şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: nerve)
 • senato tarafından secilen bir imparator.vergileri dusurmustur.ne yazık ki cok hosgorulu oldugu icin basarılı bir imparator olamamıstır.
  imparator olmadan once kimseyi oldurtmeyecegine dair soz verdigi icin kendisine suikast duzenleyen kişiyi oldurmemiş surgune yollamıstır. ölümünden once traianus'u varis tayin etmistir.
 • roma tarihinin ikinci augustus'u, kurucusudur kanımca.

  domitianus öldürüldükten sonra nerva imparator oldu. tacitus; nerva ile başlayan iyileşme dönemi için; "sonunda şimdi yeniden canlanıyoruz." demiştir. nerva eski bir senator ailesinden geliyordu. anne ve babası tarafından; uzaktan da olsa iulius-claudius soyundandı. iyi eğitim gördüğü ve aklı başında bir adam olduğu için 66 yaşındayken, senatus tarafından imparatorluğa seçildi. vespasianus ve domitianus dönemlerinde iki kez konsül seçilmiş olan nerva, domitianus'un acımasız yönetimine son veren 96 yılındaki ayaklanmaya katılmış olmakla da tanınıyordu. [tacitus, birbirine karşıt gibi görünen libertas ve principatus'u yani özgür halkın haklarıyla imparatora tanınan ayrıcalıkları nerva'nın uzlaştırdığını söyler.]

  nerva, imparator olduğunda, hiç bir senatoru öldürtmeyeceğine dair ant içti. ayrıca; domitianus tarafından sürgüne gönderilen filozofların ve siyasi suçluların geri dönmelerine izin vererek mallarını da geri verdi. domitianus'un çıkardığı bazı yasalar kaldırıldı. imparatora karşı işlenmiş suç savıyla açılmış davalara son verdi. zafer taklarından bazıları yıkıldı, yıkılmayanlar ise başka amaçla kullanıldı. domitianus'un casuslarına karşı sert önlemler alındı. casus kurbanlarına tazminatlar ödendi.

  edebi çevreler yeniden faaliyetlerine başladılar: onun zamanındadır ki; tacitus ilk eserini "agricola'nın yaşamı" nı yazdı; bu kitabında, "mutluluklarla dolu bir yüzyılın şafağı"nı selamlıyordu tacitus. şair martialis övgülere boğuyordu onu.
  [server tanilli - yüzyılların gerçeği ve mirası, i, ilk çağ]

  ekonomi alanında da bir takım iyileştirme çabalarına girişen nerva, yoksulluğu önlemek için ihtiyacı olanlara toprak dağıttı. italya'daki yoksul çocukları korumak için bir kuruluş oluşturdu. imparatorluğun ev, toprak, mücevher v.b. gibi taşınır ve taşınmaz mallarını satarak paranın değerini yükseltti. yahudilerden alınan vergiyi kaldırdı.

  nerva'nın senatoryal hükümeti, yine de bazı sorunlarla karşı kaşıyaydı; önemli hiç bir askeri görev ve eyalet yönetimi üstlenmemiş olan ve asker kesimden gelmemiş olan nerva, askerler tarafından benimsenmemişti. ayrıca domitianus'un ülke üzerinde açtığı yara da kolay kolay kapanacak türden değildi. [öyle ki; kıskançlık ve öc alma gibi aşşağılık duyguları yeşermiş bir toplum oluşmuştu.]

  nerva, praetor praefectus casperius aelianus'un, domitianus'a suikast hazırlayanların cezalandırılması isteğini kabul etmedi. askerler, nerva'nın bu kararını hiçe sayarak, domitianus'un katillerinden bazılarını öldürdüler. nerva bu olup bitenlere sessiz kaldı. roma'da işler sarpa sarmaya başlamıştı. tam bu dönemde; nerva gibi ılımlı bir imparatora değil de, askeri disiplinde yetişmiş, asker kökenli güçlü bir imparatora ihtiyaç vardı. nerva da bu düşünceye kapılmış olacak ki; saturninus'un başkaldırısını bastırarak sükse yapmış, germania valisi m. ulpius trajanus'a bir mektup yazarak, yönetimi kendisiyle paylaşmasını istedi. evvela trajanus'u evlat edindi, daha sonra ona caesar ünvanı verildi. bu sırada nerva, yukarı tuna'da karışıklık yaratan sueblere karşı bir zafer kazandı. ne yazık ki; yaşlılık ve hastalık, nerva'nın daha çok yaşamasına engel oldu. i.s. 98'de ölen nerva tanrılaştırıldı.

  kaynak:
  http://www.roma-imparatorlugu.com/
 • sekizinci nesil bir yazar.
 • bugün wattpad üzerinde yazmaya başladığım bir bilim-kurgu hikayesi.
 • son bölümünü de yayınladığım hikaye. okumuş herkese teşekkürler.
 • "beş iyi imparator" döneminin ilk imparatorudur.
  italyan aileden ve italya'da doğmuş son roma imparatorudur.
 • halefini ailesinden değil evlatlık olarak seçen *beş iyi imparator'un ilki. ilk dönemlerinde iyi bir hükümdar profili çizmesine karşın ordu içindeki domitianus taraftarları tarafından otoritesi zedelenmiştir.

  (bkz: antoninler)
 • tam adı, marcus cocceius nerva.

  ms 30-98 yılları arasında yaşamış ve hayatının son iki yılını imparator olarak geçirmiş roma konsülü.

  imparator nero'ya * karşı düzenlenen piso suikastı'nın bastırılmasında rol oynadı ve nero'nun yakın çevresinde yer aldı. vespasianus ve domitianus dönemlerinde konsüllük yaptı.