyla tanışsam akrabam gibi gelir. neden? egeliyiz. bakın trabzonlulara, adamlar fanatik manatik ama ne diyorlar, bize her yer trabzon diyorlar.
    yerleşimlerde dengeler her an değişebilir. bugün varoş olan bir kesim , yarın elit olur. bu tamamen şehir planlamayla alakalıdır. yeni bir yol geçer, tarla olan arsalara imar verilir, bir iki lüks site derken bir de avm geldi mi olur sana bostanlı, atakent. bu mahallelerin gelişimi de bundan çok farklı değildir.

--gevrek var mı
    -tabi hepsi gevrek.
    --yok yok gevrek yani simit diyorum, ayh biz izmirliyiz de . hihihihihih

bitin artık bitin.
    bundan sonra sorana şebinkarahirsarlıyım dicem.
  • demirköprü'de oturup bostanlı'da yaşıyorum demekten iyi olan durum. ki bunu yapanları görmüşlüğüm de var.
  • mesela mahalle ya da semt milliyetçiliğinden ziyade, yeni tanıştığı ya da tanıdığı bir erkeğin kendisine "bostanlı'da oturuyorum" deyip, bostanlı'da yemeğe çıkarttıkran sonra evine götürmek için 5 kilometre boyunca stilettosuyla yürüttüğü bir kadının isyanı gibi daha çok.

ha bu arada yıllar önce izmir'e gelmiştim 1 sefer, galiba alsancak lüks bir muhit. onun dışında çok biliyorum diyemiycem.