şükela:  tümü | bugün
 • (1972 - 26.10.1993)

  1972 yılında tekirdağ ili şarköy ilçesinde doğan ve bekâr olan neşe alten'in babası hasan, annesi nazife'dir.

  sınıf öğretmeni olan neşe alten, diyarbakır ili bismil ilçesi çavuşlu köyü ilkokulu'ndaki görevine 30.09.1993 tarihinde başlamış, yirmi beş günlük öğretmen iken, 26.10.1993 tarihinde şehit edilmiştir.
 • memleketinden 1500 km ötede 21 yaşında 25 günlük öğrenmenken şehit edilmişdir. tek silahı kalemi olmasından dolayı burada adına binlerce entry girilmemiş olsada hatıratı her zaman yaşatılacaktır. adına sütlücede şehit öğretmen neşe alten ilköğretim okulu ve tekirdağ'da şehit öğretmen neşe alten anaokulu vardır

  http://www.sehitogretmennesealten.k12.tr/
  http://nesealten.k12.tr/

  alıntıdır:

  neşe alten 1 ocak 1972 tarihinde, tekirdağ'ın ilçesi şarköy'de doğdu. ilk ve orta okul eğitiminden sonra, sinop öğretmen lisesini kazanarak öğretmen olmaya karar verdi. daha sonra bursa uludağ üniversitesi eğitim fakültesini kazandı. 2 temmuz 1993 tarihinde diyarbakır'ın bismil ilçesi, çavuşlu köyü ilkokulunda öğretmenlik hayatına başladı. neşe alten 26 ekim 1993 gecesi daha 25 günlük öğretmen iken, pkk bölücü terör örgütü tarafından babası ile birlikte çok genç yaşta 21 yaşındayken şehit edilmiştir.

  neşe alten'in sinop öğretmen lisesi 4/a sınıfı öğrencisi iken 1986 yılı öğretmenler günü nedeniyle yazmış olduğu kompozisyon.

  sesleniş

  öğretmenim;
  sizi karşımda gördükçe, siz içeriye girince, karşılaştıkça sevgi doluyor içim. önleyemiyorum coşkumu, kalkıp sarılasım geliyor. nasıl anlatsam bilmem ki size karşı sevgimi, saygımı ana gibi, baba gibi, yurt gibi bağlıyım. nasıl anlatayım bilemiyorum. beni nasıl yetiştirdiğinizi. biliyorum, okula başlayalıdan beri öğrendim, yüceldim ben. herkese söylemek istiyorum bunu, duyurmak istiyorum... tüm dünya öğrensin benim büyüdüğümü. eski durumumu bilenler gelsinler istiyorum, yetişdiğimi, bildiğimi görsünler istiyorum. bilginiz bir pınar gibi, susuyorum ona. dudaklarım kuruyor daha, daha çok fazla istiyorum, yetmiyor bu yudumla, avuçlamak doyasıya içmek istiyorum bu pınardan ve ben de böyle olmak istiyorum. ıssız bir yolda yüm geçenler içsinler suyumdan, gidersinler susuzluklarını... ben tükenmez olayım tüm insanlara, yolculara yeteyim istiyorum. korkuyorm bazı geceler, karanlık geliyor her yer bana, karanlık çok karanlık. üşüyorum yatağımda. o zaman unutayım diye, avunayım diye annemi, babamı, kardeşlerimi düşünüyorum. yurdumu, binlerce şehidin kanıyla sulanmış yurdumu düşünüyorum. sonra siz geliyorsunuz aklıma. bizler sıradayız. yine sizde sırada. konuşuyoruz tartışıyoruz arkadaşça. cıvıl cıvıl ortalık, bitsin artık diye düşünüyorum bir an. herşeyi öğrendiğimi sanıyorum, ama sizin her sözünüzden, ağzınızdan çıkan her seste anlıyorum ki daha değil. hiç ayrılmayalım ne olur. büyüsem de girmesin aramıza hiçbir engel. el ele yürüyelim, ne olacağını bilmediğimiz yarınlara doğru...

  neşe alten
  lise 4/a 1986
  sinop öğretmen lisesi
 • 90'lı yıllarda bölgedeki öğretmenleri hedef alan pkk'nın katlettiği canlardan biri. babası, henüz kendisi de ana kuzusu olan gencecik yavrusunu yalnız göndermeye kıyamamış, onunla bismil'e gitmiş. daha 25 günlük öğretmenken, gece vakti kapıya dayanmışlar. babasıyla birlikte katletmişler neşe alten'i.

  bu ülkede, devletin yaptığı katliamları, sinsi asimilasyon politikalarını, tasarladığı faili meçhul(!) cinayetleri çok iyi biliyoruz. bütün özlemimiz, bu ülkenin insanlarını karabasan gibi boğan ceberut devletin tarihe gömülmesi, geçmişte devletin yaşattığı acıların hesabının sorulmasıdır. lakin, pkk da hesap verecek. özel televizyonların yaygınlaşmadığı, internetin hiç olmadığı o yıllarda, neşe alten ve onlarca meslekdaşı, neredeyse sessizce göçtüler bu dünyadan. pkk'yı özgürlük savaşçısı yerine koyan, askeri, polisi meşru hedefler olarak görüp katledilmelerini açıkça makul eylemler olarak görenler, neşe altenleri asla ağızlarına almazlar. bilmediklerinden değil, söyleyemediklerinden.

  çok şükür, biz, koskoca devletin ceberutluğunu az çok konuşabilecek hale geldik. pkk hakkında otosansürlü konuşmak zorunda olup, devletten özgürlük istemek çok acı olsa gerek.
 • sabah sabah internette denk geldiğim, içime hikayesi oturan öğretmen. 1993'te ben ortaokuldaymışım daha. haberim olduysa bile, unutmuşum işte. hıyanetin her türlüsünü gördü bu topraklar. zorlamacı, zorba devletin yanında, kaderler değişirse dava bağlılığı değişir diye ohal' e göreve gönderilen memurları, hele hele öğretmenleri yok etmeyi hedefe alan ve onlarcasını yok eden emirlerin hesap vermeyeceği bir ortamda, kimi adalete inandırabilirsiniz yeniden? (bkz: imla)
 • beyoğlunda şehit öğretmen neşe alten ilkokulu adını sık sık duymuştum fakat hikayesini bilmiyordum şimdi öğrendim içim yandı 90 lı yıllarda bu tarz olayların yaşandığı pek çok hikaye duymuştum mardin de bir köye ilk tayinim çıktığında o köyde öldürülen öğretmenin hikayesi başka bir öğretmenin saklanıp kırtulması ardından gitmek istediğinde istifa et gibi bir çözüm önerisi sunulması öğretmene ne zaman değer verilecek bu ülkede bilmiyorum ahhh be neşe alten sızlattın içimi sabah sabah toprağın bol olsun...
 • şehit edilmesinin üzerinden yirmi yıl ve üç gün geçmiş. doğudaki vatandaşların aydınlanmasını istemeyen pkk terör örgütünün şehit ettiği öğretmendir. terörist başı ile görüşenler bu gencecik yaşında babasıyla birlikte katledilen şehit öğretmenimizi asla hatırlamazlar ve diğerlerini de... unutmayın, unutturmayın. onların isimlerini göstermelik olarak okullara verip hikayelerini geçmişe gömen zihniyetleri de unutmayın. allah nurlarda yatırsın...
 • kahramandır
 • ideali için kalaşnikof mermileriyle yitip giden, gencecik bir can. insan kılığında dolaşan yaratıkların asıl kimliğini bir kez daha gözler önüne seren çok acıklı bir hikaye. allah rahmetinden esirgemesin.

  #37514323
 • gencecik yaşta insanlıktan nasibini almamış şerefsizlerce şehit edilmiş pırıl pırıl, dünya güzeli öğretmenimiz. bu ülkede neşe öğretmen gibi, it bağlasan durmayacak yerlerde görev aşkıyla, türlü fedakarlıklarla hizmet etmeye çalışmış ancak hain köpeklerce şehit edilen onlarca öğretmenimiz var. şimdi onların ölüm emrini veren canilerle el sıkışan devletimiz bu değerli insanların kemiklerini sızlatmıyor mu? o ağızlarına alıp, değerini düşürmeye çalıştıkları öğretmenlik mesleğini şerefiyle, yüreğiyle yerine getiren bu insanlar hiç mi akıllarına gelip, yürekleri yanmıyor? insan söyleyecek söz bulamıyor, o gencecik kızın böyle kahpece öldürülmesini düşündükçe içim yanıyor. onun ve tüm şehit öğretmenlerimizin mekanı cennet olsun.