şükela:  tümü | bugün
 • ellerinizle bile kolay kolay temizleyemediğiniz yeşil nokta yosununu yiyebilen tek canlı.

  üretimi zor çünkü yumurtalar tuzlu suda çatlıyor. yumurtaların üzerinde olduğu obje ile birlikte uygun koşulların olduğu bir ortama taşımanız vs gerekiyor.
 • canı sıkılınca akvaryumun dışına çıkan, akvaryumun dışına çıkamazsa da cama tırmanıp kendini aşağı bırakan manyak canlı. açılmayan yumurtalarıyla ünlüdür. akvaryumunuzda çeşitli ağaçların kökleri/dalları varsa, bu kökler/dallar bir süre sonra beyaz beyaz yumurtalarla dolar taşar. o değil de yumurtalar açılsalar içim yanmayacak. tatlı suda yaşayan bu canlının yumurtaları tatlı suda açılmıyor.

  ama yine de seviyorum kerataları ki senelerdir besliyorum.

  davşan dişli: https://www.youtube.com/watch?v=3qlqdjwcyp4
 • zebra gibi çizgileri olan; sarı-siyah çizgilere sahip, tatlı suda yaşayan bir tür salyangozdur. çizgilerinden dolayı zebra salyangozu da denmektedir. akvaryumlarda yosun sorunu için tercih edilen bir tür salyangozdur. yaşatması kolay, üretimi zordur.
 • akvaryumumda iki adet beslediğim salyangoz türüdür. bir çok çeşiti vardır zebrasıdır, black raceridir, zeytinidir vs. 10 numara canlıdır bitkilerinizi yemezler üzerindeki yosunları da bir güzel temizlerler kimseye zararları olmaz kendi halinde gezerler yalar vakumlarlar akvaryumunuzu.

  tecrübe edindiğim kadarı ile bu canlılar sadece yosun yiyor hıyar atayım yesin filan yok bunlarda wafer bile yemiyorlar yani yaşamaları için akvaryumunuzda yosun olmalı, yosun dediysem öyle kol kol yosunlar değil ışık ile yeterli miktarda yosun olacaktır zaten akvaryumunuzda. kahverengi yosun dediğimiz diatom'u çok seviyorlar. üzerini diatom kaplamış bitkinizi iki günde yemyeşil yaparlar. diğer bir artıları ise yumurtaları denizde açıldığında akvaryum ortamında çoğalamamaları bir çok salyangoz türü çift cinsiyetli olduğundan deli gibi çoğalıp istila edebiliyorlar akvaryumunuzu.

  gelelim olumsuz yanına yumurtalar... evet bunların bir cinsiyeti var bunlardan dişiye denk gelirseniz her yeri yumurta yapabilir kütük, kaya, bitki cinsiyet ayrımı yapmak çok zor alırken ne çıkarsa bahtınıza. bende çok rahatsız edici olmasada yumurtalar var. sonuç itibari ile ben tavsiye ederim bu minikleri ha bu arada sürekli icraat* halinde olabiliyorlar haberiniz olsun.
 • akvaryumlarda cam temizliği için birebirdir. yosun türlerini yerler ve bu yüzden bitkiler ve camlar pırıl pırıl olur. özellikle yoğun ışığa maruz kalıp da camda yeşillenme (yosun yani) olanlar mutlaka bu canlılardan edinmelidir.