şükela:  tümü | bugün
  • ısıl işlem görmüş sucuk benzeri ürün yiyip et tutkunu olmakla ya da eritme kaşar yiyip peynir tutkunu olmakla eşdeğer bir durum.
  • ben hep kurukahveci mehmet efendi içtiğim için beni ilgilendirmeyen olay.
  • kafein tutkunu olmakla kahve tutkunu olmak arasındaki farkı bilmeyen cahil insan cümlesi.
  • sabah ayıltsın diye içilir,gurme lezzetten ziyade işlevsel bir ozelliği vardır.
  • 15 günlüğüne ucuz yollu orta veya doğu avrupaya gidip travel addict olmak gibi ya da 6 ay polonya'da erasmus yapıp dünya vatandaşı olmak gibi bir durum da olabilir.

çikolatacıya gidip sorry not sorry olmak ve dönüşünde direksiyondan story yapmakla da kardeş eylem olabilir gayet de.

nescafe yanına ot bok kelle kafa paça vs dergi koyup kültürlü olma opsiyonu da hediyedir üstelik.
  • kahve tutkunu değil, kafein bağımlısıdır. kafein tutkunu denmez ona.

tutkun demek duygusal bir düşkünlüğü de kapsar. gurme boyutu vardır. bağımlılıkla karışmasın.
  • yav tamam kahve içmeyi en iyi siz bilirsiniz. yabancı dizilerinizi aman diyim kaçırmayın ha bi bak bakıyım yeni bölüm çıkmış mı?
  • başlıkta nescafe vb. içenleri eleştirenlerin nescafe vb. yerine ne içtiğini merak ettiğim başlıktır.

edit : aşağıda bir arkadaş baya bana vermiş veriştirmiş fakat beni tamamen yanlış anlamış sanırım. ben cidden ne içtiklerini , nereden aldıklarını ve nasıl hazırladıklarını merak etmiştim. belki de yanlış ifade ettim. evimde kahve makinesi olan biri olduğumdan ciddi bir şekilde sormuştum ne içiliyor , nasıl içiliyor diye. nitekim günde 5 - 6 bardak kahve içen biriyimdir. neyse arkadaş biraz beni yanlış anlamış ama yine de ben onun anlatmak istediklerini bir öneri olarak alıyorum ve deneyeceğimi bildirerek teşekkür ediyorum.
  • aydınlatıcı bir bilgilendirme yapmak isterim...

kahve çekirdekleri arabica, robusta ve liberica olmak üzere 3'e ayrılır. liberica çok çok az üretildiğinden piyasada pek fazla bulunmaz. arabica ise en çok üretilen/tüketilen kahve çekirdeği çeşididir. bir de üretimi/tüketimi arabica'ya göre daha az olan robusta çekirdekleri mevcuttur. örneklemek gerekirse nescafe gold arabica çekirdeklerinden, nescafe classic ise robusta çekirdeklerinden üretilmektedir. arabica çekirdekleri, robusta çekirdeklerine göre daha lezzetli ve daha aromatik bir yapıya sahiptir fakat robusta çekirdeklerinin de şöyle bir özelliği vardır ki arabica çekirdeklerine göre 2 kat daha fazla kafein içerirler.

bu bilgilere dayanarak şunu söyleyebilirim ki; nescafe classic ve 3'ü bir arada reklamlarında zaten kaliteli kahveye değil, yoğun kafein miktarına vurgu yapılmaktadır. tıpkı "iç bir nescafe kendine gel" gibi...

daha kaliteli ve lezzetli kahveler içmek istiyorsanız temel olarak çözünebilir kahvelerden uzak durmanız gerekir. french press'te kaliteli arabica çekirdekleriyle demlenmiş kahveler veya bir bütçe ayırabilirseniz pahalı makinelere yatırım yapıp espresso bazlı güzel kahveler tüketebilirsiniz...
  • buyrun benim.

size giren çıkan nedir acaba?