şükela:  tümü | bugün
 • kafa yapan değil de sakinleştiren madde denebilir sanırım. en azından bugün ilk yarımını birkaç saat önce alıp da şu an o sinirlendiğim şeyleri zorla düşünmeye çalışmama rağmen tepkisizim. hissizleştiriyor da denebilir sanırım. göreceğiz. bir hafta sonra da dideral'in etkilerini paylaşmak üzere esen kalın. evet.
 • ilaç isminin nerve'den türetilmiş olması ihtimali ironik olduğu kadar sinir bozucu aynı zamanda. özellikle de yarım doz hayatı daha güzel yapmaya yetmediğinde.
 • iki tane birden içildiğinde ertesi gün kesinlikle araba kullanılmaması gereken ilaç.
  evet boktan olan herşeyi biraz da olsa yumuşatıyor. ama,
  aman diyim gaz yerine frene basıp neden gitmiyor bu araba diye düşünebilirisiniz.

  uyku yapıyor mu evet. hem de bütün gün esnetencek kadar. mecbur olmayanların kesinlikle kullanmaması gerekiyor sanırım.
 • yıllarca dedemin şeker niyetine yuttuğu,benim de novalgin gibi bişi sandığım aslında yeşil reçeteyle satılan bir kafa hapı.tam anlamıyla.
 • çok gerekmedikçe, bence uzak durulması gereken bir ilaç. ilk başlarda rahatlatma etkisi insana iyi gelse de, git gide yükselen doz ve yaptığı alışkanlık yüzünden ileride rahatsız durumlara sebep olabilir. mümkün olduğunca alternatif ilaçlara (bağımlılık yapmayan) yönelinmelidir. - bir dost *
 • oldukça etkili bir sakinleştirici, yalnızca sürekli psikolojik hastalıklar ile ciddi duygusal travma ve kriz durumlarında kullanılması gerekir.
 • xanax gibi orospu çoçuğu ilaç. beyninizi yarım kilo kıymaya çevirir ve kendine bağımlı eder. almadığınız zaman huzursuz olursunuz. tamam, işe yaradığı vakalar olabilir ama genelde kaçınılması gerekir.
 • etkileri kişiden kişiye değişen anksiyolitik. özellikle tolerans gösteren, ya da bu tür ilaçlara ve veya alkole benzer sss depresanlarına dayanıklılığınız varsa etkisi oldukça az olacaktır. yarımı ile uyuyan insanlar gördüm ben bir dönem kullandım 3 tanesi bile zor uyutuyordu.

  ancak diğer trankilizanlardan farkı şudur. vücuttan uzun sürede atılır. diazepam yarılanma ömrü 20-70 saat olmasına rağmen aktif metabolitleri vücutta 200 saate yakın kalabilir. bu sebeple etkileri xanax gibi kısa süreli anksiyolitiklerden farklıdır. vücuttan yavaş atıldığı için çekilme belirtileri de azalır. ancak ilaç kronik kullanımda mutlaka yavaş yavaş kesilmelidir. yoksa yoksunluk ve geri çekilme reaksiyonları gösterebilir vücut.

  kafa ve bağımlılık yaptığı da bir yandan hikayedir. bu hapçılar için geçerlidir 5-10 tane atan kişiler için. düzgün dozajında kullanıp yavaş yavaş bırakan kişide diazepam yoksunluk ve geri çekilme yapmaz.

  öte yandan alkol ve madde yoksunluğunda çok çok etkili bir ilaçtır. delirium tremens geçiren bir alkolik için, alkol zehirlenmesine uğramış bir kişi için sıklıkla kullanılır ve çok da etkilidir. örneğin 4 gün aralıksız alkol aldınız ve 4. günün sonunda alkol çekilmeye başladığında anksiyete, huzursuzluk, terleme, titreme gibi şeyler yaşanır. yarım nervium bu etkileri kestiği gibi alkol alımı isteğini de bastırır. alkol zehirlenmesi yaşayan kişiye de damardan verilir.

  öte yandan madde bağımlılığında da semptomatik olarak etkilidir. bu sebeple madde bulamayan junkyler bulamadıkları zaman bu ilaçtan alırlar krizleri atlatabilmek için.

  ucuz bir ilaç olduğu için eczacılar tarafından pek sevilmez. öte yandan reçeteniz olsa da tipiniz düzgün değilse elimizde yok diyebilirler (bu kısmı eczacı olan bir akrabamdan dinledim). nörolog ve psikiyatristler dışında yazılması mümkün değildir. aynı şekilde yazan hekim eğer hastanede değilse (özel muayenehanede ise) yazdığı her yeşil reçete için muayene vergisi öder. yani bu bir muayene sayılır ve bu tür ilaçları yazdığı zaman (muayene olmamış olsa dahi sadece gidip ilaç da yazılsa) doktor bunun için entry tarihi itibariyle 35 tl vergi ödeyecektir.

  yalnızca uzman doktor gözetiminde kullanılmalıdır. bir arkadaşınız, akrabanız vs kendisine yazılmış olan bu ilacı al iyi gelir, uyutur, sakinleştirir vs derse doktorunuza danışmadan asla almayınız. bu tür durumlar için reçetesiz satılan minör trankilizanlar vardır ancak onlar da doktor tavsiyesi olmadan kullanılmaması gerektiği için isimlerini yazmıyorum.
 • nörolog ve psikiyatristler dışında yazılması mümkün olan ilaç. zira ben 2 defa sağlık ocağındaki pratisyen hekime yazdırmıştım.