şükela:  tümü | bugün
 • eski filmlerin kadın kahramanının adı genelde nermin olurdu, eskiden moda isimdi, sonradan tuğba, selin, didem, ebru gibi isimlerin çıkmasıyla pabucu dama atıldı.
 • yumuşak huylu, zarif, narin*, kibar, nazik, hoş**.
  ben için de yoğun anlam ve aynı anda anlamsızlık* yüklü... ve dahi (bkz: boşluk) ve (bkz: sonsuzluk).
 • dikkatsiz amca ve teyzeler tarafindan neriman'la karistirlmaya mahkum bayan ismi.
 • murathan mungan'in yuksek topuklar romanindaki 32 yasindaki reklamci, nisantasi kadini ve kadin dusmani karakter. bes gunlugune tugde'ye bakmakla yukumlu oldugundan cinnet gecirmek uzeredir.
  (bkz: tugde) (bkz: yuksek topuklar) (bkz: ben nalan yorgunuyum)
 • anlamını* öğrendikten sonra neden bay ismi deilde bayan ismi oldugunu anladıım eski komsumla yepyeni dostumun ismi
 • "evet ne var? profesyonel bir kotumserim ben." sf. 274 (bkz: yuksek topuklar)
 • harika avcının asıl önadı. değiştirilmesinin nedenine gelince, menejerinin mi her kimiyse artık "bu ne böyle, bok gibi isim" demesidir

  nereden esmiş herife merak ederim (bkz: cık cık cık)

  çok güzel bir anlamı var zira, kulağa da hoş gelen bir isim
 • (bkz: deli nermin)
 • "esir şehrin insanları" romanında kahramanımız kâmil’in eşi nermin.
  hep daha iyi, en ideal koca için kodlanıp vücut buldurulan paşa kızları modellerinden biridir nermin.
  bana göre kitaptaki en hain karakterlerden biridir kendisi.
  herkesin kendi canından vazgeçip mütarekeden kurtulmak istediği bir dönemde zaten hiç bağlı olmadığı ülkesini gözden çıkarmakla kalmaz nermin.
  kocasını da menfaatleri sebebi ile harcayacak bir sefildir.

  nermin bir paşa kızıdır. müflis bir paşa'nın kızıdır. babasının iflası ile gene paşazade kâmil ile hayatını birleştirmesi arasında bir dönemcik bir "sefalet" yaşamış olan nermin kâmil ile evliliği ile bundan kurtulur. 1. dünya savaşıbitene kadar hep yurt dışında yaşar aile. çocukları yurt dışında doğar. mütareke zamanı da olsa istanbul’a dönme kararı alır kâmil.
  bu olay, paşa kızı olan nermin’in karakterini göstermede turnusol kâğıdı etkisi yapar.
  paşa babasının mallarını pey-der-pey satarak müferrih bir hayat yaşayan kâmil artık eski rahatı sağlayamaz ailesine. eski konağı tamir ettirip idareten yaşarlar.
  bu esnada istanbul’da görevli bir ingiliz subayının paşazade kâmil’e musul’daki topraklarını satmasını rica-emir edip de kamil satmayınca nermin birden canavarlaşır. ve bir daha da iflah olmaz. kocası ile tüm iletişim ve bağını kâmil’in istikbali üzerine kurar. kamil hapse düşünce ilk başta tenezzülen olan ziyaretleri gittikçe seyrekleşir. kamil ile kızı ayşe’nin görüşmesine izin vermez. ayşe’ye ve kendisine ingiliz muhibbi eniştesinin evinde sanal, şatafatlı bir hayat kurar. bir süre sonra da kâmil’den boşanır. sonra gider bir doktor ile evlenir. vs vs..

  hâsılı; hem kitabı okurken hem dizi filmi izlerken nermin ortaya çıktıkça sinirlerimiz gerilir. imkân olsa yüzüne tükürmek isteriz bu sefil yaratığın.
hesabın var mı? giriş yap