• en güzel türk filmlerinden biri.
  adile nasit , munir ozkul , sener sen , ve sevdigimiz bütün oyuncular var bu filmde. çok içten çok eglenceli. hele müzigi süpper.. anlatamam yazamam. yaşamak şart. (bkz: anlatilmaz yasanir)
 • aile kurumu ne yücedir allahım temalı bir film.anası adile naşit, babası münir özkul olan biri elbette neşeli günler geçirir.orda bi de, babası erol taş olan, anası aliye rona olan insanlar var, onları kimse düşünmüyor.
 • şimdi adile naşit münir özkul kastlı çok film olduğundan bu filmi tam olarak tarif etmem gerektiğini farkettim.bu vesileyle oya aydoğan ı herkesin tanıyacağı umuduyla filmin kısa özetini geçmek istiyorum.
  adile naşit ve münir özkul turşucudur.
  turşu sirkeli mi daha iyi limonlu mu daha iyi diye kavga ederler.
  çıkan kavga büyür adile naşit çocukların bir kısmını alıp evi terkeder.aradan seneler geçer.arada kayıntı yaşayan ve rolünün hakkını süpper veren şener şen enişte ve amca rolündedir.
  performansı süper olduğundan bu film bin kez izlenmektedir.neyse dağıtmayalım, bi gün çocuklardan ikisi aynı kıza aşık olur, kız iki kardeş arasına giren bütün kızlar gibi fahişe kaltaktır.kavgaya sebebiyet verir.süpper amca onları ayırır, siz kardeşsiniz der.
  filmin sonunu da yazardım ama sözlükten uçururlar beni.
  neyse işte o filmdeki paso pardesü ile dolaşan kırmızı rujlu esmer kız oya aydogandır.
  yanlış olmasın.
 • bu filmden unutulmayan repliklerden birini sanırım büyük filmlerden büyük repliklere yazmıştım ama bunu buraya yazmak isterim

  iki kardeş seneler sonra kardeşler arası buluşmada pastanede yan masa da oturan ve uğruna kavga ettikleri zilli kahbeyi kalas modeli yeni sevgilisiyle görürler.birbirilerine bakıp kaş göz edip oyun etmeye karar verirler.
  hop yürürler masya akbaba gibi tünerler iki tarafa
  - merhaba aysu naber?
  - nasılsın aysu kız?
  - kim bunlar aysu?
  - eee şey hm kem küm
  - şrrrak (tokat sesi bu)

  ahahah diye gülerek dönerler masaya.

  seneler sonrasinin editi: mehtabmis kizin adi. oraspi ismi olsun diye zorlamislar desem mehtab isimliler alinacak. o yuzden demeyeyim.
 • birbirilerine kas goz eden iki kardesinde beher 350 gram kas sahibi oldugunu soylemeden gecemeyecegim.kastin kas totplami 3 kiloyu buluyordu zaten.
 • iki kardeş bir kaltak için kavga ederlerken, amca rolündeki şener şen, "ulan ben şimdi" diyerekten kavgayı ayırmaya koşar... lakin ötekinin de yeğeni olduğunu görünce "kardeşin ulan o senin, kardeşin lan, eeee" diye kavgaya son noktayı koyar.
 • kazım efendi rolündeki münir özkul'un evinde erkek çocuklar ve amca rolündeki şener şen charlienin melekleri'ni izlemektedirler. çocuklardan biri amcanın nasıl palavracı olduğunu bildiğinden, biraz neşemizi bulalım mantığıyla amcaya, "amca, karılar nasıl?" diye sorar. amca de kendinden beklenilen performansı göstererek hiçbirinin güzel olmadığını söyler.
  çocuk: farrah'ı* da mı beğenmiyosun?
  amca: farrah hangisi? şu dişlek olan mı?
  çocuk: evet
  amca: en koftisi o be. bakın çocuklar ben amerika'dayken
  kazım efendi: nerdeyken, nerdeyken?
  amca: amerika'dayken
  kazım efendi: haa, amerika'dayken
  amca: evet, amerika'dayken... arkadaşlar bi parti veriyolardı saolsunlar beni de çağırdılar. bu farrah mıdır nedir işte o da ordaydı. o zamanlar figürandı tabii. çok asıldı bana ama yüz vermedim karıya.
  çocuk: farrah mı asıldı?
  amca: evet... böyle karılara fazla yüz vermeye gelmez.
 • filmin başlarında, henüz adile hanım'la kazım bey ayrılmamışlarken, ziya amca bunların evindedir ve çocuklara palavra sıkmaktadır:
  çocuklardan biri: amca anlatsana almanya'da neler yaptın?
  amca: almanya'da arkadaşlarla aslan avına çıktık
  kazım: ziya almanya'da aslanın ne işi var ulan
  amca: olmaz olur mu abi? alman aslanı bu
  (çocuklara dönerek) ha nerde kalmıştım. jipten indik, etrafa dağıldık... elimde tüfek ağır ağır ilerliyorum. bi ses duydum, arkama döndüm onu gördüm...bi de ne göriim boyu on metre
  kazım: ziyaaa
  amca: on metre yoksa da 5 metre var
  kazım: ziyaaaaaa
  amca: işte aslan kadar aslan, çektim tüfeği bastım... tık... tüfekte kurşun yok. çıkardım çakıyı açtım, atladım aslanın üstüne. karnına böyle tak tak tak
  kazım: çakıyla aslan mı öldürdün?
  amca: öldürdüm, öldürdüm abi ya
  kazım: yeter ulan palavralarınla sabahtan beri çocukların kafasını karıştırıp duruyosun.
 • "en iyi cilet budur! dünyanın bütün meşhurları bununla tıraş oluyor.
  ingiltere kralı, rahmetli başkan kenedi, taçsız kral pele, bakenbauer, kaleci mıyer*, nadya komanaçi, bricit bardo, fenerbahçeli cemil! hepsi şöhretini bu bıçağa borçludurlar... denemesi bedava hem de hiç para vermeden. fennin son harikası, alaman mucizesi, bütün meşhurların bıçağı, su yok sabun yok, gibicibicis marka krem, yalnız 17 saniyede tamam bu iş!"
 • şener şen*'in büyük avcı,mahallenin yakışıklısı, çapkın playboy,izmit itfaiyesinin gururu,palavra bakanı, gillette türkiye distribitörü, nikah şekeri pazarlamasının vazgeçilmez ismi,içişleri bakanının yakın arkadaşı iki tarafı da idare eden, içten pazarlıklı, hiçbir işte tutunamayan ailenin amcası karakterini oynadığı film. türk komedi filmlerinin efsaneleri arasında kendine yer bulmuş bir performans. özellikle kahvede jilet sattığı sahne ve adile naşit küçük ev'i izlerken şener şenin biranda ağlamaya başlaması filmin kopartan sahnelerindendir.
hesabın var mı? giriş yap