şükela:  tümü | bugün
 • 10. kafa çifti*.
 • ayrıntılı bilgi sahibi olmamakla beraber, kadın ve erkeklerde, beynin farklı dört yerine bağlandığını kuvvetle tahmin ettiğim sinirdir.
 • 10 numaralı kranial sinir olma ünvanına da sahiptir aynı zamanda.
 • medulla oblongatada,sulcus retroolivaristen çıkan,foramen jugulareden geçip kafatasını terkedip geniş bir dağılım gösteren 10. kafa çifti,serseri sinir
 • ewt 10 numaralı kafa çitfi,tıbbi olarak fevkalede mühim bir sinirdir kendileri.duyu motor parasempatik lifler içerir.pharynx(yutak),larynx(gırtlak) ve yumuşak damak kaslarını innerve eder.thorax(göğüs kafesi), abdomende(karın) tüm organlara (colon descendes, colon sigmoideum, rectum ve anüs dışında) parasempatik uyarılar taşır ve bunları efferent(uyarıyı götürücü) lifleriyle yapar.ramus meningeus,ramus auricularis,ramus pharyngealis,ramus cardiaci cervicalis suprior,ramus cardiaci cervicalis inferior önemli dallarıdır.ayrica epyglottis çevresinden alınan tad duyusu ile de ilgilidir.sindirim sistemini hızlandırıcı etkisi vardır.

  günlük hayatta karşılaşılıp pratikte kullandığımız kısmına gelince;

  kalp üzerine yavaşlatıcı etki eder.bu özelliğinden kurban keserken yararlanılır,çünkü hayvan kesilerek öldürüldüğünde mediastene(göğüs boşluğu) giren vagus da kesilmiş olur.böylece kalbin üzerinden yavaşlatıcı etki de kalkar.sonuçta kalp daha hızlı kasılır ve pompa işlevi maximuma ulaşır,kan vücuttan daha bir hızlı daha bir aşkla,şevkle uzaklaşır.
  bunun önemi,mikroorganizmaların kanda daha kolay üreyebilmesi özellğine bir nevi çomak sokmasıdır,eti temiz tutar yani,ehe.
 • kranial sinirlerin en uzunu ve en geniş dağılıma sahip olanıdır. diğer bir deyişle (bkz: serseri sinir).
  otonom sistemin en kuvvetli parasempatik siniri olmanın yanında, sempatik sistemin de en önemli antagonist siniridir.
 • bu sinir kan dolaşımı üzerinde de etkilidir. bu siniri keselim bakalım nolcak: kalp atım sayısı bariz artar demekki neymiş kalp atımını da frenlermiş bu sinir. he bi de cani kesme siniri atropinle paralize et şapşal yaa.
 • insan dahil memelilerin vücudunda ilginç bir yol izleyen sinir. beyinden çıkıyor göğüs boşluğuna kadar gidiyor, ordan bir u dönüşü yapıyor* ve tekrar yukarı çıkıyor. bununla ilgili olarak, bir zürafaya otopsi yaparken merak ediyorlar, böyle uzun bir boyunda acaba vagus siniri nasıl bir yapıda diye, açıyorlar hayvanın boynunu; kablo takip eder gibi takip ediyorlar ve sonuçta sinirin beyinden çıkıp taa boyun bitiminde bir kemiğin altından dönüp tekrar boğaza çıktığını görüyorlar. en ilginci ise sinirin ulaştığı yer başladığı yere o kadar yakın ki.. 5 cm için 3 metre yol gidiyor.

  neden böyle? cevabı balık.

  balıklarda bu vagus siniri boyun gibi bir yapı olmadığı için direkt beyinden kalbe, boğaza, bilmem nereye gidiyor. herhangi bir saçma güzergah söz konusu değil, zaten yer yok. zaman geçtikçe evrim denen şeyle birlikte canlının bedeni büyüyüp serpiliyor, değişiyor. doğal olarak de her seviyede yeni bir sinir dolanım yolu gelişmediği için milimetre milimetre şeklinde uzuyan ve iyice fantastik bir hale gelen sinir şimdiki zürafalara kadar ulaşıyor.