şükela:  tümü | bugün
  • 1923 nevsehir dogumludur. devlet güzel sanatlar akademisinde nurullah berk,sabri berkel gibi sanatcıların ögrencisi olmustur. akademiyi bitirdikten sonra fransa'ya gitmis, egitimini orada tamamlamıstır. eserlerinde baskın olan figürün anıtsallıgıdır.
    dün hayata veda eden sanatcı icin bugün mimar sinan üniversitesi,osman hamdi bey salonunda bir veda töreni düzenlenmistir.
  • 1923 yılında nevşehirde doğan neşet günal, nevşehirden rıza günal ile aksarayın camiliören köyünden ayşe dağarslanın ilk çocuğudur. baba tarafından nevşehirin kızılcin köyünden gelip kasabaya yerleşmiş ve "kızılcinlioğulları" olarak bilinen bir ailedendir. ilkokulu şereflikoçhisarda, ortaokulu nevşehirde bitiren günal, nevşehir belediyesinin verdiği bursla istanbul devlet güzel sanatlar akademisine girdi ve fransız ressam léopold lévynin öğrencisi oldu. 1946 yılında akademiyi bitirdi ve avrupa sınavını kazandı. 1946-48 yılları arasında istanbul ses tiyatrosu ve ankara devlet tiyatrolarında dekor işleri yaptı. 1948-54 yılları arasında devlet burslusu olarak pariste "ecole nationale supérieur des beaux arts"da "fresk ve duvar resmi" uzmanlık öğrenimi gördü. resim çalışmalarını fernand léger atölyesinde sürdürdü. fransada, italyada, ispanyada inceleme gezileri yaptı. bu arada hastalanarak üç yıl kadar çeşitli sağlık merkezlerinde tedavi gördü. 1954 yıllında yurda dönerek, istanbul devlet güzel sanatlar akademisi´nde asistan olarak görev aldı. 1957-58 yıllarında ankara hacettepe hastanesine 30 metrekare, istanbul üniversitesi fen fakültesine 22 metrekare fresk tekniğiyle iki ayrı duvar resmi uyguladı. 1963de fransız hükümetinin bursu ile pariste vitray ve "gobelin" resimsel halı tekniklerinde çalışmalar yaptı. 1964 yılında güzel sanatlar akademisine atölye hocası olarak atanan günal, 1969 yılında doçent, 1970 yılında da profesör oldu. 1975-80 yılları arasında akademi resim bölümü başkanı, 1980-82 yılları arasında da dekan olarak görev yaptıktan sonra, 1983 yılında kendi isteğiyle emekliye ayrıldı.
  • figürü kendine anlatım dili olarak seçen sanatçılardan biridir. anıtsal ölçülere varan figürlerinde güçlü bir desen yeteneği belirgindir. sanatçının henüz çocuk yaşlarda doğayı resmetmek ya da portre çalışmak uğruna yaptığı taslakları kuşkusuz güçlü desen anlayışının ilk temelleridir.
  • anadolu insanının emekçi, vakur, çaresiz, direnen hallerini tüm çıplaklığıyla tuvallerine akıtmış ressam. çocuklar isimli başyapıtındaki yokluğun, yoksunluğun bitişiğinde yer alan gözlemsel "afgan kızı" yoksulluğu ülkemiz için evrensel bir olgudur. siyasi otoritelerin kullandığı araçsal akıl orada yatmaktadır.
  • leopold levy'nin öğrencisidir. desenli donuk renklerle, koca elli, koca gözlü, çilekeş anadolu insanını resmetmiştir. toprak adamı (istanbul modern), dananın ölümü (irhm), bağbozumu (arhm), duvar dibi, çocuklar önemli eserlerindendir.
  • figüratif resmin ustalarından. bu sanatçının resimlerinde zaman zaman yer alan 'korkuluk' imgesi vurgulanır, çoğu zaman figürün önüne geçer. bu resimlerde yoksulluk ve toprak üzerine kurulu iri el ve çıplak ayaklı insanların yaşam mücadelesi yansıtılır, aslında insan yaşamındaki korkularının üstesinden gelebilmek adına görselleştirilmiş alegorik bir anlatıma sahiptir. bu imgenin sanatçının öznel yaşamıyla, deneyimleriyle yakından ilgili olduğu, günal’ın çocukluğunda korkuyu yenmek için rüzgarda çırpınan korkulukların altında yattığı bilinir.
  • klasik dönem yunan vazo resimlerini incelerken sevgili hocamın figürlerde abartılı oranlara güncel bir örnek vermek adına projeksiyon aletinden duvara yansıttığı bir resmi ile oldu kendisiyle ilk tanışmam ve hocam karşılaştığım ilk resimde, "türk köylüsünün yoksulluğunu, fakirlirliğini betimler, çizdiği iri eller ve iri ayaklarla resim genelinde odak noktasını ortadan kaldırır ve resmi algılayabilmemiz için figürleri tek tek dolaşmak zorunda bırakır bizi" demişti, 2002'de aramızdan ayrılan ressam için.
  • istanbul modern'de üç adet müthiş resmi görülebilir. usta.