şükela:  tümü | bugün soru sor
  • .net core 2.1'den sonra gelecek .net core sürümü.
  • windows'ta wpf tabanlı masaüstü uygulamaları desteği gelecekmiş. süper haber. bu sayede masaüstü uygulama geliştirenlerin de online ci* gereçleriyle çalışması ve .net core'un nimetlerinden faydalanması mümkün olacak.

.net framework'e hoşçakal deme vakti geliyor.
  • (bkz: #83273913)
  • preview 1 i dün yayınlanmış alet edevat.
    .net blog
  • form uygulamaları nazarında kaynak kodlarını oluşturup açmak için yapmanız gerekenler (windows):

1. vs 2019 preview'i kur.
    1. sdk'yı kur.
    2. komut isteminde "dotnet new wpf -o mywpfapp" veya "dotnet new winforms -o myformapp" yazıp çalıştır.
    3. vs 2019 ile ilgili projeyi aç.
    4. geliştirmeye devam et.

tabi şu anda hiç hazır değil gibi. özellikle vs 2019 preview açsa derlese bile form designer falan çalışmıyor. ama ikisi de preview olmaktan kurtulunca baya güzel sonuçlar alınacaktır. .net framework 'ün kaderi ne olacak hep birlikte göreceğiz.

tanım: bir framework.
  • windows işletim sisteminin hem sunucu hem de son kullanıcı açısından doygunluk noktasına geldiğini hatta geçmeye başladığını farkeden microsoft, "sen yeter ki .net ile geliştir, ben her işletim sistemine göre raks etmesini bilirim" dediği hareket.
  • geliştirilme nedeni windows işletim sisteminden ziyade iis'ten kurtulmak olan fw. yoksa 10 sürümünden sonra windows şu anda en stabil os'lerden birisi. bir de container'lar işin içine girince os bağımlılığından kurtulmaktan başka alternatif yoktu tabii.