şükela:  tümü | bugün
  • düz yazı...
    (bkz: sade nesir) (bkz: suslu nesir) (bkz: orta nesir)
  • "yunanlıların ve bilhassa latinlerin nesir dedikleri nesir, hulasa bugün aydınlığının hudutsuzluğuyla insanları insan eden nesir araplar'da da yoktu, acemler'de de yoktu. biz zavallı türkler, arap ve acem'in tilmizleri olduğumuz için, ayrıca da, kendi milli kusurumuz olarak, az yazdığımız için nesirsiz kaldık.asıl edebiyat nesirdir" (yahya kemal, edebiyata dair, istanbul fetih cemiyeti 1984, s.70.)
  • (bkz: nazim)
  • düzyazı kolayken niye tarihsel olarak düzyazı değil de şiir gelişmiştir diye kafamda bir soru. öncelikle sahadaki durum böyleymiş gerçektenbir link

abe arkadaşım önceki adamlar öyle kendine güvenen bireysel adamlar olarak görme. onlar tanrıya ayıp olmasın diye kafalarına bir şapka veya serpuş takarlar. öyle ben bilirim de yoktur, e neyi anlatacak. geziyi niye anlatmaz: ama bu dünya zevkine girer. güzel yerler gördüm, güzel yemekler yedim mi desin.
    bir mı olay anlatma, ama niçin? bir üste kişiye rapor vermekse mevzu, bir iş ilişkisi gerektir ve bir bakış açıcısı gerekir. kimse onu tutmadıysa neyin raporunu verecek. padişah rapor mu istiyor da adam rapor sunacak.
    kendine veya muadiline anı mı? bu fani zavallı kulun bilgisi neyi kuşatır ki aktarsın.