şükela:  tümü | bugün
 • yanlış ya da eksik kayıtlar nedeniyle ödemeler dengesi kalemleri arasındaki tutarsızlığın kaydedildiği kalem.
 • ülkeler arasındaki ticaretlerde malın teslimi-tesellümü, fatura gönderimi-alımı, iki ülkenin farklı günlerde resmi tatilleri olması nedeniyle resmi kayıtların farklı günlerde yapılması gibi durumlar ortaya çıkar. bu nedenle farklı ülkeler arasında yapılan işlemlerde, mevcut olan ile kayıtlı olan arasında farklar bulunur ve anlık mutabakat sağlanamaz. işte net hata noksan ("net hata ve noksan" da denir) merkez bankaları muhasebe kayıtlarında bu engellenemez mutabakatsızlığın kabul edilerek bir şekilde mutabakat sağlanması adına kullanılan hesaptır.
 • 2008 sonu itibariyle 7 milyar dolarcık olan rakam imiş.
 • efenim neden utanıyoruz ki bunu söylemeye...ulan nerdeyse zenginliğimizin sonucudur bu. bilumum uyuşturucu, kara para, kayıtdışı ekonomi, beyaz kadın daha bilmem ne bela gelirlerimizin merkez bankası bütçesindeki yeridir bu.
  hani onlar dışardan biz içerden bir türlü mına koyamıyoruz ya bu ülkenin ehh bu ekstra yasadışı paraların bunda payı var.
  ilgilenen arkadaşlar asaf savaş akat hocanın yazılarını takip etsin.
 • yıl içerisinde net hata ve noksan kalemini takip ederek, sıcak para girişlerini takip edebilirsiniz. portföy hesabının yanında, türkiye' ye özgü olarak ekonomimizi besleyen yabancı kaynaklar bu kalemde izlenir.. net hata noksan, yaşadığımız şu kriz döneminde borsanın zirve yapabilmesinin ve döviz kurlarının hala düşük seyretmesinin sebebini açıkça bize göstermektedir.
 • bir zamanlar en buyuk bilesenini bavul ticaretinin olusturdugu odemeler dengesi kalemi. simdilerde kayitdisina ek olarak sicak parayi da gosterir oldu. diger oecd ulkelerine nazaran turkiyede bu kadar buyuk ve pozitif olmasinin, cari acik finansmaninda ulkemize bir avantaj sagladigi da bir gercek. suyun bir bolumunun nereden geldigini bilmesek de degirmeni dondurmeye yariyor be anacim.
 • tcmb nin son açıklamalarına göre bu tutarın önemli bir kısmı (11 milyar dolar), yabancı yatırımcıların türkiye piyasasında yaptığı swap işlemlerinden oluşmaktadır. yani yabancıların türkiye den döviz alıp tl satması (vadesinde tam tersi).
 • hayvani noktalara gelen cari açığımızın %20'sini oluşturuyor, kaynağı bilinmeyen giriş.
  biri sıcak paraya bağlı ülke değiliz mi demişti?

  (bkz: 2012 ekonomik krizi)