• ekşi sözlükte birçok zaman alınan ürünle ilgili memnun kalınmadığı zaman "rezalet" başlığı açılıyor. ancak iyi firmalardan iyi ürünler alıyorsanız iyi şeyleri de yazmak gerekiyor. bu da böyle bir anımdır.

geçtiğimiz cumartesi günü markette dolaşırken her zamanki gibi çikolataları doğru savruldum. ve birçok çikolata içinde en iyisi olan nestle damak bembeyaz paketiyle saflığı ve temizliği temsil edercesine her zaman olduğu gibi yine gönlümdeki ilk sıradaki yerini hatırlattı.

üzerinde mini cooper çekilişi için görsel olan damak çikolatamı alıp eve geldiğimde hemen paketi açtım ama büyük bir hayalkırıklığı beni bekliyordu. şifre içinde denilen paketin içinde şifre yoktu. "bu kadar mı şanssız olunur" diyerek önce lanet ettim sonra bu işle uğraşmak geldi içimden çok da dikkate alacaklarını düşünmeden mesaj attım nestleye.

pek umudum olmasa da hemen cevap verdiler ve paketin fotoğrafını istediler. gönderdim özür dileyip adresimi istediler. bugün çikolatayı gönderdiler.

mesele çikolata falan değil, adamlar böylesi ufak bir hata için bile hemen dönüş yapıp müşteri memnuniyetini düşünüyorlar. herkes kazanacağını kazandıktan sonra kendinden kaynaklı kusuru görmezken adamlar hemen dönüş yapıp özür diliyor, hatalarını düzeltmek için gayret ediyorlar.

ki hata da sayılmaz ben bakalım ne olacak diye geyiğine mesaj atmıştım oysa :)

nestle damak çikolata ile çikolata ve antep fıstığının efsanevi aşkını üretmekle kalmıyor aynı zamanda güven de üretiyor.

benim güzel ülkemin şark kurnazı firmalarının senden öğrenecek çok şeyi var nestle.
  • orgazmik yiyecekler kapsamında olan, çikolataya herhangi bi yabancı madde katılmasına şiddetle karşı olan beni bile kulu kölesi eden, yeme miktarı olarak limit koyamadığımız harikulade çikolata çeşidi.
  • antep fıstıklı çikolataların şahı.
  • tadı çok güzel olan ama ismi takma dişi anımsatan bi çikolata, antep fıstıklı.
  • neredeyse 20 yildir turkiyede yasamayan biri olarak sunu soyleyebilirim ki, bu cikolatanin 20 yil onceki halini tadsaydiniz, muhtemelen zevkten akli dengenizi yitirirdiniz.
    bir urun yillar gectikce nasil bayagilasir, nasil tiksinclesir, nasil gida muhendisligi manyagi yapilir, orijinalinden ne kadar saptirilabilir anlardiniz.
  • çocukluğumun efsanesi olan "lüks" çikilat..

bu üründeki bariz kalite kaybı ne zaman başladı tam olarak tespit etmem zor ama yaklaşık son 10 senedir sadece hafızalardaki bu algıyla satışlarını sürdüren bir çikolata türü.. çocukluğumda zenginlik belirtisiydi.. başka başka abur cuburlar ve çikolatalar yerdik ama damak anca misafirlikte görülen ve ikincisi istenemeyen* veya dayının-amcanın kırk yılda bir yaptığı büyük bir jestti.. hatta çoğunlukla çocuklara verilmezdi bile, büyük çikolatasıydı.. çocuklar dido yesindi..

şu an eti ve ülker'in fıstıklı çikolataları hem ayrı ayrı fıstık ve çikolata kalitesinde, hem de toplam lezzette damak'ı ezer geçer.. en kalitesiz boz fıstığı, uyduruktan bir tık yukarıda çikilatın içine gömüp üstüne "damak" yazıyorlar..

bizim nesil ihtiyarladı artık.. daha ne kadar bu nostaljik algının ekmeğini yerler iyi düşünmeleri lazım..
  • benim için hala çok özel bir yeri olan güzel çikolatadır. hem sütlü çikolata olarak lezzetlidir, hem de fıstıklar tazedir. fakat esas güzelliği yeme usulümdedir.

2 kare damak'ı ağzıma attıktan sonra dilimle dişime yapıştırıp ortadan ikiye kırarım ve alt alta birbirine yapıştırırım. böylece daha kalın ve lezzetli bir çikolata elde etmiş olurum. daha sonra bu çikolatayı kâh damağıma yapıştırıp, kâh dilimin altında emerim ki en nihayetinde çikolata çözünür ve ortada sadece bütün olarak fıstıklar kalır; tabi bu arada çözünen çikolatanın damakta bıraktığı tada paha biçilemez; ardından kalan fıstıkları çiğneyerek yerim. bence damak'ın tadı böyle çıkar.
  • ismi cok abuk olan ("damak tadi" geyigi olmasaydi di$ eti filan da koyabilirlerdi mesela), ancak hayatimda gordugum en kaliteli, en guzel birkac cikolatadan biridir kesinlikle. o kadar guzeldir ki, ortasondayken her tenefus bir tane tukettigimi hatirlarim.
  • bu nestle damak için, aha bu mouse'u tıklarken kullandığım sağ el işaret parmağımı eklem yerinden veririm. öyle harika bir çikolatadır. sekizincidir.

edit: bir arkadaşımın ekmek arası yediğine şahit olduğum aynı zamanda katık olarak da kulanılabildiğini öğrendiğim muhteşem şey (doğru kelimeyi bulamadım).

gerçi mari antuanet detayı var bu işte ama, çok param olsa ben de yaparım bu işi.
hesabın var mı? giriş yap