şükela:  tümü | bugün soru sor
  • yaklaşık 3 yıldır canımı sıkan bi olayı paylaşmak istiyorum. nescafe fanboyu değilim. piyasada makul fiyatlı alternatif bir ürün olsa gözümü kırpmadan satarım.

sütlü kahveye bayılan bir insanım. bu ibinoların xpress "original" yani bildiğiniz sütlü kahvelerini yokluktan içiyorum. "otur hazırla" diyecek olursanız, onu da yapıyorum. ancak yolda, yürüyüşte felan alıp da hele bu sıcak havalarda içmek güzel oluyor.

bundan günde ortalama 1 tane tüketiyorum. yalnız daha çok marketlerde (benzincilerde de oluyor) son iki yıldır (özellikle migroslarda) bu xpress'lerin en sikko olan "cafe choco" ve "cafe vanilla" çeşitlerini ittirmeye çalışıyorlar.

rezalet iki türlü yaşanıyor.

1- koca buzdolabı tıka basa cafe choco ve cafe vanilla dolu iken benim sevdiğim "original" olanları hiçbir zaman buzdolabında olmuyor. yani bunu içeceksen sıcak içmeye razı olacaksın. insanlara sike sike choco ve vanilla çeşitlerini satmaya çalışıyorlar.
    2-"classic" çeşidi marketin deposunda bekletiliyor. buzdolabı ve raflarda yalnızca choco ve vanilla oluyor.

üşenmedim marketteki ve benzin istasyonlarındaki elemanlarla selamlaşmaya, inceden hal hatır sormaya başladım. muhabbet belli bi kıvama gelince bu olayın nedenini sordum.

hem benzincilerde hem de marketlerde elemanların anlattığına göre nescafe firması atıyorum "üç koli classic" sipariş eden markete "choco" ve "vanilla" çeşidinin 1 kolisini bedava veriyormuş.

en çok satılan çeşit belli ki "classic" durmadan bunu satın alan marketlerin elinde de "choco" ve "vanilla" çeşitleri birikiyor haliyle.

şimdi nescafe'nin çakallığına gelelim.

belli ki bu üç çeşit xpress fire ürünlerden imal ediliyor. yani nestle çikolata üretiyor ya.. çikolatanın fireleri ile "choko" çakılıyor. diğer firelerin içine vanilya aroması katıp "vanilla" diye çakıyolar. "classic" de nescafe firelerinden üretiliyor fakat bunun maliyeti belli ki daha yüksek.

yahu arkadaş, ne zaman gitsem buzdolabı tıklım tıklım choco ve vanilla dolu. classic yok. ya da var da hamam suyu gibi rafta duruyor. tamam market belli ki bizi sikmeye çalışıyor. bedavadan gelen choko ve vanillaları çakıp para kazanmak istiyor.

peki bre nescafe müdürü, belli ki bu memlekette kimse "choco" ve "vanilla" içmiyor. yahu kimse sevmiyor bunları bok gibi tadları var. beni zikseler "choco" ve "vanilla" almayacam. başlarda yanılıp da "nasıl olsa kahve" diye alıyordum, ama bok gibiler. almıyorum. yani stratejiniz, bunları elden çıkarma yönteminiz "yanılıp da alan" kitle midir?

hayat zaten yeterince bok gibi. sikerim sizin stratejinizi de, o tüketici alışkanlıklarını analiz edip bizi sikmeye kalkan plaza çalışanlarınızı da sikerim. düzeltin bu boku.

ayrıca starbucks'un da benzer bi ürünü var fakat anasının amı gibi pahalı. aynı fiyat olsa tereddütsüz onu tercih ederim.

edt: yahu rezalet olması için illa içinden fare mi çıkması lazım. ortada bilinçli ve organize biçimde yapılan "tercih saptırma" var. hem üretici hem de perakendeci işin içinde. benzer şey "coca cola" larda da yapılıyor. "şekersiz" arıyorsun, dolap tıka basa şekerli cola doluyken şekersiz colalar rafta yarak gibi duruyor.

bunlar ufak detaylar gibi görünebilir ama hayatı kalitesizleştiren, beynimizi sürekli siken unsurlar. ulan koy dolaba en çok satılandan. satılmayanı dolaba doldurup satılanı rafta hamam suyu gibi bekletmenin tek açıklaması, kendi ticari menfaatleri için sizin tercihinizi yönetmektir.
  • ben de bu konuda bakkallara çok kırgınım. choco ne amorokko. ama yine de puanım 4. rezalet gibi rezalet değil.
  • bir buton bu kadar mı işe yarar ya rabbi.

(bkz: derdini sikeyim butonu)
  • söz konusu butonun çok yakıştığı başlık. sözün bittiği yer*
  • “benzin istasyonundaki elemanlarla samimi oldum”

sen nasıl bir boşluktasın kral.
  • güzel bir tarak arıyorum da saçlarını neyle tarıyorsun yazar arkadaş.
    (bkz: mahalle yanarken nescafe xpress original aramak)
  • insanların ne tatlı dertleri var.
  • (bkz: oysa choco ve vanillanın içimi ferahlatması gerekiyordu)