şükela:  tümü | bugün
  • boğaziçi üniversitesi moleküler biyoloji ve genetik bölümünde doçenttir. cell biology derslerini verir, çalışmalarını kanser ve behçet hastalığı üzerinde yoğunlaştırmıştır. araştırma konularına fazlaca önem verip öğrencilerine de sınavda bunlardan sorar, tabii ki dersle alakalı kısmını. bir sürü ödülleri falan da olan bir hocamız sonuç olarak. sınavlarda zor sorar fakat dönem sonunda bol not verdiği söylenmektedir, göreceğiz.

http://www.bio.boun.edu.tr/?q=node/4
  • naim süleymanoğlu'nun vefatının ardından bulgaristan türkleri'nin öyküsünü anlatan içli bir yazı kaleme almış.
  • kendisini tanımam etmem. moleküler biyoloji ve genetik lisansına da sahip değilim. şu an izlediğim bir programda tanıdım. boğaziçi'nin purofösörüymüş.

bir cümleyi komplike kurmaya çalışarak, anlattığı şeyin daha önemli olmadığını biliyor olması lazım. aynı şekilde aynı bölümden başka bir hoca da yanında oturuyor. sürekli eee'leyerek gen araştırmalarını anlatmaya çalışıyorlar. fatih bey herkesin anlayacağı şekilde anlatarak, 'doğru mudur hocam' diyerek milyonlara konuyu anlattı, sağ olsun.

öğrencilere, asistanlara üzülüyorum. ne kadar donanımlı olursan ol, birine o bilgiyi aktaramadıktan, olaya kanalize edemedikten sonra istersen nobel al.
  • bir üstteki entry sahibi kişinin bu alanda bilgisiz olduğu çok açık. profesör bir insanın tabi ki çalıştığı konu hakkında günlük dille çalışmalarını anlatmasını bekleyemezsiniz, çünkü bilimsel çalışma diliyle günlük dil birbirinden taban tabana zıt. ayrıca bilim insanının görevi halka eğitim vermek değil, bilime hizmet etmek araştırma yapmaktır, lise hocanızla koskoca profesörü bunca ödül almış hayatını çalışmalarına harcamış insanları birbirine karıştırmayın. önce başarılı insanlara saygılı olmayı öğrenin, o insanları örnek alırsanız belki siz de bir gün onlar kadar başarılı olabilirsiniz, buralara kusmak yerine...
  • yüksek öğrenimini hukuk fakültesinde yapmış+tamamlamış ve buna paralel şekilde türkçeyi iyi kullanan biri olarak; bir üstteki entryi yazan kişinin okuduğunu anlamadığını, buna rağmen bir şeyler karalama çabasını takdir ettiğimi belirtmek isterim. tv'de anlatılan konuların içeriği hakkında bir değerlendirme yapmamış olmama rağmen, burada "kusanın" kim olduğu aşikardır.

burada bir bilim insanının görevinden veya tarihteki önem&yerinden söz edilmedi. bilime katkı sağlayan kişilerin habertürk gibi ulusal yayın yapan bir televizyon kanalında, 1 saatlik de olsa bulunma amacı eğer tıptaki son gelişmeler/gen araştırmalarının geldiği nokta vs. ise ve yayın akışı soru-cevap olarak ilerliyorsa; hitabet tabii ki fen-edebiyat fakültesi öğrencisine anlatır gibi olmayacaktır,olmamalıdır. anlatım esnasında sürekli eee'lemek keza lise hocalarından da görmek istemediğimiz hareketlerdi, eminim siz daha iyi hatırlayacaksınız :)

bir sosyal bilimci olarak bilim insanlarının eğitim/kariyerini örnek al(a)mam, kendilerine saygı duyar, bilime katkılarından ve sağladıkları gelişmelerden mutlu olurum. bu entry'inize binaen; hocaların size - kimliklerden bağımsız olarak- günlük yaşamda daha çok katkı sağlayacağını düşünüyorum, okuduğunu anlama, akademik hayat vb. dahil olmak üzere.
    hayırlı forumlar.
  • bir üstteki eğitim alan arkadaşı tebrik ederim, bravo gerçekten bunu belirtmeniz her şeyi değiştirdi.

madem eğitimli olduğunuzu iddia ediyorsunuz o zaman eğitimli biri gibi konuşun. sokak agziyla buraya gelip isterse nobel alsin peeh vs gibi cumleler kurmayin . once siz ne yazdiginizi bi kendiniz okuyun anlayin bence, kibar olmayi ve nasil elestiri yapilip yapilmayacagini ogrenin. sonra tartışalım sevgili hukuk eğitimi görmüş güzide yazar. bu arada tebrik etmiş miydim, çok tebrik ederim
  • okumaktan acizdi. anlamaktan acizdi. okuduğunu anlamanın ötesinde "peehhh" gibi kelimeler üreten.. iddialarıyla bilimsel dili sokak jargonu sanan zavallı ponçik arkadaşımıza ne diyeceğimi bilemiyorum..

gözüme toz kaçtı. haa gayret...
  • bilim insanı sayılmayacak şahıs. eşcinselliği kromozomal bozukluk olarak nitelendirir. boğaziçi rektörlüğü bu bilim ve etik dışı söylemleri hakkında herhangi bir yaptırımda bulunmamıştır.

https://www.kaosgl.org/…kurul-a-sevki-uygun-gormedi
  • bildiğim kadarıyla şuan türkiye'de kendi kısıtlı imkanlarıyla covid-19 aşısı çalışmaları yapan tek kişidir.
  • "herkes ekonomi dersine çalışmışken, soru biyolojiden geldi..."
    tesbitinde bulunan, moleküler biyoloji profesörü...

ağzına sağlık hocam...