şükela:  tümü | bugün
 • saglik sektöründeki yolsuzluklari sorgulayan operasyon türlerinden biri. görünüse göre tüm hiziyla sürüyor..
 • ozellikle ssk hastahanelerini hedef alan; ihalelerde analasmali olarak pahali mal satilmasini saglayan ceteleri ve bunlarin hastahane icindeki isbirlikcilerini; kulanilmamis tıbbi malzemeyi kullanilmis gibi gosteren cesitli kademelerde ssk calisanlarini ve buna benzer yolsuzluklari ortaya cikarmak amaci ile baslatilmis, sayet sonuna kadar gidilebilirse ssk hastahanelerinde calisanlari bayagi bir azaltacak eylem planı.
 • ssk'nın tıbbi malzeme alımında usulsüzlük yapıldığı iddiaları üzerine başlatılan operasyon. ankara devlet güvenlik mahkemesi başsavcılığı'nın yürüttüğü operasyon kapsamında aralarında doktorların da bulunduğu 9 kişilik bir çalışma grubu oluşturuldu. soruşturmayı yürüten dgm savcısı ömer süha aldan... çok sayıda belgeye ulaşılan operasyonda gözaltına alınan kişilerin sorgusu da sürüyor. özelllikle kardiyoloji malzemelerinin ssk'ya satışının incelendiği operasyon sırasında ilginç gelişmeler de yaşandı. eski çalışma ve sosyal güvenlik bakanı yaşar okuyan'ın suç duyurusu üzerine operasyon başlatılmasının ardından bazı ilaç firmalarının satış oranları düştü. ege bölgesindeki bir hastanenin de bu tarihe kadar yaptığı ortopedi malzemeleri alımında azalma görüldü. ki bu da arkadaşların gocunduğu bişeyler olabileceğini gösteriyor. bu arada eğer doğruysa oha demek istiyorum. şöyle ki; operasyonun mali boyutunun 1 katrilyon liraya yaklaşabileceği iddia ediliyor.
 • futbol klüplerimiz de sık sık yapar bunu.. neşterin kesmeyi anımsatmasından ötürü, birilerinin kafası gideceğinde operasyon neşter operasyonu diye tabir edilir.. içerik basittir.. teknik direktör kovulur, karışıklık çıkaran oyunculardan bazıları yollanır, operasyon tamamlanır.. gene bişeyler değişmiyosa genelde yönetim yer bu sefer neşteri..
 • fakirlerin kobay olarak kullanıldığı da ortaya çıkan sağlık skandalı.
 • kahraman bir satın alma memurunun daha önceden ssk genel müdürlüğünün yapıtığı sözleşme yüzünden 1700 dolara alınan malzemeyi ihale ile 170 dolara almasıyla patlak veren yolsuzlukla mücadele operasyonu.

  (not: rakamları net bilmiyorum, sadece arada 10 kat fark oluştuğunu anlatmak için örnek verdim.)

  (bkz: ssg/#3581334)
 • "neşter operasyonu" olarak bilinen yolsuzluk soruşturmasının asıl adı "roche davası" olmalıdır.

  davanın en önemli isimleri roche'un türkiye ayağının genel müdürü faruk yöneyman, genel müdür yardımcısı gökhan demir idi.

  12 yıl önce başlayan roche davası'nda bu hafta karar çıktı. istanbul 17'inci ağır ceza mahkemesi’nin kararıyla, faruk yöneyman ve gökhan demir'le birlikte yargılanan ssk yöneticileri, ilaç şirketi yöneticileri ve ecza deposu sahipleri olan 10 sanığa 5’er yıl hapis cezası verildi.

  sanıkların mahkemedeki iyi hallerinden ötürü ceza 4 yıl 2’şer aya indirildi. davada müşteki sanık sıfatıyla yargılanan eski roche çalışanı veysi mungan için ise daha önce beraat ettiği hatırlatılarak “karar verilmesine yer olmadığına” hükmedildi.

  inşallah, bu dava ve bu mahkeme kararı, elbirliğiyle devleti soymanın büyük bir suç olduğu ve bunun bir bedeli olduğunun ulusal şuurumuza yerleşmesine vesîle olur. inşallah bundan sonra, "devleti soymak üzere suç örgütü oluşturmak" suçu ile de aynı kararlılık ve sertlikle mücadele edilir.
 • verilen haberlerin içeriklerine bakılınırsa, ergenekon davası ile ilginç benzerlikleri olan operasyon.