şükela:  tümü | bugün
 • nesrine belmokh, matthieu saglio ve david gadea'dan oluşan bir uluslararası grup. grup üyeleri cezayir, ispanya ve fransız kökenli. ahlam çok güzel bir şarkı, solistin sesi çok tatlı, viyolonsel çok çok yakışmış, dinlemenizi öneririm.
 • ülkemizde 2000'li yılların ortalarına kadar popüler olmuş konsol. benim de vardı. atari diye bildiğimiz çakması elbette. orijinali ne gezer? *
 • açılımı "nintendo entertainment system " olan, nintendo eğlence sistemi diye türkçe'ye çevirebileceğimiz oyun konsollarının atalarından sayılan cihaz. ülkemizde bu cihazın taklitleri atari adı altında satılmıştır.
 • nintendo entertainment system yani nintendo eğlence sistemi adı verilen 8 bitli nintendo platformu. kendine ait has konsolu vardır, gerçek, orijinal konsol. tıpkı ps konsolları gibi. gri konsoldur, maalesef o zamanlarda türkiye'ye gelmemiştir. hep çakma konsollarla oynamışızdır. halk ağzıyla ateri ya da atari denir. kaydetme özelliği yoktur, oyunlarda en az 3 hak verilir. öldüğünde yerinde devam edebilmesi için. müzikleri bağımlı yapar. hakiki konsolu 600 lira üstündedir. avrupa'da ise famicom konsolu üzerinde oynanmıştır. gamestar, kontorland ve micro genius çakma konsolları mevcuttur. bizdeki nes kasetleri gri konsolun değil, çakmaların ve famicom konsollarının kasetleridir. bilgisayarda ve telefonda emülatörleri mevcut. rahatlıkla oynanabilir. oyunları zevklidir. şimdikiler ise bilmez.
 • 80'lerdeni oyun konsolu buhranını kıran ve günümüzdeki ps, xbox vs alayının yayılmasına ön ayak olan konsol. ev konsolu olayının ilk ve büyük amiral gemisi.

  super mario bros 3. şu an bile olsa müzikleriyle görüntüsüyle gönülde tah kuran efsane oyundur. emulatörden, switch'ten tekrar tekrar oynadığım oyun...
 • cok naif ve kudretli muzik yapan, efsane grup: https://open.spotify.com/…si=mj_abbo8t9ywecyfh0ybnw

  (bkz: houzni)
  (bkz: ahlam)
 • mortal kombat'ın hiç yayınlanmadığı konsol. oynadığımız tüm sürümler çakma oyunlar. hiçbiri midway yapımı değil.

  aklımda kalan bazı çakma mortal kombat'lar şunlar:

  1) sub-zero'nun buzunun dondurmadığı, scorpion'un ok yerine sarı buz (!) attığı oyun. herkesin bildiği budur genelde:

  https://www.youtube.com/watch?v=d4xrkble_ze

  2) yaşadığım yerdeki japon pazarına haftada bir gelip gelmediğini sorarak adamı manyak ettiğimiz "finişli mortıl" bu oyun sürekli devam eden iğrenç müziği ve düşmanı küçük fındık tanelerine (?) parçalamaktan ibaret olan finişleri ile hatırlanabilir:

  https://www.youtube.com/watch?v=vmyhz-hv-gs

  3) sub-zero'nun buzunun dondurduğu, bir arkadaştan ödünç aldığım kaset dışında hayatımda hiç görmediğim bir başka versiyon:

  https://www.youtube.com/watch?v=yc-xzamwdla
 • elimde bir adet çift kollu olan, 90 yılında abd'den bana hediye gelen konsol. geçenlerde çıkarttım ancak bir türlü çalıştıramadım, tüplü ntsc tv istiyor sanırım.
 • muazzam bir restorasyon videosuna denk geldiğim konsol.

  https://www.youtube.com/watch?v=iwmgvruqvba

  very satisfying..
 • 80'lerde devrim yaratan, oyun endüstrisini çökmeden kurtaran efsanevi konsoldur! 1983 yılında ataride yıllarca birbirini tekrar eden, birbirinin klonu denebilecek oyun ve türevleri oyun endüstrisini öyle bir hale getirmiş ki kimse oyun falan almaz olmuş, büyük bir kriz yaşanmış bu sırada nintendo öyle bir bomba bırakmış ki bütün endüstriyi kurtarmış! tabii ki tek bir konsolla değil, içine çıkardığı hala bilinen, oynanabilen özel oyunlarıyla! bir dönüp bakıldığında zaten atariden (nes ülkemizde daha çok atari olarak bilinse de apayrı şeylerdir!) genel olarak akılda kalan pek oyun yoktur hatta hiç yoktur neredeyse nostalji yapmak için bile kimse nes öncesi döneme bakmaz genel olarak. (pac-man akıllara gelebilir, o arcadr makinalarında olan bir oyundu jetonlarla çalışan hiçbir ev konsoluna çıkmamıştır). super mario bros, the legend of zelda, mega-man gibi bütün oyun dünyasına iz bırakan oyunlar bu konsolda doğmuştur!

  evet tarihte çok önemli bir yere sahip ancak günümüz için oyunlarında çıldırtıcı bir zorluk düzeyi vardır! kayıt sisteminin olmaması! (aslında var ama daha çok puan kayıdı yapabilecek kadar düşük) oyun şirketlerinin oynanış süresini arttırmak için oyunları bilerek zor yapması, bütün canlar bittikten sonrs oyunun en başına atması filan çekilecek dert değil! super mario bros 1 gibi oyunların zorluk düzeyleri ciddi anlamda yüksek olsa da daha bir adil zorluk düzeyi var o dönemin diğer oyunlarına kıyasla! game over yazdıktan sonra bazı butonlara basılı tutarak (start + a sanırım) olduğunuz world'un ilkinden 3 hakla (puan sıfırlanarak) başlayabiliyordunuz, sonra oynamak içinde oyun gizli yerlere world atlama yerleri koymuş kısa bir oynayışla world 8'e hemen gelebiliyordunuz. nintendo'yu her ne kadar sevmesem de oyun dünyasına kazandırdıkları gerçek anlamda çok fazla! zira bu sadece nes ve nes'e çıkardıkları özel oyunlarıyla bitmiyor.

hesabın var mı? giriş yap