şükela:  tümü | bugün
 • microsoft'un yepisyeni development platformunun adi. 2001 ortalarina dogru release edilmesi beklenirken, unoptimized beta versionu ilginc bir sekilde daha onceden belirlenmis tarihte cikabildi.
 • visual studio'ya bir upgrade olmamakla birlikte tamamen farkli bir yaklasimla gelen, butun dillerin gramerinin degistigi, visual basic'in object oriented $ekil aldigi, java'yi c# ile silmeye calistiklari, hayata nasil gecirilecegini sanirim microsoftun da henuz netlestiremedigi bi garip, bi degisik, bi enteresan $ey. beta 1 cikmadan daha; hakkinda onlarca forumun olusturuldugu, insanlarin napicaz ki biz simdi bunu hmm diye sekillere girdigi platform.
 • olmazsa olmaz cali$ma platformu, hazzeylemem standalone desktop olayindan
 • microsoft'un ali$ik oldugumuz her yeni surume ozene bezene in$a ettigi gemilerini yakarak giri$mesi idealizminin yeni adimi..

  basic, 10 print'le ba$layan yolculugunun sonunda java'ya benzemi$.. linker intermediate bir koda compile ediyor bu kodu platform specific bir jit compiler native koda ceviriyor.
 • microsoft'un ya olacak ya olacak diye ortamlara getirdiği yeni tat. visual basic süper olmuş, c#'ın grameri de java alışkanlığı sahibi insanlar için ideal ki delphiye grameri yazan kim bilmiyorum o yapmış* onu da. object oriented programlamaya uzak eski visual basic programcılarının geçişte epey sorun yaşayacaklarını düşündüğüm, ama artık aklınızı da başınıza devşirin nereye kadar a canlar diyerek ışığı görmelerini umduğum, bir yandan da com konseptini iyi bilmeyen birinin aslında com'un yeni versiyonu olan bu implementasyonu anlamakta -ki anlamaktan kastım, e iyi de bu niye burda, bu gerçek hayatta ne işime yarayacak gibi soruların cevaplarını kolayca bulabilmek- zorlanacağını düşünüyorum. umuyorum ki olacak, çok da güzel olacak*. insana bütün güzelliğiyle; "ölsün gebersin sun ve java, maykrosoft sen bizim her şeyimizsin*" dedirten güzellik. bir integer'ı inherit edebiliyorsam ben o saniye tiksinirim java'dan da class'larından da diye insanda ekleme ihtiyacı duyuran şey. "ağaç ne kadar uzasa da başı göğe eremez sun'ım microsystems'im". (bkz: sana bir spot daha tutalım mı böyle iyi misin)
 • int değişken tipi ile integer classını ayrımsayamayanlar için güzel bir kaçış noktası olsa gerek. (bkz: object oriented programming) (bkz: java/29)
 • ms tekelleşmesini yine gündeme getirecek diller arası platform
 • java gibi hem int data type'ına hem de gerektiğinde inherit ediliyor işte bak diye integer class'ına sahip olma uydurmacasına kaçmamış, bütün variable/data type'ları class based olan; java gibi bir fixed int vs data type'ına sahip olmayan, integer'ı bir class içinde tanımlanmış haliyle kullanan ve o class'ı da inherit edebileceğiniz; oop'nin gerçekten ne olduğunu öğrenmek isteyip bunu ayrımsayabilenler için güzel bir başlangıç microsoft'un sunduğu. öte yandan müşteri ilişkileri ve satış anlayışı olarak sun microsystems gibi adam sikme politikalarını küçük hesaplara bulamış ve java gibi bir ürünü "aman elimden kaçırmayayım her şeyi bende bunun kimse ellemesin" diyerek kendi kazmalıklarıyla tükenmeye açık bırakmış bir şirket tekel olacağına microsoft olsun daha iyi* der, üniversitelere üç yıllık javayı güçlendirme ve kalkındırma planı dersleri de koysunlar ki yeni gelin heyecanıyla sun'a yapışmış bırakamayan akademisyenler 3-4 yıl sonrasını, önlerini görebilsinler isterim.
 • sun microsystemsin yakın gelecekte javagpl benzeri bir lisans ile dağıtacağından bihaber it uzmanlarının yeni gelin rolü oynayabilecekleri platform, buyrun sarılın. javanın tükenmeye başlamış olduğu zırvasını da nereden çıkardınız gibi abuk bir soru sormayacağım elbette, microsoftun ne kadar iyi gözboyayabilen bir şirket olduğunun farkındayım, velakin microsoftun desktop pazarındaki ezici üstünlüğüne karşın, unix türevlerinin server pazarında ezici üstünlüğü olduğunun ve .net projesininin tamamı ile bu pazarı yok saydığı, dışladığı mızrağının hangi çuvala gireceğini merak ediyorum. daha bugünün şartlarından haberdar olmadan üç dört sene sonrasına ilişkin kurgusal planlar yapan it uzmanı arkaşlara buradan selam ederim.
 • (bkz: go mono)
hesabın var mı? giriş yap