şükela:  tümü | bugün
  • yüzü güzel olmasa yapılan yorumların yarısından fazlası yapılmazdı. ne kadar garip ve ikiyüzlü bir toplumda yaşadığımızın kanıtı. ayrıca insanların anlamadığı bariz bir gerçek var. kimse bir başkasının zorluklarla mücadeleyi nasıl yürttüğüne bakıp bundan feyz alıp kendi mutsuzluklarını küçük görmek zorunda değil.

yüzü çok güzel bir kadın. mutluysa ne güzel onun adına seviniriz ama bu kadar. genel çıkarım yapmak gereksiz.
  • nesli'yi instagramda görmüştüm ilk. insanlara ilham veriyor kalbinin güzelliğiyle, kanserden korkmamamız gerektiğini gösteriyor. daha çok insan bu cesur ironwoman'ı tanısın istiyorum. aa'yı hiç sevmem ama güzel bir şey yapıyor, duyursun bu kızın sesini, daha çok insana, gençlere ışık tutsun nesli!

"nasıl bu kadar tatlı, bu kadar komplekssiz, bu kadar pozitif olabiliyorsun? sonuçta bacağın kesildi... senin kızgın olman gerekmez mi?
    - neden öfkeleneyim ki? hem ne geçecek elime? sadece zaman kaybı... ben başıma gelenleri kabul ettim. artık bir sonraki aşamaya geçmek istiyorum. daha hayatımın başındayım. 19 bile olmadım. ve yaşamayı seviyorum. niye hayata küseyim? ben bir bacaktan da ibaret değilim, çok daha fazlasıyım. bir sürü hayalim var benim...
    ne mesela?...
    - mimar olmak istiyorum. dünyayı gezmek istiyorum, farklı mimarileri, kültürleri görmek istiyorum. bunları yapmadan pes edemem. olmaz yani. o yüzden de yaşama dört elle sarıldım. hayallerimin peşinden koşmak için de bacaklarıma ihtiyacım yok benim...
    harikasın...
    - ben kendimi engelli olarak da görmüyorum. belki de bu yüzden şortlu fotoğraflarımı paylaşabiliyorum. bir eksiklik hissetmiyorum. şu anda koltuk değnekleriyle oradan oraya koşturuyorum. bunlarla bile seri hareket etmeyi öğrendim. yakında protez bacağım geliyor. dalga geçiyorum. “bedenimin yarısı demir olacak! ben ıronwoman olacağım!” diye."
  • aklımın sınırlarını zorlayan muhteşem varlık. sanki insanlığa ders vermek amacıyla dünyaya gönderilmiş, gündüz faniler arasında mesai yapıp, gece sihirli dünyasına dönüyormuş gibi gözüken bir peri kızı. aksini düşünemiyorum zira aklım dimağım almıyor bu denli güçlü ve güzel duruşu. inşallah yeneceksin bu hastalığı şahane kadın. dualarımız seninle.
  • kesinlikle hastalıkla boğuşan birine merhamet duymaktan bağımsız olarak söylüyorum. çok çok çok güzel bir kadın. ve hastalığın kaybettirdikleriyle öyle bir karizmatik şekle büründü ki, sanki kesilen bacağı geri gelse birşeyler eksilecekmiş gibi. yen şu hastalığı ve bu ülkenin tek gerçek markası ol nesli. iyi bir pr ile dünya çapında bir sosyal medya fenomeni olması kesinlikle çok mümkün.

tanım: allah bahtını açık etsin dediğim ayyüzlü.
  • (bkz: thorndike)’in (bkz: halo etkisi) kavramını bana bir kez daha düşündüren başlık. kadına karşı ön yargım yok lakin insanları tanımadan sadece yüzlerine bakıp “melek gibi, çok iyi, harika bir insan” falan demek biz insanların çok garip bir özelliği. itiraf edelim, bizim nazarımızda kadının yüzünün güzel olması onu iyi yapan şey. kadın gerçekten de iyi olabilir, benim anlatmak istediğim çoğumuz, onu tanımadan bu kadar kesin yargılara ‘bilinçsizce’ nasıl varabiliyoruz, neden diğer hastalıkla mücadele eden insanlar popüler değil de bu insan popüler, sosyal medyada bir sürü hastalıkla mücadele eden insan varken onları bizim nazarımızda ekşi sözlüğe taşımaya itmeyen şey ne? hatta ve hatta bir çıta daha yükseltelim: neden ölümcül, zor hastalıklarla mücadele eden insanlar bizim nazarımızda (güzel veya çirkin) ortalamanın hep biraz daha üzerinde iyiler? `:yüzlere karşı verdiğimiz bu tür bilinçsiz tepkilerin nedenlerinin biyolojik&psikolojik kökenlerini merak ediyorsanız alex todorov'un face value: the irresistible influence of first impressions adlı kitabına bakabilirsiniz.`

zor bir şey lakin 1 dakika düşünüp bu kadına bu tür yorumlar atfetme nedeninizin ne olduğunu sorgulayın, ama bunu sezgisel kısa yollar kullanarak değil de istatistiksel olarak düşünüp yapın. o zaman gerçek ortaya çıkacaktır, çünkü bu sefer beyninizin iki sistemini de aktif etmiş olursunuz.

hayat bir illüzyon ve maalesef bu illüzyonların büyük bir bölümünü kendi beyniniz bilinçsizce oluşturma eğiliminde.
  • 19 yasinda umut dolu, dunya tatlisi, guzeller guzeli bir genç kız.

bacagindaki agrilardan dolayi doktora gidiyor. önce kas agrisi zannediliyor fakat agrilar uzun süre gecmeyince agrinin sebebinin tümör oldugu anlasiliyor. hem doktorlar hem de kendisi şok oluyor.
    cok agir bir tedavi gormesine ragmen kanser hücresi tedaviye direniyor ve akcigerlere sıçrama riski ortaya cikiyor. bu sebeple bacaginin kesilmesi gerekiyor ve ne yazik ki kesiliyor. asıl hikaye bundan sonra başliyor zaten. "ben bacaktan ibaret degilim" diyor, güzel neslican. hayata küsmüyor. inadına yaşamaya, kahkaha atmaya ve gezmeye devam ediyor. mimar olmak istiyor ve dünyayi gezmek...
    öyle güzel hayalleri var ki, içimizi ısıtıyor.
    özellikle kanserle mücadele edenler için çok büyük bir ilham kaynaği bu guzel genc kız.
    hayat onun bacagini aldi ama umudunu, neşesini, yaşama sevincini alamadı.
    evet bir bacagı yok ama kanatları var.

her daim mutlu olmasını dilerim.
    seni seviyoruz güzel insan.

edit: link
  • allah içinin güzelliğini yüzüne vermiş. umarım bunu da yener tutunmaya çalıştığı hayata sahip olur.
  • bu kızın yaşaması gerek!! ne iğrenç insanlar yaşıyorken böylesi melek gibi birine bir şey olmasın. allahım onu korusun.
  • yüzünden nur akan kız. abartısız söylüyorum, 55 sene kımıldamadan gözlerine bakabilirim. bu gece oturup sırf kendisi için dua edeceğim. allah yardımcın olsun neslican.
  • ne güzel bir kadınsın sen böyle! herşeye inat o güzel gülümseyişin. belkide bu hastalığın “ben nasıl bir bünyedeyim böyle” diyerek zaferi elde edemeyeceğini bilmesi, haddini bildirmen eşsiz.

ayrıca ne yaparsan yap çirkinleşemiyorsun :) güzel bir kadın